Рішення від 23.04.2021 по справі 140/3067/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3067/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови в зарахуванні до страхового та пільгового стажу для обчислення пенсії по інвалідності періоду роботи у Відокремлену підрозділі “Шахта “Бужанська” Державного підприємства “Волиньвугілля” з 01.11.2017 по 01.04.2020 та врахуванні даних про заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку, зобов'язання зарахувати позивачу для призначення пенсії зазначений період роботи та здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 30.03.2020 з урахуванням даних про страховий, пільговий стаж і заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку з якого розраховується розмір пенсії позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу з 30.03.2020 призначено пенсію по інвалідності. 03.02.2021 позивач звернувся із письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про надання деталізованої інформації про страховий і пільговий стаж та заробітну плату, враховані для обчислення розміру пенсії по інвалідності. Листом №1379-1050/С-02/8-0300/21 від 22.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області надало позивачу розрахунок страхового та пільгового стажу та заробітної плати для обчислення пенсії по інвалідності, згідно якого позивачу не враховано при розрахунку пенсії період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", у зв'язку із відсутністю відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" щомісячно здійснювало відрахування страхових внесків із заробітної плати та сплачувало страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за періоди роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.03.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 08.04.2021 №0300-0802-7/16486 проти задоволення позовних вимог заперечив, з тих підстав що за даними персоніфікованого обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за періоди роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля". А відтак, вважає, що відповідачем не вчинено протиправних дій по відношенню до позивача.

Крім того, звертає увагу на те, що розмір судових витрат має бути співмірним з складністю справи, часом та обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт. У разі не виконання вказаних вимог суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, з таких підстав.

Судом встановлено, що з 30.03.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

03.02.2021 позивач звернувся із письмовою заявою до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про надання деталізованої інформації про страховий і пільговий стаж та заробітну плату, враховані для обчислення розміру пенсії по інвалідності.

Листом №1379-1050/С-02/8-0300/21 від 22.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області надало позивачу розрахунок страхового та пільгового стажу та заробітної плати для обчислення пенсії по інвалідності, згідно якого позивачу не враховано при розрахунку пенсії період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", у зв'язку із відсутністю відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірності своїх дій, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Водночас, за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV - застосовується з 01 жовтня 2017 року).

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

З наявних в матеріалах справи довідок про доходи ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" №987/7.2.4/01-19 та №988/7.2.4/01-19 від 11.09.2020 вбачається, що позивачу за періоди роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, з якої нараховувався та перераховувався (сплачувався) єдиний соціальний внесок, у повному обсязі.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи та листа ГУ ПФУ у Волинській області №1379-1050/С-02/8-0300/21 від 22.02.2021, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків по застрахованим особам, зокрема, позивача, обумовлена тим, що у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, у зв'язку із чим зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.

Системний аналіз даних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача періодів роботи у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 01.11.2017 по 01.04.2020 при призначенні пенсії по інвалідності.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне, визнати протиправними дії щодо відмови в зарахуванні до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП Волиньвугілля» та врахуванні даних про заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку, зобов'язання зарахувати позивачу до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії по інвалідності зазначений період роботи та здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 30.03.2020 з урахуванням даних про страховий та пільговий стаж і заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку з якого розраховується розмір пенсії позивача.

Згідно ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. (ч.ч.1, 2 ст. 134 КАС України)

Відповідно до ч.4 ст.134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що 01.02.2021 між адвокатом Дунець О.Ф. та ОСОБА_1 укладено договір про надання професійної правничої допомоги.

На виконання умов договору 01.02.2021 про надання правничої допомоги, позивачем сплачено адвокату Дунець О.Ф. кошти в сумі 2000,00 грн., що вбачається з квитанції до прибуткового касового ордера №12 від 01.02.2021 та розрахунку витрат на надання професійної правничої допомоги від 23.03.2021.

Таким чином, на думку суду позивачем надано суду докази, які підтверджують понесені ним судові витрати пов'язані з отриманням правничої допомоги адвоката на загальну суму 2000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід присудити витрати на оплату правничої допомоги в розмірі 2000,00 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 263, 295, підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоду роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП Волиньвугілля» та врахуванні даних про заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу для призначення пенсії по інвалідності період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП Волиньвугілля» та здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з 30.03.2020 з урахуванням даних про страховий та пільговий стаж і заробітну плату за період роботи з 01.11.2017 по 01.04.2020 при обчисленні середньомісячного заробітку з якого розраховується розмір пенсії позивача.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області судові витрати в розмірі 2000 гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, код ЄДРПОУ 13358826, адреса: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В.

Суддя Ю.Ю. Сорока