25 січня 2021 року Справа № 160/15365/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Турлакової Н.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТИТАН ПРАЙД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТИТАН ПРАЙД» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення №0006143204 від 02.07.2020 р., яким до ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» застосовано штрафні санкції у сумі 4 182, 51 гривень за платежем Акцизний податок на пальне.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі акта камеральної перевірки ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» № 35740/04-36-32-04/41469349 від 02.06.2020 року, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0006143204 від 02.07.2020р. яким до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 4 182, 51 гривень за платежем Акцизний податок на пальне. Згідно акту перевірки Підприємством порушено граничні терміни реєстрації акцизних накладних. Підприємство не погоджується з такими, обґрунтовуючи це тим, що згідно п 231.6. ст.231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Граничний термін реєстрації вищенаведених акцизних накладних становив 24.12.2019р. та 25.12.2019р. На виконання вимог Податкового кодексу України, ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» відправило вищенаведені податкові накладні на реєстрацію до Єдиного реєстру акцизних накладних 24.12.2020 року. А державна податкова служба України зареєструвала вищенаведені акцизні накладні лише 25.12.2020 року та 26.12.2020р. згідно квитанцій №1 та №2 та повідомлення про отримання. Не погодившись з висновками Акту перевірки, 23.06.2020 року ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» подало до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 02.06.2020 р. № 35740/04-36-32-04/41469349 за вих. №91 від 23.06.2020 р. Позивач вважає, що оскільки він має докази відправлення реєстрації податкових накладних, в строки, передбачені податковим законодавством, він не може бути притягнутий до відповідальності у вигляді застосованих штрафних санкцій, по причині бездіяльності податкового органу щодо не реєстрації податкових накладних.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що Податковим кодексом України встановлено граничні строки для реєстрації податкових накладних в ЄРАН. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції, передбачені п.120-1.1 ст.120-1 ПК України. В ході проведення камеральної перевірки, встановлено факт порушення позивачем граничних строків реєстрації акцизних накладних. З цих підстав відповідач вказує на необґрунтованість позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.
24.12.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, та вважає що ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» виконало вимоги щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, направивши їх на реєстрацію 24.12.2019 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року прийнято до свого провадження вказану справу та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до пункту 3 Розділ VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній з 02.04.2020), під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 02.06.2020 р. Головнм управлінням ДПС у Дніпропетровській області, на підставі Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку даних задекларованих у декларації акцизного податку в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» (код ЄДРПОУ 41469349), за результатами якої складено акт № 35740/04-36-32-04/41469349 від 02.06.2020р.
Перевіркою встановлено: підприємство зареєстроване як платник акцизного податку з реалізації пального від 21.08.2018 року № 202 у Соборному управлінні ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Шевченківський район м. Дніпра).
Під час проведення перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області встановлено порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних в кількості 76 акцизних накаладних за переліком, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної 1-2 дні.
Не погодившись з висновками акту перевірки, 23.06.2020 року ТОВ «Титан Прайд» подало до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення на акт ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 02.06.2020 р. № 35740/04-36-32- 04/41469349 за вих. № 91 від 23.06.2020 р.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області згідно відповіді на заперечення до акту перевірки від 02.06.2020 р. № 64449/10/04-36-32-04-16-41469349 від 01.07.2020 р., заперечення підприємства позивача за вих. № 91 від 23.06.2020 р. залишено без розгляду.
На підставі вказаного акта перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 0006143204 від 02.07.2020 р., яким встанолено порушення п.231.6 ст.231 ПК України, та на підставі п.п.120-1 ст.120 Податкового кодексу України визначена сума штрафу за платежем Акцизний податок на пальне у розмірі 4 182, 51 грн.
Не погодившись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» подало до Державної податкової служби України скаргу за вих. № 105 від 20.07.2020 року на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 0006143204 від 02.07.2020 р.
Рішенням Державної податкової служби України «Про результати розгляду скарги» від 09.10.2020 року податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 0006143204 від 02.07.2020 р. залишено без змін, а скарга без задоволення.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням № 0006143204 від 02.07.2020 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання його протиправним та скасування.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити, зокрема, камеральні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі, зокрема, 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
За приписами абзацу першого пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Згідно з пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п.231.8. ст.231 ПК України, єдиний реєстр акцизних накладних працює постійно (24 години щоденно), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.
Технічне обслуговування Єдиного реєстру акцизних накладних проводиться у часові проміжки з незначною кількістю реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування.
Інформація про запланований час технічного обслуговування Єдиного реєстру акцизних накладних розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше ніж за 24 години до початку проведення технічного обслуговування.
Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі визначений Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №114 , в редакції чинній на час виникнення правовідносин (надалі Порядок № 114).
Пунктом 2 Порядку № 114, встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.
Акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 114, для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних / розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та «Про електронні документи та електронний документообіг". Електронний примірник акцизної накладної / розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку.
Відповідно до абзаців другого, п'ятого-шостого пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України, підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
З урахуванням наведених вище норм Податкового кодексу України і Порядку № 114, особа повинна подати акцизні накладні до ДФС України в межах 15-денного строку протягом операційного дня, який триває з 8 до 19 год. В той же операційний день, ДФС України повинна надіслати квитанцію про прийняття або неприйняття акцизної накладної, в іншому випадку, така акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Судовим розглядом встановлено, що граничний термін реєстрації наведених в акті перевірки акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - становив 24.12.2020 року, 25.12.2020 року, що підтверджується інформацією, наведеною в акті перевірки.
З матеріалів справи встановлено, що на виконання вимог Податкового кодексу України, ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» відправило вищенаведені податкові накладні на реєстрацію до Єдиного реєстру акцизних накладних 24.12.2020 року. Для чого було накладено електронний підпис директора та печатку Товариства позивача.
В подальшому з 24.12.2020 року в електронному кабінеті платника відображався запис в розділі «Протокол перевірки» - «Очікується доставка».
Підтвердженням особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних згідно п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального або спирту етилового / особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Разом з тим, протягом операційного дня квитанції в електронному вигляді від Державної податкової служби про прийняття акцизних накладних до підприємства - не надійшли. Також, не надійшли квитанції про не прийняття акцизних накладних.
Державна податкова служба України зареєструвала наведені в акті перевірки акцизні накладні лише 25.12.2020 року та 26.12.2020 року згідно квитанцій №1, № 2 та Повідомлення про отримання.
Вищенаведене підтверджується роздруківками з програми «medoc» щодо кожної акцизної накладної, які містяться у матеріалах дано справи.
Таким чином, суд вважає, що ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» виконало вимоги щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, направивши їх на реєстрацію 24.12.2020 року.
У відповідності до п. 231.6. ст. 231 Податкового кодексу України у разі виявлення технічної помилки у програмному забезпеченні або програмних складових, програмно- апаратному устаткуванні, каналах зв'язку, функціонуванні електронного цифрового підпису (далі - проведення технічного обслуговування), що унеможливлює реєстрацію акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, зобов'язаний невідкладно розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про виявлення такої технічної помилки із зазначенням дати та часу її початку, вжити всіх необхідних заходів для відновлення реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за результатами яких розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про усунення технічної помилки із зазначенням дати та часу її завершення.
Платник податку зобов'язаний протягом трьох календарних днів з дня відновлення реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних зареєструвати всі акцизні накладні / розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки.
Штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки, не застосовуються.
Одночасно, згідно п.42-1.10 ст. 42-1 Податкового кодексу України у разі якщо у роботі електронного кабінету виявлена технічна га/або методологічна помилка чи технічні збої і така помилка/збої визнані технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або згідно з повідомленням на офіційному веб-порталі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або її існування підтверджено рішенням суду, підстави для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до адміністративної, кримінальної відповідальності за порушення податкового законодавства, що були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою чи технічним збоєм у роботі електронного кабінету, відсутні.
Таким чином, у відповідності до вищенаведеного суд вважає, що порушення ТОВ «ТИТАН ПРАЙД» у вигляді порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних - не знайшло свого підтвердження, а висновки акту перевірки спростовуються вищенаведеними доводами.
Враховуючи наведені обставини, суд не вбачає в діях позивача наміру вчинити податкове правопорушення, а саме невчасно зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних, оскільки позивачем вчасно проведено реєстрацію податкових накладних 24 грудня 2020 року.
Таким чином, суд вважає, що до позивача не може бути застосовано заходи відповідальності за порушення, вчинення якого матеріалами справи не підтверджено, а отже застосування до позивача штрафних санкцій за п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено порушення позивачем податкового законодавства та як наслідок правомірність прийняття 02.07.2020 року податкового повідомлення-рішення № 0006143204, яке слід скасувати.
Відтак, доводи позивача щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 02.07.2020 року № 0006143204 є обґрунтованими, та відповідно, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2102 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 5784 від 13.11.2020 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 2102 грн. підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст., 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТИТАН ПРАЙД» (49000, м.Дніпро, вул. Воскресенська, буд 8/10, ЄДРПОУ 41469349) до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0006143204 від 02.07.2020 року прийняте Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «ТИТАН ПРАЙД».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, ЄДРПОУ 43145015) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТИТАН ПРАЙД» (49000, м.Дніпро, вул. Воскресенська, буд 8/10, ЄДРПОУ 41469349) судові витрати у розмірі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова