Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 квітня 2021 р. Справа №200/1751/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи питання щодо дотримання строків звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,-
17.02.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернулась до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ:34898944, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Я.Мудрого, 48а) про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 307568,52 грн.
Ухвалою суду від 22.02.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить до наступного висновку.
У позовній заяві зазначила, що 27.12.2019 року наказом від 26.12.2019 року №3959/1 її було звільнено з займаної посади. Відповідно до наказу їй належала до виплати компенсація за невикористані відпустки у кількості 79 календарних днів.
Однак, вона звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення недоотриманих сум відпускних та компенсації за невикористані дні відпусток при звільненні.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року її позов задоволено та стягнуто з Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відпускні за період 2019 року в розмірі 2726,78 грн. та компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 18994,76 грн.
Як зазначає позивач, повний розрахунок з нею проведено 29.12.2020 року.
Посилаючись на положення ст.116, 117 КЗпП України позивач просила суд стягнути середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 307568,52 грн.
Водночас, судом встановлено, що позивачем пропущено строки звернення до суду з даним адміністративним позовом, з огляду на наступне.
Пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України встановлено, що публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною п'ятою вказаної статті встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
У постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року у справі № 240/532/20 чітко визначено пріоритет застосування саме частини п'ятої статті 122 КАС України при розгляді справ про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні осіб, які проходили публічну службу.
Отже, у спірних правовідносинах для визначення строку звернення до суду підлягає застосуванню частина п'ята статті 122 КАС України.
Предметом розгляду справи є стягнення з Головного територіального управління юстиції у Донецькій області середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 307568,52 грн., тому суд доходить висновку, що спір виник у зв'язку із звільненням позивача з публічної служби, а тому строк звернення до суду з цим позовом становить один місяць.
Позивачем зазначено, що повний розрахунок з нею проведено 29.12.2020 року.
Однак, до суду позивач надіслала адміністративний позов 16.02.2021 року, тобто після спливу місячного строку звернення до суду.
В свою чергу, клопотання про поновленого строку позивачем до позовної заяви не додано. Як не додано і доказів поважності причин пропуску строку для звернення до адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що існування процесуальних строків на оскарження порушених прав, свобод та інтересів зумовлене вимогами щодо забезпечення швидкого та ефективного розгляду справ, дисциплінування поведінки учасників процесу. Саме тому закон передбачає різноманітні способи визначення проміжку часу, протягом якого такі учасники можуть здійснити свої процесуальні права.
З огляду на викладене, є достатні підстави для залишення позовної заяви без руху та надання строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску;
Згідно п.13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до ч.14 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Згідно ч.15 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з моменту отримання копії ухвали шляхом:
- надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, вона залишається без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Н.А. Мозговая