Ухвала від 23.04.2021 по справі 913/114/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

23 квітня 2021 року м.Харків Справа № 913/114/21

Провадження №7/913/114/21

Господарський суд Луганської області у складі:

судді Тацій О.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження господарську справу №913/114/21

за позовом керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (наразі Старобільська окружна прокуратура Луганської області) (92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Монастирська, 15) в інтересах держави в особі

позивача - Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, 36, ідентифікаційний код 03197055),

до відповідача - Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 87, ідентифікаційний код 05451150)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, - Старобільське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства - філія Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (92701, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Залізнична, 41)

про зобов'язання повернути неповернену суму житлових субсидій за договором щодо відшкодування витрат за надання населенню житлових субсидій №18 від 25.01.2019 року у розмірі 1 020 340,09 грн.,

Без повідомлення та виклику учасників справи,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» про зобов'язання повернути неповернену суму житлових субсидій за договором щодо відшкодування витрат за надання населенню житлових субсидій №18 від 25.01.2019 року у розмірі 1 020 340,09 грн., в якому просить:

- зобов'язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» повернути Управлінню соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області грошові кошти у сумі 1 020 340,09 грн. та перерахувати їх на відповідний рахунок.

В обгрунтування заявлених позовних вимог прокурор зазначив, що 25.02.2019 року між позивачем та ПАТ «Луганськгаз» в особі Старобільського міжрайонного управління експлуатації газового господарства укладено договір №18 на відшкодування витрат за надання населенню житлових субсидій. На виконання умов договору позивач перерахував на рахунок Старобільського міжрайонного управління суму нарахованої субсидії за постачання природного газу у розмірі 39 835 651,86 грн.

Однак, згідно проведених розрахунків було встановлено, що за Старобільським міжрайонним управлінням обліковується дебіторська заборгованість по житловій субсидії з постачання природного газу у загальному розмірі 2 350 742,91 грн. Разом з тим, з листа позивача вбачається, що відповідачем було перераховано кошти окремими платежами у відповідних розмірах з призначенням платежів: повернення перерахованих коштів невикористаних сум субсидій, з урахуванням яких залишок неповерненої суми по житловим субсидіям за постачання природного газу складає 1 020 340,09 грн.

Грошові кошти у вигляді отриманої суми субсидії за постачання та розподіл природного газу у розмірі 1 020 340,09 грн. відповідачем в добровільному порядку і у встановлений договором строк, а також чинним законодавством України, не перераховані.

А тому прокурор звертається до суду з відповідними позовними вимогами.

Разом з тим, прокурор на виконання вимог ч. 4 ст. 53 ГПК України обґрунтовуючи факт порушення інтересів держави та необхідність їх захисту вказує, що порушення інтересів держави виявилося у невиконанні відповідачем обов'язків щодо перерахування коштів отриманих за надані житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг за постачання та розподіл природного газу, які підлягають поверненню на рахунки позивача у зв'язку з їх невикористанням. Зазначене у свою чергу підриває засади бюджетного процесу та призводить до порушення економічних інтересів держави.

Крім цього, вказує, що уповноваженим державою орган здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

Однак, уповноважений державою орган, не здійснює належним чином захист порушених інтересів держави та самоусунувся від реалізації таких повноважень.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 11.03.2021 року пітверджено наявність підстав для представництва керівником Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі позивача Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області в суді; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №913/114/21; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Підготовче засідання у справі призначено на 13.04.2021 року о 10 годині 10 хвилин.

Крім того, даною ухвалою суду задоволено клопотання позивача та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Старобільське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства - філія Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз».

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 31.03.2021 року повідомлено учасників справи про проведення підготовчого засідання у справі 27.04.2021 року о 10 годині 15 хвилин.

На виконання вимог ГПК України, копії ухвали суду в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 вказаного Кодексу, були направлені учасникам справи за їх адресами рекомендованими листами з повідомлення про вручення поштового відправлення.

Таким чином, учасники справи про дату, час і місце підготовчого засідання повідомлялися належним чином у порядку ст. 120 ГПК України.

Крім того, суд враховує, що відповідно до ст. 12 ЗУ «Про прокуратуру» у системі прокуратури України діють окружні прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається наказом Генерального прокурора. Утворення, реорганізація та ліквідація окружних прокуратур, визначення їхньої компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором.

Разом з тим, згідно з п.п. 3 та 4 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.

День початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур визначається рішеннями Генерального прокурора стосовно Офісу Генерального прокурора, усіх обласних прокуратур, усіх окружних прокуратур. Вказані рішення публікуються у газеті "Голос України".

Наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 року № 39 «Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур» наказано затвердити перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур, що додається (п. 1 наказу).

Так, додатком до наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 року № 39 визначено перелік і територіальну юрисдикцію окружних прокуратур, згідно якого на території Луганської області функціонують Лисичанська окружна прокуратура, Сватівська окружна прокуратура, Сєвєродонецька окружна прокуратура, Старобільська окружна прокуратура, Щастинська окружна прокуратура, Алчевська окружна прокуратура, Довжанська окружна прокуратура, Луганська окружна прокуратура та Ровеньківська окружна прокуратура.

Під територіальну юрисдикцію Старобільської окружної прокуратури (з місцем розташування у місті Старобільську) підпадає Старобільський район.

Згідно з п. 4 наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 року № 39, пункт 1 цього наказу набирає чинності з дня початку роботи окружних прокуратур відповідно до рішення Генерального прокурора, прийнятого в порядку, визначеному пунктом 4 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 № 113-ІХ, а пункти 2 - 4 цього наказу - з дня оприлюднення.

Наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 року № 40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» наказано днем початку роботи окружних прокуратур визначити 15 березня 2021 року (п. 1 наказу).

Цей наказ набирає чинності з дня його оприлюднення.

Вказаний наказ опубліковано в газеті «Голос України» від 27.02.2021 року № 38.

Отже, з 15.03.2021 року розпочала роботу Старобільська окружна прокуратура.

01.04.2021 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що грошові кошти в сумі 1 020 340,09 грн., які є предметом спору, перераховані АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» на розрахунковий рахунок одержувача Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області за відповідними платіжними дорученнями з призначенням платежу - повернення перерахованих коштів невикористаних субсидій.

А тому вважає, що оскільки заявлена до стягнення заборгованість сплачена, то предмет спору у даній справі відсутній.

У зв'язку з чим звертається до суду з клопотанням, викладеним у змісті відзиву на позовну заяву, про закриття провадження у справі №913/114/521 за відсутністю предмета спору.

Разом з тим, 05.04.2021 року від виконуючого обов'язки керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області також надійшла заява про закриття провадження у справі, в якій просить провадження у справі №913/114/21 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмета спору.

В обґрунтування своєї заяви прокурор посилається на надану Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації інформацію від 18.03.2021 року №03-18/1226, згідно якої на даний час відповідачем погашено борг у повному обсязі.

Крім того, 07.04.2021 року Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації подало заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмета спору.

Обгрунтовуючи свою заяву позивач посилається на те, що на даний час відповідачем борг погашено, кошти повернуті на рахунок Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації в повному обсязі, на підтвердження чого надано виписки, сформовані в Системі дистанційного обслуговування клієнтів Казначейської служби України.

Розглядаючи подані заяви та клопотання, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Однією з державних соціальних гарантій є пільги і житлові субсидії громадянам на оплату житлово-комунальних послуг.

25.01.2019 року між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (постачальник за договором) та Управлінням соціального захисту населення Старобільської райдержадміністрації Луганської області (платник за договором) укладено договір №18 про відшкодування витрат, за надані послуги постачання природного газу громадянам (у тому числі послуги з транспортування, розподілу та постачання), які мають право на пільги та яким призначено субсидію відповідно до чинного законодавства.

Наразі змінено назву відповідача по справі з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз».

Предметом договору є відшкодування платником постачальнику щомісячних витрат, понесених останнім у 2019 році при наданні послуг громадянам, яким призначено субсидію для відшкодування витрат з оплати послуг з газопостачання за поставлений природний газ (у тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання) (далі субсидія), відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.2 договору, надання послуг здійснюється населенню, що зареєстровані на території Старобільського району.

У п. 1.5 договору сторони досягли згоди, що вартість пільг та субсидій за цим договором підлягає коригуванню протягом всього терміну дії договору, шляхом укладання додаткових угод.

Згідно з підпунктом 2.1.4 п. 2.1 постачальник зобов'язаний оформлювати щомісяця до 10 числа місяця наступного за звітним місяцем на підставі розрахунків з платником двосторонні акти звіряння про розрахунки по субсидіям на оплату природного газу станом на 01 число наступного за звітним місяцем.

При цьому, у відповідності до підпункту 2.2.8 п. 2.2 договору, платник зобов'язаний отримувати від постачальника акти звіряння для проведення розрахунків з погашення заборгованості з пільг та субсидій, та забезпечувати по ним розрахунок у повному обсязі.

Також, платник зобов'язаний вчинити всі дії спрямовані на своєчасне та повне фінансування сум заборгованості з пільг та субсидій, зазначених у актах звіряння, оформлених у відповідності до умов цього договору, відшкодувати постачальнику в повному обсязі витрати, пов'язані з наданням субсидій щодо оплати комунальних послуг та витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян, згідно наданих розрахунків та актів звіряння у порядку передбаченому діючим законодавством (підпункти 2.2.6 та 2.2.7 п. 2.2 договору).

Порядок розрахунків визначений у розділі 3 договору.

Так, відповідно до п. 3.1 договору, розрахунок за надані послуги проводиться платником у безготівковому порядку шляхом перерахування оплати на розрахунковий рахунок постачальника на підставі складених актів звіряння.

Обов'язок платника вважається виконаним за умови стовідсоткового фінансування зазначених у актах звіряння сум заборгованості з пільг та субсидій (п. 3.3 договору).

З інформації з листа Управління соціального захисту Старобільської районної державної адміністрації від 23.02.2021 року №03-18/804 вбачається, що управлінням у період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року перераховано на рахунок Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» загальну суму нарахованої субсидії за постачання природного газу у розмірі 39 835 651,86 грн.

Станом на 01.09.2019 року, 01.10.2019 року, 01.11.2019 року, 01.12.2019 року та 01.01.2020 року за ПАТ «Луганськгаз» обліковується дебіторська заборгованість по житловій субсидії за постачання природного газу у загальному розмірі 2 356 854,61 грн., яка підлягає поверненню до державного бюджету.

На підтвердження вказаної інформації у матеріалах справи містяться копії актів звіряння розрахунків між управлінням «Старобільськміжрайгаз» та Управлінням соціального захисту населення по нарахованим субсидіям за використаний природний газ від 01.02.2019 року, 01.03.2019 року, 01.04.2019 року, 01.05.2019 року, 01.06.2019 року, 01.07.2019 року, 01.08.2019 року, 01.09.2019 року, 01.10.2019 року, 01.11.2019 року, 01.12.2019 року та 01.01.2020 року, згідно яких дебіторська заборгованість по житловим субсидіям на житлово-комунальні послуги за 2019 складає 2 356 854,61 грн.

У зв'язку з цим Управління соціального захисту Старобільської районної державної адміністрації було направлено голові правління АТ «Луганськгаз» претензію від 22.04.2020 року, в якій висловлено прохання перерахувати в строк до 08.05.2020 року заборгованість коштів невикористаних сум субсидій за період з 01.10.2018 року по 30.09.2019 року у розмірі 2 356 854,61 грн.

В подальшому АТ «Луганськгаз» до Державного бюджету України було перераховано грошові кошти в рахунок погашення заборгованості по житловим субсидіям на житлово-комунальні послуги за 2019 рік, у наступних розмірах:

23.12.2020 року - 150 000,00 грн.;

28.12.2020 року - 200 000,00 грн. та 32 000,00 грн.;

29.12.2020 року - 1 000 000 грн., 125 000,00 грн. та 75 000,00 грн.;

30.12.2020 року - 1 000 000,00 грн. та 15 500,00 грн.;

10.02.2021 року - 271 723,02 грн.;

19.02.2021 року - 267 291,50 грн.

Загальна сума здійснених відповідачем платежів склала 1 336 514,52 грн., в результаті чого залишок заборгованості становить 1 020 340,09 грн., що також підтверджується інформацією з листа позивача від 23.02.2021 року №03-18/804.

Неповернута сума невикористаної житлової субсидії становить 1 020 340,09 грн.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 13 порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року N 256, звіряння, розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" і від 23 серпня 2016 р. N 534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення".

Згідно положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, в редакції, яка діяла до 01.01.2019 року, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг надавалася шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, а також на рахунки виконавців комунальних послуг.

Відповідно до п. 18 положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, в редакції, яка діяла з 07.02.2019 року, Житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг надається:

громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018 р., а також тим, що звернулися після 1 січня 2019 р., але житлова субсидія їм призначена з 2018 року, - за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг - за січень 2019 р.; за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом виплати одержувачам у готівковій формі - починаючи із житлової субсидії, нарахованої за лютий 2019 р., про що одержувачу надсилається персональне повідомлення на адресу домогосподарства;

громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії з 1 січня 2019 р., - за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору (далі - рахунок для виплати житлових субсидій).

Тобто до грудня 2018 року включно, а також у визначених положенням випадках у січні 2019 року житлова субсидія надавалася не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету. При цьому, з лютого 2019 року року житлова субсидія надається у грошовій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

Разом з тим, згідно з п. 18 положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848, в редакції, яка діяла з 25.06.2019 року, після закінчення опалювального (неопалювального) сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії відповідно до Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 534 “Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг” (Офіційний вісник України, 2016 р., № 68, ст. 2286; 2018 р., № 37, ст. 1311).

Таким чином, станом на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, положенням був встановлений обов'язок відповідача повернути невикористану суму житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, до державного бюджету.

Механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання був визначений Порядком розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 534, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 7 даного Порядку, якщо після проведення розрахунку за формулами, зазначеними у пунктах 4-6 цього Порядку, невикористана сума субсидії має значення більше, ніж загальна сума нарахованої субсидії на оплату послуги за відповідний сезон, повернення до бюджету невикористаних сум субсидії за таким особовим рахунком здійснюється у розмірі нарахованої субсидії.

Загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом шляхом додавання невикористаних сум субсидії за особовими рахунками всіх одержувачів субсидії.

Згідно з п. 8 цього порядку, за результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 червня та до 1 листопада до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

За положеннями п. 11 Порядку у разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо), надавач послуги, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив протягом зазначеного місяця перераховує невикористану суму субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п'ятиденний строк з моменту їх надходження.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 174 ГК України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності та інших дій суб'єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Так, у даному випадку обов'язок відповідача з повернення невикористаної житлової субсидії виник на підставі закону. При цьому, виниклі між сторонами правовідносини також мають договірний характер та регулюються положеннями укладеного між ними 25.01.2019 року договору, у зв'язку з чим суд бере до уваги і положення закону, які регулюють договірні, зобов'язальні правовідносини.

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Виходячи з норм ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України слід констатувати, що зобов'язання мають виконуватися сторонами належним чином згідно з умовами договору, вимогами кодексів та інших актів законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту чи інших вимог, які традиційно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання.

За змістом ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Позаяк, станом на момент подання позову до суду відповідач свого зобов'язання належним чином не виконав, у повному обсязі невикористану суму житлової субсидії шляхом перерахування її на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення не повернув.

Разом з тим, відповідачем було додано до відзиву на позовну заяву платіжні доручення №3 від 10.02.2021 року на суму 271 723,02 грн., №4 від 19.02.2021 року на суму 267 291,50 грн., №41 від 04.03.2021 року на суму 115 299,87 грн., №43 від 05.03.2021 року на суму 165 000,00 грн., №45 від 09.03.2021 року на суму 170 000,00 грн., №36 від 11.03.2021 року на суму 563 928,52 грн., згідно яких Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» було здійснено перерахування грошових коштів у вказаних розмірах на відповідний рахунок з призначенням платежу повернення перерахованих коштів невикористаних сум субсидій за Старобільське МРУЕГГ (ЄДРПОУ 20188336).

Крім того, факт перерахування відповідачем коштів на рахунок Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області в рахунок погашення заборгованості з невикористаної суми житлової субсидії підтверджується наданими позивачем копіями виписок, сформованими з Системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби України.

До того ж виконання відповідачем обов'язку з повернення невикористаної суми житлової субсидії підтверджується і позивачем по справі.

Тобто, відповідачем у повному обсязі було повернуто суму невикористаної житлової субсидії.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України встановлено, що господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Так, судом встановлено, що прокурор звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання відповідача повернути неповернену суму житлових субсидій у розмірі 1 020 340,09 грн.

Разом з тим, відповідачем у добровільному порядку було сплачено неповернуту суму житлових субсидій, у зв'язку з чим предмет спору припинив своє існування, що є підставою для закриття провадження у справі.

А тому, враховуючи вищевикладені обставини справи та наведені норми процесуального законодавства, господарський суд дійшов висновку про обгрунтованість, викладеного у змісті відзиву клопотання відповідача про закриття провадження у справі, а також заяв позивача і прокурора з означеного процесуального питання, та вважає необхідним закрити провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

У свою чергу суд зауважує, що у відповідності до положень ч. 3 ст. 231 ГПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Відповідно до ч. 4 ст. 231 ГПК України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Так, згідно приписів ч. 4 ст. 231 ГПК України, суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною 2 ст. 123 ГПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У прохальній частині заяви про закриття провадження у справі прокурор просить повернути Луганській обласній прокуратурі судовий збір у сумі 15 305,10 грн., що фактично є клопотанням про повернення судового збору.

Роглядаючи дане клопотання, суд зазначає наступне.

Матеріали справи свідчать про те, що при зверненні з позовом до Господарського суду Луганської області Луганською обласною прокуратурою було сплачено судовий збір за платіжним дорученням №120 від 01.03.2021 року у розмірі 15 305,10 грн. Платіжне доручення знаходиться в матеріалах справи.

У свою чергу, даною ухвалою суду вирішено провадження у справі № 913/114/21 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, господарський суд, керуючись приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України та п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір», дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання прокурора та повернення Луганській обласній прокуратурі з Державного бюджету України судового збору, сплаченого при поданні позову, у розмірі 15 305,10 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 123, 231, 234, 235, 254-257 ГПК України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання та заяви учасників справи про закриття провадження у справі задовольнити.

2. Провадження у справі № 913/114/21 за позовом керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (наразі Старобільська окружна прокуратура Луганської області) в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» про зобов'язання повернути неповернену суму житлових субсидій за договором щодо відшкодування витрат за надання населенню житлових субсидій №18 від 25.01.2019 року у розмірі 1 020 340,09 грн., - закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.

3. Клопотання прокурора про повернення судового збору задовольнити та повернути Луганській обласній прокуратурі (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, 27, ідентифікаційний код юридичної особи 02909921) судовий збір у сумі 15 305,10 грн., сплачений за платіжним дорученням №120 від 01.03.2021 року.

Підставою для повернення судового збору є дана ухвала, підписана суддею та засвідчена гербовою печаткою Господарського суду Луганської області.

Ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання 23.04.2021 року та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строк встановлені ст.ст. 254-256 ГПК України.

Ухвалу суду складено та підписано 23.04.2021 року.

Суддя О.В. Тацій