Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"19" квітня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/471/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
при секретарі судового засідання Гаврильєву О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центра зайнятості, м. Харків
до Головного управління ДФС у Харківській області, м. Харків
про стягнення 56667,41 грн.
за участю представників сторін:
позивача - Нікіфорова О.О. за випискою
відповідача - Краснов О.В. за витягом
Позивач - Харківський обласний центр зайнятості, м. Харків звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Головного управління ДФС у Харківській області, м. Харків, в якій просить суд стягнути з відповідача 56667,41 грн. коштів, виплачених, як допомогу по безробіттю.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі №922/471/21; призначено розгляд справи в судовому засіданні на 09 березня 2021 року на 12 годин та про розгляд справи повідомити сторін.
05 березня 2021 року через канцелярію суду, Головним управлінням ДФС у Харківській області подано заяву (вхідний № 5370) про відкладення розгляду справи з метою надання додаткового часу для заперечення. Заява обґрунтована тим, що ухвала суду про відкриття провадження у справі від 16 лютого 2021 року отримана Головним управлінням ДФС у Харківській області - 22 лютого 2021 року, тобто останній термін подання відзиву на позов - 09 березня 2021 року. У зв'язку з вищевикладеним та з урахуванням великого навантаження працівників сектору правового забезпечення Головне управління ДФС у Харківській області не мало можливості своєчасно підготувати та направити позивачу та до суду відзив на позов.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09 березня 2021 року заяву відповідача про відкладення розгляду справи з метою надання додаткового часу для заперечень задоволено; відкладено розгляд справи на 05 квітня 2021 року на 11:30 годин та надано відповідачу час для надання заперечень (відзиву на позов) строком до 26 березня 2021 року (включно).
18 березня 2021 року через канцелярію суду, Головним управлінням ДФС у Харківській області подано відзив (вхідний № 6268) на позовну заяву, який суд приймає та долучає до матеріалів справи.
29 березня 2021 року через канцелярію суду, Харківським обласним центром зайнятості подано відповідь (вхідний № 7073) на відзив, яку суд приймає та долучає до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою суду від 05 квітня 2021 року на підставі частини 2 статті 216. статті 232 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено перерву до 13 квітня 2021 року на 12:30 годин.
Протокольною ухвалою суду від 13 квітня 2021 року на підставі частини 2 статті 216. статті 232 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено перерву до 19 квітня 2021 року на 12:30 годин.
Представник позивача у судовому засіданні та у відповіді на відзив підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
27 січня 2020 року наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 27 січня 2020 року № 19-о було звільнено ОСОБА_1 з посади головного державного ревізора - інспектора відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Харківській області, згідно пункту 1 частини 1 статтті 40 КЗпП України.
Відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 21 лютого 2020 року, наказом Богодухівської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 21 лютого 2020 року № НТ200221 з 21 лютого 2020 року йому надано статус безробітного відповідно до статті 43 Закону України "Про зайнятість населення", наказом №НТ200228 призначена допомога по безробіттю залежно від страхового стажу відповідно до частин 1, 3, 4 статті 22, пункту 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" понад 10 років - 70% середньої зарплати (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру 100% - 90 календарних днів, 80% - 90 календарних днів, 70% - 180 календарних днів з 28 лютого 2020 року по 21 лютого 2021 року.
Згідно абзацу 10 підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792 центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу (розпорядження) про поновлення зареєстрованого безробітного на роботі.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року № 624, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2020 року за № 537/34820 виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792.
14 вересня 2020 року рішенням Харківського окружного адміністративного суду в справі № 520/2643/2020 визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 27 січня 2020 року № 19-о “Про звільнення ОСОБА_1 ” та поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Харківській області з 28 січня 2020 року. Рішення суду в частині поновлення на роботі звернено до негайного виконання. Вказане рішення постановою Другого апеляційного адміністративного суду 16 грудня 2020 року залишено без змін.
30 вересня 2020 року безробітний ОСОБА_1 повідомив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у справі № 520/2643/2020, наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 30 вересня 2020 року № 200-о скасовано наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 27 січня 2020 року № 19-о “Про звільнення ОСОБА_1 ” та поновлено його на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Харківській області з 28 січня 2020 року.
У зв'язку із поновленням на роботі безробітного ОСОБА_1 за рішенням суду Богодухівська районна філія Харківського обласного центру зайнятості припинила йому реєстрацію та виплату допомоги по безробіттю з 30 вересня 2020 року відповідно до пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", абзацу 10 пп. 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792.
За період з 28 лютого 2020 року по 29 вересня 2020 року ОСОБА_1 нарахована та виплачена допомога по безробіттю у сумі 56667,41 грн.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітної або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України "Про населення" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживанню чи місця перебування.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхуванню на випадок безробіття.
Відповідно до пункту 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" видами забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом
Згідно пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Згідно частини 1 статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
Відповідно до частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду вартість послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у випадку, коли працівника звільнено незаконно і саме через цю подію застрахована особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.
Як вже зазначалося, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року в справі № 520/2643/2020 поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДФС у Харківській області з 28 січня 2020 року, визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 27 січня 2020 року № 19-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", тобто визнано незаконним звільнення, яке було підставою для втрати останнім заробітної плати, а в подальшому ця подія стала підставою для призначення та виплати їй допомоги по безробіттю.
Згідно частини 1 статті 4 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Призначення, звільнення та поновлення на роботі ОСОБА_1 , здійснювалося Головним управлінням ДФС у Харківській області, яке по відношенню до ОСОБА_1 є роботодавцем в розумінні частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а тому на нього покладено обов'язок по відшкодуванню суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Харківський обласний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"
Таким чином, законодавством передбачено право позивача стягувати з Головного управління ДФС у Харківській області суму страхових коштів і вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок відповідача як роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Відповідно до статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 165, 196, 201, 208-210, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суду
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 39599198) на користь Харківського обласного центра зайнятості (61069, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, 1А, рахунок UA648201720355489001017099650, код банку 820172 Держказначейська служба України, м. Київ, ГУДКСУ у Харківській області, код ЄДРПОУ 03491277) 56667,41 грн. коштів, виплачених, як допомогу по безробіттю ОСОБА_1 та 2270,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "23" квітня 2021 р.
Суддя П.В. Хотенець