22 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/22158/20
категорія 103000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати рішення Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області № 20 від 07 грудня 2020 року незаконним та скасувати його.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що в порушення ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом одноособового внесення пропозиції депутатом ОСОБА_2 було обрано Барашівською сільською радою Ємільчинського району Житомирської області та призначено на посаду старости Сімаківського старостинського округу ОСОБА_3 .
Позивач наголошує, що Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено право депутата одноособово вносити пропозиції щодо кандидата на таку посаду, староста затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією лише сільського голови, а тому прийняте рішення Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області № 20 від 07.12.2020 прийнято з порушенням чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позов, однак процесуальним правом на подання якого Барашівська сільська рада Ємільчинського району Житомирської області не скористалась. Від сільського голови лише надійшов лист №115 від 11.03.2021, в якому останній повідомляє, що при розгляді вказаного спору покладається на розсуд суду та просить прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 07.12.2020 проведено друге пленарне засідання першої сесії VIII скликання Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, за результатами якого, в тому числі і винесено рішення "Про затвердження старости Сімаківського старостинського округу" №20.
Як вказує у позові ОСОБА_1 , на засіданні сільським головою Барашівської сільської ради ОСОБА_4 було запропоновано затвердити його на посаду старости Сімаківського старостинського округу. Однак, перед голосуванням по вказаному питанню депутат ОСОБА_2 виступив та надав недостовірну інформацію про те, що більшість людей Сімаківського старостинського округу не підтримують його кандидатуру і запропонував на посаду старости Сімаківського старостинського округу кандидатуру ОСОБА_3 .
За результатами голосування, ОСОБА_3 затверджено старостою Сімаківського старостинського округу, для здійснення повноважень на території: с.Сімаківка, с.Зорянка, с.Михайлівка про що винесено оскаржуване рішення.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97-ВР).
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування (ст.4 Закону №280/97-ВР).
Згідно ч. 1, 3 ст. 46 Закону №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п'яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради ( ч.3 ст. 46 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до частини 15 статті 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Частинами 1-3 ст. 54-1 Закону №280/97-ВР передбачено, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі.
Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.
Аналіз вищевикладених норм, дає підстави для висновку, що сільський голова вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури старости села, а рада у свою чергу затверджує конкретно визначеного старосту сільським головою.
Як свідчать матеріали справи, на Порядок денний другого пленарного засідання Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області ставилось на обговорення питання щодо затвердження Сімаківського старостинського округу.
В обґрунтування своїх позовних вимог, ОСОБА_1 пояснює, що головою Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області Зінченком О.Ю. було запропоновано затвердити його на посаду старости Сімаківського старостинського округу.
Однак, під час обговорення вказаного питання депутат виборчого округу №8 ОСОБА_5 , повідомив, що більшість людей Сімаківського старостинського округу не підтримують кандидатуру ОСОБА_1 і запропонував на вказану посаду обрати ОСОБА_3 .
За результатами проведеного голосування депутати прийняли рішення №20, яким затверджено старостою Сімаківського старостинського округу ОСОБА_3 , який здійснює свої повноваження на території таких сіл: с.Сімаківка, с.Зорянка. с.Михайлівна, ОСОБА_3 присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування, шосту категорію посад.
Таким чином, у порушення вимог Закону №280/97-ВР оскаржуване рішення прийняте за винесеною пропозицією депутата ОСОБА_5 , а не за пропозицією голови Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області ОСОБА_4 , як того передбачає Закон, що у свою чергу свідчить про прийняття вказаного рішення всупереч вимогам чинного законодавства та з порушенням передбаченої процедури призначення старост.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області (вул. Героїв Майдану, 10, с.Бараші, Ємільчинський район, Житомирська область,11255. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04347628) про визнання незаконним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати рішення Другого пленарного засідання першої сесії VIII скликання Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області "Про затвердження старости Сімаківського старостинського округу" №20 від 07.12.2020 протиправним.
Скасувати рішення Другого пленарного засідання першої сесії VIII скликання Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області "Про затвердження старости Сімаківського старостинського округу" №20 від 07.12.2020.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення складено: 22.04.2021.