Постанова від 21.04.2021 по справі 340/3865/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 340/3865/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року (суддя 1-ї інстанції Момонт Г.М.) у справі №340/3865/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просила:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-XIII на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/30 від 14.08.2020 р. з урахуванням усіх видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-XIII на підставі довідки Управління служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/30 від 14.08.2020 р. з урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з січня 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У зв'язку з набранням 24.06.2020 законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 позивач звернувся до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області із заявою про виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і йому особисто нової довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 05.032019 р. за посадою, відповідною, або аналогічною її останній штатній посаді, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також всіх додаткових видів грошового забезпечення. Від Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області надійшло повідомлення про те, що складена на підставі рішення Верховного Суду України від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення та обчислення з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії довідка №61/17/30 від 14.08.2020 р. про розмір її грошового забезпечення направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. 28.08.2020 позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки №61/17/30 від 14.08.2020, однак листом №2477-2795/3-03/8-1100/20 від 09.09.2020 відповідач повідомило про відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки після визнання судом не чинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2008 р. №103 Кабінетом Міністрів України на даний час не прийнято нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, а також визначення складових грошового забезпечення. Позивач вважає відмову відповідача безпідставною та протиправною.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року позов задоволено.

Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення, яким відмовити задоволенні позову в повному обсязі.

Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що позовні вимоги в частині зобов'язання головного управління провести перерахунок пенсії позивача за період з 05.03.2019 р. по 18.03.2020 р. повинні бути залишені без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. Також відповідачем зазначено, що спірні правовідносини виникають з 05.03.2019 р., але позивач просить зобов'язати головне управління здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідки від 14.08.2020 р., якої не існувало на час спірних правовідносин. Відповідач зауважує, що на момент видачі Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області довідки №61/17/97 від 11.04.2018 р., спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Також відповідач посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у рішенні від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а (ПЗ/9901/1/18).

Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду залишити без змін.

Сторони повідомлені про день розгляду справи.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що така не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 28.12.2006 призначено пенсію за вислугу років (25 років) згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ у розмірі 65% грошового забезпечення (а.с.23).

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку №61/17/263 від 13.04.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займала на день звільнення становить 11 237,50 грн. (а.с.26, зі зворотного боку).

Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 встановлено, що у квітні 2018 року відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 65% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 7 304,38 грн. (а.с.25, зі зворотного боку).

При цьому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 визначено, що підвищення складає 4 634,11 грн., з яких виплачується: з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення: 2 317,06 грн.; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення: 3 475,58 грн.; з 01.01.2020 р. щомісячно 100% від підвищення: 4 634,11 грн. (а.с.25, зі зворотного боку).

Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області позивачу видана довідка про розмір грошового забезпечення №61/17/30 від 14.08.2020 р. складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії, відповідно до якої станом на 05.03.2019 р. розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймала на день звільнення, становить 16418,50 грн. (з урахуванням таких складових як: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія) (а.с.8).

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 09.09.2020 р. №2477-2795/3-03/8-1100/20 повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з довідкою від 14.08.2020 р. №61/17/30 (а.с.9).

Вважаючи відмову у проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України після одержання довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2020 р. №61/17/30 на підставі ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону №2262 зобов'язане перерахувати пенсію позивачу починаючи з 01.04.2019 року, тобто з першого числа місяця, наступного з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103.

Посилання відповідача на втрату чинності пунктами 1 і 2 Постанови №103 суд вважає необґрунтованими, оскільки визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Крім того суд зазначив про безпідставність твердження відповідача про неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, так як такий механізм встановлений Порядком №45.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає за необхідне зазначити таке.

Стосовно посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду із позовом, слід зазначити, що позивач звернувся до відповідача із заявою у відповідь на яку листом від 09.09.2020 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Таким чином перебіг строку встановленого ч.2 ст.122 КАС України розпочався з 09.09.2020. Позовна заява подана до суду 18.09.2020, тобто з дотриманням строків встановлених ч.2 ст.122 КАС України.

Доводам відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду враховуючи, що позивач звернувся до суду 18.09.2020, а з огляду на зміст позову просив задовольнити вимоги з 05.03.2019 є безпідставними, оскільки відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Отже аргументи відповідача про пропуск позивачем строку звернення із позовом до суду, є безпідставними.

По суті пред'явлених позовних вимог суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з частиною 4 якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, у зв'язку з набранням чинності постановою № 704 збільшилось грошове забезпечення військовослужбовців, а тому за приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Пунктом 2 постанови № 103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року в таких розмірах: з 1 січня 2018 року 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75 відсотків; з 1 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Визнання нечинними п. 1 та 2 постанови № 103 жодним чином не впливає на право позивача на проведення перерахунку його пенсії, оскільки зазначеними пунктами Кабінету Міністрів України всупереч чинному законодавству змінив складові грошового забезпечення військовослужбовців, з яких проводиться перерахунок, а також постановив у 2018-2019 роках не виплачувати частину перерахованої пенсії, а тому визнання цих положень протиправними і нечинними не перешкоджає органу ПФУ здійснювати перерахунок пенсії військовослужбовцям.

Стосовно Порядку № 45 суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії цього Порядку.

Проте, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідний уповноважений орган, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився, а тому зазначені судові рішення і в цьому випадку не впливають на право позивача на перерахунок пенсії і не перешкоджають відповідачу здійснити такий перерахунок.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Встановлено, що Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 14.08.2020 р. №61/17/30 до якої включено посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавку за вислугу років; надбавку за особливості проходження служби; надбавку за службу в умовах режимних обмежень; премію (а.с.8).

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Постановою Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено посадові оклади військовослужбовців. Вказана постанова, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, набрала чинності з 01.03.2018. В цій частині вищевказані постанови Кабінету Міністрів України не скасовані та є чинними.

Згідно з частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи обставини справи, суд першої інстанції вірно зазначив, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у квітні 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 13.04.2018 р. №61/17/263, яка не містила усіх складових, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України після одержання довідки про розмір грошового забезпечення від 14.08.2020 р. №61/17/30 на підставі ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262 зобов'язане перерахувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019 року, тобто з першого числа місяця, наступного з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись ст.ст. 311, 315, ст. 316, ст.ст. 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року у справі №340/3865/20 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак