м. Львів
25.05.2010 р. № 2а-3044/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
за участю секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.,
представника позивача Борщевського Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
Прокурор Галицького р-ну м.Львова в інт. ВП "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго"
до КП "Бориславтеплоенерго"
про про стягнення штрафу ,
08.04.2010 року прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Державного підприємства Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні»ДП НЕК «Укренерго»до КП «Бориславтеплоенерго»про стягнення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення законодавства про електроенергетику. Інспекцією винесено припис з вимогою про усунення виявлених порушень. Правопорушником вимоги інспекції не виконано, тому до нього застосовано штраф в розмірі 5 100 грн. В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити та стягнути суму штрафу. В судовому засіданні позивач та прокурор позов підтримали.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті спору та доказів на їх обґрунтування не надав, причини неявки суду не повідомив. Оскільки процесуальні права відповідача на участь у судовому засіданні були забезпечені, Суд розцінює його неявку як небажання користуватися процесуальними правами, а тому вважає за можливе розглянути справу за наявними доказами відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
06 грудня 2007 року Державною інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесено припис № 535-Т, яким директору КП «Бориславтеплоенерго»зобов'язано налагодити гідравлічний та тепловий режим роботи теплових мереж районних котелень. Забезпечити проектний режим роботи систем опалення будинків, які отримують теплоносій від цих котелень визначити теплові витрати в теплових мережах котелень і в цілому по підприємству станом на 2008 р. (п. 6.3.80, п. 6.3.2, п. 6.3.64 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж).
З метою перевірки виконання вимог припису, 19 грудня 2008 року Державною інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області проведено перевірку КП «Бориславтеплоенерго»з питань дотримання законодавства про електроенергетику, якою встановлено невиконання вимог пункту 1 припису № 5357 від 06.12.2007 р., що є порушенням Закону України «Про теплопостачання». За результатами перевірки складено акт від 19.12.2008 р.
За ухилення від виконання припису Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесено постанову № 100 від 29.12.2008 р. про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5 100 грн.
Спір виник щодо стягнення суми штрафу за не виконання вимог припису.
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного. Спірні правовідносини регулюються Госпордарським кодексом України, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Законом України «Про теплопостачання»та Законом України «Про електроенергетику».
Статтею 9 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Здійснюючи перевірку, позивач керувався ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», відповідно до якої державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Права, обов'язки та відповідальність споживачів встановлені ст. 26 Закону України «Про електроенергетику». Перевіркою встановлено невиконання споживачем - КП «Бориславтеплоенерго»обов'язків, покладених на нього вказаним Законом.
Так, ст.26 цього Закону передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Перевіркою встановлено порушення «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», а саме п.6.3.8; п.6.3.2: не налагоджено гідравлічний та тепловий режим роботи теплових мереж районних котелень. Не забезпечено проектний режим роботи систем опалення будинків, які отримують теплоносій від цих котелень.
Відповідачем ні припис, ні постанова не оскаржувались у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.1999 р. «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання»передбачено, що суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
29.12.2008р. на КП «Бориславтеплоенерго»накладено штраф в розмірі 5 100 грн. за невиконання вимог припису, про що видано постанову. Відповідач доказів сплати штрафу не представив, постанову не оскаржував.
Згідно ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) від 16.01.2003 р., № 436-IV підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.
Таким чином, встановлений ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» штраф за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним органом до суб'єктів господарювання, за порушення ними правил здійснення господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.
Разом з тим, відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
В свою чергу штрафні санкції застосовані до відповідача постановою від 29.12.2008 р році, а прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з вимогою про його стягнення лише 08.04.2010 року. При цьому Суд враховує, що застосуванням штрафу, як адміністративно-господарської санкції, є не лише винесення відповідної постанови, але й вчинення дій, необхідних для його стягнення. Достовірно знаючи, що відповідач не сплатив штраф добровільно у визначений законом 30-тиденний строк, позивач зобов'язаний звернутися до суду із позовом про стягнення штрафу. З урахуванням вимог ст. 250 ГК України, ці дії повинні бути вчинені у строк, що не перевищує шести місяців з дня виявлення порушення.
Таким чином, відповідач пропустив строк застосування адміністративно-господарської санкції, встановлений ст. 250 ГК України . За таких обставин, Суд дійшов висновку про неправомірність вимог позивача. Виходячи з вищенаведеного, в позові слід відмовити повністю.
Судові витрати у справі відсутні, а тому між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд -
1. У позові відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасована, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 26 травня 2010 року о 12:40
Суддя Кравчук В.М.