Справа № 640/10732/20 Прізвище судді (суддів) першої інстанції - Аблов Є.В.
Суддя-доповідач - Кузьменко В.В.
20 квітня 2021 року м. Київ
Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я.М., Ганечко О.М.,
за участю секретаря Кірієнко Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аволіндал" до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, третя особа - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504, за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 січня 2021 року,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аволіндал" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 січня 2021 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Доводи апелянта обґрунтовані зокрема тим, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, а він не наділений повноваженнями тлумачити чинні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а лише визначає суму грошового зобов'язання з орендної плати на підставі інформації, отриманої від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Представники сторін, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення питання, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 311 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи без участі сторін.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Під час апеляційного розгляду справи Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області було подано клопотання про заміну відповідача в порядку правонаступництва, яке обґрунтовано тим що, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від ліквідованого Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як юридичної особи публічного права (код ЄДРПОУ 43145015) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44118658).
Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 893 права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до Наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відтак, оскільки відповідачем підтверджено наявність підстав, визначених ст. 52 КАС України, для здійснення заміни відповідача його правонаступником, то відповідне клопотання Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 02 січня 2020 року по 10 січня 2020 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Аволіндал" (код ЄДРПОУ 38896652) з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або інший земельний податок) за земельну ділянку, що перебувала в користуванні ТОВ "Аволіндал" на підставі укладеного договору оренди землі від 21 травня 2014 року загальною площею 0,5055 га (кадастровий номер - 1210100000:03:074:0035), у період з 01 січня 20177 року по 03 грудня 2018 року.
За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт від 11 січня 2020 року № 637/04-36-05-04/38896652, за висновками якого встановлено порушення ТОВ "Аволіндал" підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271, статей 285 - 288, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку, розташовану на території (463) Соборного району м. Дніпра за період з 01 січня 2017 року по 03 грудня 2017 року на загальну суму 374 699, 91 грн, у тому числі за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року - 229 887, 42 грн та за період з 01 січня 2018 року по 03 грудня 2018 року - 144 812, 49 грн.
Не погоджуючись із висновками Акта перевірки, 28 січня 2020 року ТОВ "Аволіндал" подало до ГУ ДПС у Дніпропетровській області письмові заперечення на нього.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області, листом від 06 лютого 2020 року залишило висновки Акта перевірки без змін.
На підставі висновків Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб на 468 374, 89 грн, з яких 374 699, 91 грн. за податковими зобов'язаннями, 93 674, 98 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
19 лютого 2020 року ТОВ "Аволіндал" подало до ДПС України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504.
Рішенням ДПС України від 17 квітня 2020 року № 13763/6/99-00-08-05-06-06 спірне податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скаргу ТОВ "Аволіндал" - без задоволення.
Вважаючи вказане вище податкове повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Правова позиція ТОВ "Аволіндал" обґрунтована тим, що ним самостійно обчислено суму податку, подано податкову декларацію та сплачено орендну плату за земельну ділянку на підставі одержаних даних щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2017 та 2018 роках, яка становила 5 108 623, 18 грн.
Таким чином, у 2017 та 2018 роках позивачем було визначено податкові зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 153 258, 70 грн. та 123 458, 42 грн. відповідно. Разом з тим, 25 липня 2019 року на підставі наданих ТОВ "Аволіндал" документів, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області були внесені зміни до відомостей про вказану земельну ділянку, а саме змінено код КВЦПЗ з "12.08" на "12.11". Після зміни коду КВЦПЗ нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035 збільшилась у 2,5 рази, без належного повідомлення позивача, який при сплаті земельного податку діяв у відповідності до вимог закону.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ "Аволіндал" протягом 2017 - 2018 років формувало податкову звітність з орендної плати за землю на підставі даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, отриманих від ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області станом на відповідну дату, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
При цьому, матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що у 2017 та 2018 роках Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомляло позивача про необхідність зміни коду класифікації видів цільового призначення земель щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035 з 12.08 на 12.11, або відмовляло у видачі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на відповідну дату з цих підстав, що вказує на неправомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Положеннями пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно з пунктом 271.1 статті 271 цього Кодексу базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
У пункті 271.2 статті 271 цього Кодексу рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати і землю (земельного податку) є календарний рік.
Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 286.1 статті 286 цього Кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 цього Кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 цього Кодексу для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, яка оформляється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Також, за приписами норм статей 15, 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 № 3613-VI до Державного земельного кадастру включаються цілий ряд відомостей про земельні ділянки, зокрема: кадастровий номер; місце розташування; площа; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; нормативна грошова оцінка, а також інформацію про її власників (користувачів), зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Такі відомості внесені до Державного земельного кадастру є офіційними
Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (пункт 274.1 статті 274 Податкового кодексу України).
В контексті викладеного суд першої інстанції вірно вказав, що нарахування сум земельного податку проводиться контролюючим органом на підставі даних державного земельного кадастру та з використанням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у встановленому порядку.
Статтями 1, 18 Закону України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація.
Відповідно до статей 15, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Виготовлена технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), відповідно до пункту 1 Положення про зазначений орган, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15.
Згідно з пунктом 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Таким чином, належним джерелом даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки є витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який виданий територіальним органом Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки, або в силу норми статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр", - відомості з Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку станом на відповідну дату.
Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на те, що безпосередньо контролюючий орган не наділений повноваженнями на встановлення та зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок самостійно (в тому числі окремих її складових).
Матеріалами справи підтверджується, що 21 травня 2014 року між Дніпропетровською міською радою (правонаступником якої є Дніпровська міська рада) та ТОВ "Аволіндал" укладено договір оренди землі.
Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5055 га. Категорія землі згідно зі статтею 19 Земельного кодексу України: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Цільове призначення земельної ділянки: 12. Землі транспорту (землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту). Код КВЦПЗ: 12.08 (для розміщення та експлуатації будівель і споруд, додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій). Кадастровий номер земельної ділянки: 1210100000:03:074:0035.
Згідно з Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035, виданим ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 06 лютого 2017 року № 344/86-17 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2017 рік становила 5 108 623, 18 грн.
Рішеннями Дніпровської міської ради від 13 липня 2016 року № 7/11 та від 15 лютого 2017 року №12/18 розмір орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Дніпро у 2017 році становив 3%.
З урахуванням викладеного, позивачем була подана податкова декларація з орендної плати за землю за 2017 року, у якій визначено податкові зобов'язання у розмірі 153 258, 70 грн.
У подальшому, у відповідності до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035, виданим ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 15 лютого 2018 року № 577/0/197-18 нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2018 рік становила 5 108 623, 18 грн.
Рішеннями Дніпровської міської ради від 06 грудня 2017 року №13/27 та від 21 лютого 2018 року № 8/30 розмір орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Дніпро у з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року становив 3%, а з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 2,3 %.
З урахуванням викладеного, позивачем була подана податкова декларація з орендної плати за землю за 2018 року, у якій визначено податкові зобов'язання у розмірі 123 458, 42 грн.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 24 січня 2019 року ТОВ "Аволіндал" було здійснено запит до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області з метою отримання Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2019 рік.
ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області листом від 30 січня 2019 року № 125/0/197-19 повідомило ТОВ "Аволіндал" про те, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489 "Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів", який набрав чинності з дня його офіційного опублікування і застосовується з 01 січня 2017 року, затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі по тексту - Порядок №489).
Пунктом 5 Порядку № 489 визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 (додаток 1).
За даними Державного земельного кадастру (які відображені на Публічній кадастровій карті) цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035, відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306, встановлено код КВЦПЗ 12.08.
У зв'язку з тим, що до Відділу у м. Дніпро не надходили документи, які б свідчили про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером саме відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), цільове призначення цієї земельної ділянки повинно бути встановлено 12.11.
З метою недопущення втрат бюджету, ТОВ "Аволіндал" було повідомлено про необхідність внесення змін до відомостей про цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035 до Державного земельного кадастру.
На підставі вищевикладеного, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області відмовило позивачу у видачі Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із завідомо нижчим коефіцієнтом функціонального використання земельної ділянки (Кф).
За заявою ТОВ "Аволіндал" від 25 липня 2019 року було внесено зміни до Державного земельного кадастру шляхом зазначення цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035 відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) - 12.11.
Після зміни цільового призначення земельної ділянки кадастровим номером 1210100000:03:074:0035, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області були видані нові Витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22 серпня 2019 року №1508-5235 (станом на 2017 рік) та №1508-5236 (станом на 2018 рік), згідно з якими нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 12 771 537, 38 грн.
Під час розгляду справи в суді першої інстанції відповідачем зазначено, що з 01 січня 2017 року почала застосовуватись Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, відповідно до якої відбулась зміна цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:074:0035 та, відповідно, збільшився розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відтак, на переконання контролюючого органу, ТОВ "Аволіндал" було зобов'язано сплачувати орендну плату за землю за 2017, 2018 роки у відповідності до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 12 771 537, 38 грн.
Колегія суддів зазначає, що такий висновок відповідача не узгоджується з вимогами закону, зокрема, ПК України, п. 31.1 ст. 31 якого передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Таким чином, оскільки ТОВ "Аволіндал" протягом 2017 - 2018 років формувало податкову звітність з орендної плати за землю на підставі даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, отриманих від органу Держгеокадастру станом на відповідну дату, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства, то прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року № 0003300504 суперечить положенням чинного законодавства.
Доказів, які б відповідали вимогам ст.ст. 73 - 76 КАС України, та спростовували зазначені вище мотиви або підтверджували відсутність підстав для задоволення позову апелянтом до суду апеляційної інстанції не надано.
Твердження Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області стосовно того, що він не наділений повноваженнями тлумачити чинні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, а лише визначає суму грошового зобов'язання з орендної плати на підставі інформації, отриманої від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, колегія суддів відхиляє, позаяк вони жодним чином не підтверджують правомірність дій відповідача в межах спірних правовідносин.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не спростовують висновки суду першої інстанцій.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аволіндал" до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, третя особа - Дніпровська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 лютого 2020 року №0003300504 - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 січня 2021 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. М. Ганечко
Повний текст постанови виготовлено 22.04.2021