22 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/22188/20
категорія 112030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Департамент праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що реалізуючи своє право на конституційний захист звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, однак отримала відмову у призначенні такої допомоги, мотивовану отриманими заявником доходами від підприємства об'єднанні громадян (релігійної організації, профспілки) "Файн авто сервіс" Всеукраїнської громадської організації "Народна академія творчості" не зазначеними у декларації про доходи та майно, зокрема заробітної плати за третій квартал 2019 року, а тому відповідач дійшов висновку про переплату державної соціальної допомоги.
Такі дії відповідача, позивач вважає протиправними, а тому звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх справ.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов.
26.02.2021 до суду надійшов відзив на позов №1104/06 від 25.02.2021, в якому представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Як відмічає представник відповідача, під час перевірки призначення сім'ї ОСОБА_1 державної соціальної допомоги головним державним соціальним інспектором Управління праці та соціального захисту населення Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області виявлено доходи, які не були зазначені в декларації про доходи та майновий стан сім'ї, яка звернулася за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме: заробітну плату за третій квартал 2019 року, що вплинуло на визначення розміру соціальної допомоги. У зв'язку з цим виникла переплата державної соціальної допомоги, про що ОСОБА_1 було повідомлено та запропоновано надати інформацію про неотримання доходів від підприємства «Файн Авто Сервіс».
Разом з тим, вважає, що Департамент як юридична особа публічного права може бути суб'єктом як публічно-правових, так і приватно-правових правовідносин. При цьому в приватно-правових відносинах, якими є здійснення призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, Департамент не здійснює функцій суб'єкта владних повноважень у розумінні ст.4 КАС України.
Представник відповідача просить суд постановити рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 реалізовуючи своє право, передбачене Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», звернулась до Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації із запитом з питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
За результатами розгляду якої, відповідачем листом №УГЛ/06 Г-2225 від 15.07.2020 повідомлено про виявлення під час перевірки призначення державної соціальної допомоги, отримання позивачем доходу від підприємства "Файн авто сервіс" (код ЄДРПОУ 40969661), які не були зазначені у декларації про доходи та майно, а саме: заробітної плати за третій квартал 2019 року. У зв'язку з цим, на думку відповідача, виникла переплата державної соціальної допомоги.
Таким чином спірні відносини, між позивачем та відповідачем, які зумовили звернення до суду виникли з приводу призначеної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям і сприяння їх економічній самостійності.
Положеннями ст. 1Закон №1768-ІІІ визначено, що малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї;
В розумінні вказаної статті Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 1 Закону №1768-ІІІ, середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
При цьому до середньомісячного сукупного доходу сім'ї не включається допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час здійснення зазначених заходів, а також інші доходи, визначені Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї (ст.4 Закону №1768-ІІІ).
Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім'ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).
Відповідно до пункту 3 Порядку №250, призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Заяви про призначення державної соціальної допомоги, до яких додаються необхідні документи (далі - заяви з необхідними документами) приймаються від громадян органами соціального захисту населення.
Відповідно до вимог частини 1 статті 6 Закону №1768-III та пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 250, соціальна допомога не призначається якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).
Разом з тим, пунктом 16 Порядку №250 встановлено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Як свідчать матеріали справи, під час перевірки призначення державної соціальної допомоги головним державним соціальним інспектором було виявлено доходи, які не зазначені у декларації про доходи та майно, а саме: заробітну плату за третій квартал 2019 року, що вплинуло на розмір соціальної допомоги, у зв'язку із чим виникла переплата державної соціальної допомоги.
Відповідно до пункту 25 вказаного Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;
повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:
отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;
за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;
за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Аналіз вищевикладених норм дає підстави для висновку, що у випадку навмисного приховання сім'єю або подання недостовірні даних про її доходи та майновий стан виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється та визначається обсяг надміру виплачених коштів.
При цьому, слід відмітити, що відповідно до ст.13 Закону №1768-ІІІ, контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.
Відповідно до 24 Порядку №250 перевірка достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, проводиться на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу, зокрема, з:
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок);
Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження, смерть особи, якій призначено державну соціальну допомогу, або смерть члена сім'ї;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців.
Для підтвердження таких даних використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян і Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін'юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, після введення в експлуатацію відповідних технічних і програмних засобів.
Так, як вже зазначалося раніше, підставами для припинення виплати державної соціальної допомоги позивачу та прийняття висновку головним державним соціальним інспектором щодо переплати державної соціальної допомоги слугував встановлений факт подання ОСОБА_1 недостовірних даних про доходи та майновий стан до органу соціального захисту населення, який вплинув на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру.
Уповноваженою посадовою особою відповідача виявлено, що позивач в 3 кварталі отримувала заробітну плату від підприємства "Файн Авто Сервіс", у зв'язку із чим позивачу було запропоновано спростувати встановлені обставини та надати інформацію про неотримання доходів від вказаного підприємства.
У свою чергу, позивач щодо встановлених фактів заперечує, вказує, що не перебувала у трудових та цивільно-правових відносинах з підприємством "Файн авто сервіс" Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів» (Код ЄДРПОУ 40969661) та не отримувала дохід від такого підприємства власноруч або на банківський рахунок. При цьому, відмічає, що безперервно працює у АТ КП «ПриватБанк» за посадою «Клієнт-менеджер» у відділенні «Володар-Волинське» Житомирського РУ з 29.11.2012, а з 21.08.2013 по теперішній час перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на підтвердження вказаного в матеріалах справи міститься довідка АТ КП «ПриватБанк» №20.1.0.0.0/7-200922/9483 від 22.09.2020.
Разом з тими, суд відмічає, що твердження позивача про те, що Головне управління державної податкової служби у Запорізькій області у листі №УГЛ/06 Г-2225 від 15.07.2020 надало інформацію про неподання підприємством об'єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Файн авто сервіс" Всеукраїнської громадської організації «Народна академія творчості інвалідів» (код ЄДРПОУ 40969661) у період III кварталу 2019 року до Головного управління ДПС у Запорізький області інформації щодо прийняття на роботу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), не спростовує отримання останньою заробітної плати у розмірі 5200 грн, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України про суми виплачених доходів, які містяться в матеріалах справи.
Таким чином, суд врахувавши наявні в справі документи, вважає, що позивачем не спростована інформація щодо отримання в 3 кварталі 2019 року заробітної плати від підприємства "Файн авто сервіс".
Як свідчать відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України про суми виплачених доходів позивачу здійснено нарахування заробітної плати за період роботи з 02.03.2019 по 30.09.2019 у розмірі 5200 грн, з якої позивачем сплачено податок у розмірі 939 грн. Вказані відомості також містять інформацію про прийняття
Отже, матеріалами справи підтверджено отримання позивачем доходу, який безпідставно не внесено останньою до декларації про доходи та майно, що у свою чергу є підставою для визначення органами соціального захисту населення обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги, встановлення строків їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї та повідомлення уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Разом з тим, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що остання не отримувала від підприємства "Файн авто сервіс", оскільки з 29.11.2012 працює у АТ КП «ПриватБанк» за посадою «Клієнт-менеджер» у відділенні «Володар-Волинське» Житомирського РУ, а з 21.08.2013 перебуває у декретній відпустці, так як працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 Кодекс законів про працю України).
Так, відповідач, як контролюючий орган вправі перевіряти та отримувати відомості про достовірність поданих заявником даних необхідних для призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та у разі виявлення приховування та подання недостовірних даних, прийняти рішення про відому у наданні вказаної допомоги та/або повернення надміру виплачених коштів.
Пунктом 28 Порядку № 250, передбачено, що у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Положеннями пункту 12 Порядку № 250 передбачено, що кожним наступним зверненням вважається повторне подання уповноваженим представником сім'ї заяви та декларації у строк, який не перевищує шести календарних місяців після припинення виплати раніше призначеної державної соціальної допомоги.
Тобто, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Так, суд, проаналізувавши позовні вимоги та з'ясувавши всі обставини справи та оцінивши докази, дійшов висновку, що позивачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а відповідачем та наявними у матеріалах справи доказами спростовані твердження позивача, щодо не отримання останньою доходу за 3 квартал 2019 у вигляді заробітної плати.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
У задоволення позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Департамента праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації (майдан С.П. Корольова, 3/14, м.Житомир,10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 03192833) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення складено: 22.04.2021.