Копія
23 квітня 2021 року Справа №160/8281/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича, розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/8281/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування рішень,-
19.04.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/8281/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування рішень.
Клопотання обгрунтовано посиланням на постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року № 1200 та від 19.06.2019 року № 537.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 р. було призначено до розгляду дану заяву.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд заяви без участі представника, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином, що підтверджується електронним повідомленням та розпискою представника заявника, наявними у матеріалах справи.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися без поважної причини, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням яке наявними у матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства Україна неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи наведене та те, що заявник просив про її розгляд без участі представника управління, належне повідомлення боржника про дату, час і місце розгляду заяви, строки розгляду заяви, встановлені ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану заяву без участі представників сторін згідно з вимогами ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши надані документи на підтвердження поданої заяви, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження, виходячи з наступного
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 р. по справі №160/8281/19 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування рішень - задоволено.
Додатковим рішенням від 20.02.2020 року у справі №160/8281/19 було вирішено стягнути з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17А. м. Дніпро. 49600, код ЄДРПОУ 39394856) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізована огнеупорна компанія» (вул. Верстрова. буї. 36-м. м. Дніпро. Дніпропетровська область, 49021, код СДРПОУ 39583785) судові витрати на правничу допомогу у розмірі 13 350 грн. (тринадцять тисяч триста п'ятдесят грн.).
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 року було апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишено без задоволення. А додаткове рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 року у справі №160/8281/19 залишено без змін. Тобто, саме 24.06.2020 року це рішення набрало законної сили.
Вирішуючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 року № 1200, Державну фіскальну службу України постановлено реорганізувати та утворити Державну податкову службу України.
Державна податкова служба є правонаступником прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
21.08.2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким погодив пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Також, на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" від 25.09.2019 року № 846 розподілено сервісну та правоохоронну функції ДПС та передбачено виключення у ДПС функцій з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" від 06.03.2019 року № 227 затверджено Положення про ДПС, відповідно до якого ДПС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, повноваження ДФС в частині прийняття рішень про реєстрацію та зупинення реєстрації податкової накладної є виключно компетенцією ДПС та її територіальних органів.
Крім того, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДПС зареєстрована 17.05.2019 року, а Головне управління ДФС України у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) з 02.08.2019 року перебуває у стані припинення.
Також наказом Державної податкової служби України «Про затвердження положення про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 року №14 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровської області, відповідно до п. 1 якого Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало свою діяльність 03.09.2019 року відповідно до наказу Головного управління ДПС «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області» від 03.09.2019 року №17.
Отже, відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до іншого - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, останній з яких набув адміністративну компетенцію попереднього, ставши його правонаступником.
Відповідно до ст. 104 Цивільного Кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.02.2020 року у справі № 815/1303/17.
Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
З огляду на викладене, суд робить висновок про задоволення заяви Головного управління ДФС України у Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження на його правонаступника Головне у ДПС у Дніпропетровській області та заміни боржника у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Керуючись ст. ст. 14, 52, 243, 246, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 160/8281/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціалізована огнеупорна компанія" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування рішень - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі № 160/8281/19 з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015).
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді А.М. Лісна
23.04.2021