Ухвала від 20.04.2021 по справі 260/217/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДД
УХВАЛА

20 квітня 2021 рокум. Ужгород№ 260/217/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Шестак Н.В.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - в судове засідання не з'явився;

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Заяць Романна Іванівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача за наслідками судового контролю (подання звіту) в справі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 20 квітня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі складено протягом 23 квітня 2021 року.

28 листопада 2019 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задоволено.

19 грудня 2019 року додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду допущено до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

18 березня 2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі № 260/217/19 - без змін.

23 квітня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області подало звіт про виконання рішення суду по справі.

18 лютого 2021 року ухвалою суду встановлено новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року протягом двадцяти робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

22 березня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області подало звіт про виконання рішення суду по справі.

Звіт обґрунтовано тим, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду, виконано, що підтверджується розрахунками з автоматизованої системи розрахунку пенсій від 02.04.2020 року, що містяться в матеріалах пенсійної справи № 0701002734. З 01.05.2020 року пенсія виплачується у новому розмірі та становить 10517,50 грн., а різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18.03.2020 по 30.04.2020 в сумі 1826,85 грн. була виплачена у травні 2020 року. Різниця в пенсії за період до набрання судовим рішенням законної сили з 01.01.2018 року по 17.03.2020 року у сумі 20958,03 грн. була облікована та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України.

31 березня 2021 року позивач подав суду клопотання про застосування штрафних санкцій до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Позивач у судове засідання не з'явився, однак у клопотанні від 31 березня 2021 року просить суд розглянути таке за його відсутності, (а.с. 214).

Представник відповідача у судовому засідання просила суд прийняти звіт про виконання рішення та зазначила, що не виконання рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною 5 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, згідно з положеннями частин 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом встановлено, що 28 листопада 2019 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 80% на 70% сум грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в основному розмірі 80 % сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, з урахуванням проведених виплат.

19 грудня 2019 року додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду заяву позивача щодо винесення додаткового рішення - задоволено. Допущено до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

18 березня 2020 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у справі № 260/217/19 - без змін.

Позивач із заявою про видачу виконавчого листа за додатковим судовим рішенням від 19 грудня 2019 року до суду не звертався.

Як слідує зі звіту про виконання рішення суду за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року різниця в пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року в сумі 1826, 85 грн. була виплачена ОСОБА_1 у травні 2020 року, Різниця в пенсії за період до набрання судовим рішенням законної сили з 01.01.2018 року по 17.03.2020 року у сумі 20958,03 грн. була облікована та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України, (а.с.209).

Відповідно до розрахунку ГУ ПФУ у Закарпатській області заборгованість за рішенням суду складає 20 958,03 грн. (розрахунок на доплату по Постанові КМУ № 649), (а.с. 212).

Проте, суд звертає увагу на те, що здійснення перерахунку та нарахування пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав Пенсійний орган не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму перерахованої пенсії.

Крім того, додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили 18 березня 2020 року допущено до негайного виконання присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначався Порядком 649.

Пунктом 1 та 2 цієї постанови було передбачене затвердження Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а також те, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Згідно з пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 Порядку визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.

Відповідно до пункту 5 Порядку для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (пункт 6 Порядку).

Пунктом 10 Порядку було передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 змінене, зокрема пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".

Отже, до 22.07.2020 Порядок №649 був чинний і боржник зобов'язаний був ним керуватися, тобто вчиняти певні активні дії з метою виконання рішення суду, зокрема: вести облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, подавати до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника та інші документи і розрахунки згідно з Порядком, а комісія ПФУ повинна була розглянути ці документи та провести відповідну перевірку розрахунку.

Натомість, відповідачем не надано жодних доказів, які б свідчили про вчинення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області активних дій, зокрема, направлення до Пенсійного фонду України звернення щодо виділення коштів на погашення заборгованості на виконання рішення суду, чи роз'яснення процедури здійснення таких виплат враховуючи скасування пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Щодо доводів про те, що боржник не є розпорядником бюджетних коштів, суд зазначає наступне.

Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.12.2014 № 28-2 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 ( далі - Положення № 28-2), визначено, що управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 3, 5, 8 пункту 4 вказаного Положення).

Таким чином, фінансування пенсійних виплат на виконання судового рішення у справі № 308/10154/18 має бути здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, тобто доводи боржника про те, що він не є розпорядником коштів, є необґрунтованими.

Згідно матеріалів справи, рішення суду від 28 листопада 2019 року та додаткове судове рішення від 19 грудня 2019 року по справі №260/217/19, які набрали законної сили у встановлений строк відповідачем не виконано, при цьому станом на момент розгляду заяви судом порушення не усунуто. До звіту про виконання рішення суду відповідачем не надано жодних доказів щодо повного виконання рішення суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у порушення вимог ст. 129-1 Конституції України та ч. 1 ст. 370 КАС України не виконав рішення суду по справі №260/217/19, які набрали законної сили.

Зважаючи на це, доводи відповідача щодо відсутності фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення.

Невиплата особі коштів з посиланням на їх відсутність без будь-яких належних доказів, які це підтверджують порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.

Враховуючи те, що рішення у даній справі залишається невиконаним відповідачем у повному обсязі і зважаючи на відсутність належних доказів того, що відповідачем вживаються заходи для такого виконання, суд вважає за необхідне визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року таким, що підтверджує виконання рішення суду в частині проведення перерахунку ОСОБА_1 різницю розміру пенсії (з урахуванням виплачених сум) за період з 18 березня 2020 року по 30.04.2020 року у сумі 1826, 85 грн, що була виплачена у травні 2020 року та встановити новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року та додаткового судового рішення від 19 грудня 2019 року протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

Керуючись статтею 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року таким, що не підтверджує повне належне виконання рішення суду, зокрема, в частині виплати ОСОБА_1 усієї (повної) суми перерахованої пенсії згідно з рішенням суду.

2. Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт за №0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року таким, що підтверджує виконання рішення суду в частині проведення перерахунку ОСОБА_1 різницю розміру пенсії ( з урахуванням виплачених сум) за період з 18 березня 2020 року по 30.04.2020 року у сумі 1826, 85 грн, що була виплачена у травні 2020 року. В цій частині звіт за № 0700-0802-7/10688 від 15.03.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - прийняти.

3. Встановити новий строк для подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області про повне виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року та додаткового судового рішення від 19 грудня 2019 року протягом 30 робочих днів з дати прийняття цієї ухвали у справі 260/217/19.

4. Ухвалу направити учасникам справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В.Скраль