Рішення від 22.04.2021 по справі 240/4355/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/4355/21

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Попової О. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Олександрівські поля" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішеннь, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Фермерське господарство "Олександрівські поля" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Житомирській області № 226303/42332517 від 11.12.2020 з питань зупинення реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 5 від 25.11.2020;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ДПС України №69474/42332517/2 від 18.12.2020 з питань зупинення реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 5 від 25.11 2020;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 25.11.2020, складену Фермерським господарством "Олександрівські поля" датою подання на реєстрацію.

В обґрунтування позову зазначає, що 25.11.2020 року між Фермерським господарством "Олександрівські поля" та ТОВ "Південь-Агро-Ком" було укладено договір купівлі-продажу №25/11 від 25.11.2020 року, відповідно до якого продавець зобов'язувався передати продукцію кукурудза урожаю 2020 року. 25.11.2020 року було здійснено поставку Товару - кукурудзи врожаю 2020 року, було виставлено рахунок на оплату товару та перераховано кошти.

25.11.2020 року Фермерське господарство "Олександрівські поля" було направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 25.11.2020 року № 5 на загальну суму 956157,54 грн. в тч. ПДВ 159359,59 грн. Однак, у відповідності до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН від 09.12.2020 року зупинено реєстрацію податкової накладної.

Вказує, що позивачем в електронному вигляді подано пояснення та копії документів, на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, щодо податкової накладної, яка була зупинена. Однак, оскаржуване рішення у реєстрації податкових накладних було відмовлено, незважаючи на той факт, що позивачем виконано усі вимоги податкового органу, необхідні для реєстрації податкових накладних та надано всі необхідні документи. На думку позивача, ним надані всі пояснення та документи відповідно до вичерпного переліку документів, на підтвердження реальності здійснених господарських операцій, та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної відповідно до законодавства.

Ухвалою суду від 23.03.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

08.04.2021 від ГУ ДПС у Житомирській області до суду подано відзив на позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що розглянувши подані пояснення та копії документів Комісія ГУ ДПС у Житомирській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної. Згідно додатку до витягу з протоколу комісії ГУ ДПС у Житомирській області від 11.12.2020 №173/06-30-04-10 причиною відмови в реєстрації податкових накладних стало неподання повного пакету документів, а саме: відс. с/г форми, договори, первинні документи, розрахункові документи, стосовно придбання ПММ, міндобрив, ЗЗР, насіннєвого матеріалу, обробітку землі, посіву, збору урожаю, окрім того, за даними відомостей про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП) наявна лише колісна техніка, кількість працюючих - відсутня інформація (звіт ЄСВ за жовтень та вересень ц.р. подано з прочерком.

Ухвалою суду від 09.04.2021 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Житомирській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом Фермерського господарства "Олександрівські поля" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішеннь, зобов'язання вчинити дії, - відмовлено.

12.04.2021 представником позивача подано до суду відподідь на відзив, в якому заперечує щодо довідів викладений у відзиві з підстав викладених у позовній заяві.

20.04.2021 до суду представником позивача долучено додатковий доказ - рішення ГУ ДПС в Житомирській області про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку від 16.04.2021 №923.

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що Фермерське господарство «Олександрівські поля», код ЄДРПОУ - 42332517, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.04.2012 року.

Види діяльності 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах; 46.23 Оптова торгівля живими тваринами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.46 Розведення свиней; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур.

25.11.2020 року між Фермерським господарством "Олександрівські поля" (Постачальник) та ТОВ "Південь-Агро-Ком" (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу №25/11 від 25.11.2020 року, відповідно до якого постачальник зобов"№язується продати та передати, а покупець зобов"язується оплатити й прийняти від постачальникка сільськогосподарську продукцію Кукурудза врожаю 2020 року (Товар) насипом відповідно до умов Договору (а.с.23).

Кількість Товару за п.3.2 Договору становить 130 тонн.

За п.3.3 ціна Товару за дійним Договором за 1 метричну тонну становить 5916,67 грн. плюс ПДВ 1183,33 грн.

Відповідно до п.3.4. Договору загальна вартість Товару становить 769167,10 грн. плюс ПДВ 153833,42 грн. разом 92300,52 грн. +/- 10%.

25.11.2020 року було здійснено поставку Товару - кукурудзи врожаю 2020 року.

25.11.2020 року позивачем було складено видаткову накладну за № 3/11 від 25.11.2020 року на виконання умов Договору, де Постачальник - ФГ «Олександрівські поля», Одержувач (Платник) - ТОВ «ПІВДЕНЬ-АГРО-КОМ», на загальну суму 796 797 грн. 95 коп., сума ПДВ - 159 359 грн. 59 коп., всього із ПДВ - 956 157 грн. 54 коп (а.с.24).

25.11.2020 року позивачем було виставлено рахунок на оплату ТОВ «ПІВДЕНЬ- АГРО-КОМ», що становить собою загальну суму коштів, що підлягають сплаті - 769 167 грн. 10 коп., суму з урахуванням податку на додану вартість, а саме - 923 000 грн. 52 коп., у тому числі ПДВ - 153 833 грн. 42 коп., що підтверджується рахунком на оплату № 2/11 від 25.11.2020 року (а.с.25).

25.11.2020 року ТОВ «ПІВДЕНЬ-АГРО-КОМ» на підставі Договору поставки № 25\11 від 25.11.2020 року перерахувало кошти на розрахунковий рахунок позивача, в сумі - 923 000 грн. 52 коп., призначення платежу - за кукурудзу згідно рахунку № 2/11 від 25.11.2020 р., у т.ч. ПДВ 20% - 153 833 грн. 42 коп., що підтверджується заключною випискою за період з 25.11.2020 року по 25.11.2020 року (а.с.26).

Фактично було сплачено не всю суму від усієї виставленої, з урахуванням податку на додану вартість.

25.11.2020 року позивачем згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та умовами договору було направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 25.11.2020 року, на суму коштів обсягів постачання за основною ставкою - 796 797 грн. 95 коп., загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість - 956 157 грн. 54 коп., сума податку на додану вартість за основною ставкою - 159 359 грн. 59 коп (а.с.27).

У відповідності до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.12.2020 року, реєстраційний номер в ЄРПН № 9325090324 вищевказана податкова накладна зареєстрована в ЄРПН, але реєстрацію податкової накладної було зупинено, про що отримано квитанцію. В квитанції зазначено, що реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України на підставі того, що коді УКТЗЕД/ДКПП товару/послуги 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обслгу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК (а.с.28).

ФГ «Олександрівські поля» 08.09.2020 року були надані на розгляд Комісії ГУ ДПС у Житомирській області пояснення та документи, що підтверджується повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено.

10.12.2020 року на виконання п. 201.16 ст. 201 ПК України Позивачем в електронному вигляді засобами електронного зв'язку було направлено на ГУ ДПС в Житомисрькій області пояснення, що підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено за № 1 від 10.12.2020 року (а.с.29). Надіслано (а.с.30-38):

1. Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року Фермерського господарства «Олександрівські поля» (копія документу довільного формату, що підтверджує надсилання звіту додається).

2. Видаткова накладна № 3/11 від 25.11.2020 року (копія документу довільного формату, що підтверджує надсилання видаткової накладної додається).

3. Договір поставки № 25/11 від 25.11.2020 року (копія документу довільного формату, що підтверджує надсилання договору додається).

4. Виписка банку за 25.11.2020 року, № б/н (копія документу довільного формату, що підтверджує надсилання виписки банку додається).

10.12.2020 року позивачем було отримано Квитанцію № 2, якою було підтверджено прийняття до розглдяу повідомлення щодо подачі документів ФГ "Олександрівські поля" (а.с39).

11.12.2020 року Комісією ГУ ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних було складено рішення за № 2226268/42332517 від 11.12.2020 року про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість (а.с.40).

11.12.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Житомирській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2226303/42332517, у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: «ненадання платником податку копій документів: договір, зокрема ювнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі шхун кі в-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з врахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» (а.с.44).

14.12.2020 року позивачем було надіслано скаргу до Державної податкової служби України щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з рекомендованим номером Відповідачем 2 № 2226303/42332517 |від 11.12.2020 року в порядку п. 56.23 ст. 56 ПК України (а.с.55).

18.12.2020 року ДПС України прийнято рішення, яким відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації і податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с.65).

Не погоджуючись з вказаними рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі також - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів п. 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

Згідно з п. 10 та п. 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Зі змісту Квитанцій вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про виявлені помилки: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Положеннями п. 5 Порядку № 1165 визначено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Згідно п. 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ФГ "Олександрівські поля" податкоої накладної №5 від 25.11.2020 рокудо категорії ризиковості здійснення операцій відповідачами ані у спірному рішенні, ані до суду не надано.

Також, наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладноїрозрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні /розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Отже, з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.

Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

В Квитанції відсутній конкретний перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (придбання товарів/послуг або отримання коштів), що підтверджується тільки первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем 10.12.2020 року подавались до.контролюючого органу пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкової накладної, що підтверджено повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрації якої зупинена, та письмовими поясненнями (а.с.29-38).

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначене повідомлення та додані до нього документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації № 226303/42332517 від 11.12.2020 податкової накладної № 5 від 25.11.2020.

Крім того суд зауважує, що оскаржувані рішення містять лише загальне твердження: «ненадання платником податку копій документів: договір, зокрема ювнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі шхун кі в-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з врахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків», проте не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з п.201.16 статті 201 ПК України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в оскаржуваному рішенні не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкової накладної, складеної позивачем.

При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Так, згідно додатку до витягу з протоколу комісії ГУ ДПС у Житомирській області від 11.12.2020 №173/06-30-04-10 причиною відмови в реєстрації податкових накладних стало неподання повного пакету документів, а саме: відс. с/г форми, договори, первинні документи, розрахункові документи, стосовно придбання ПММ, міндобрив, ЗЗР, насіннєвого матеріалу, обробітку землі, посіву, збору урожаю, окрім того, за даними відомостей про об'єкти оподаткування (ф.20-ОПП) наявна лише колісна техніка, кількість працюючих - відсутня інформація (звіт ЄСВ за жовтень та вересень ц.р. подано з прочерком (а.с.45-47).

Суд зазначає, що економічний зміст тієї чи іншої господарської операції визначається платниками податків самостійно та на власний розсуд, а не - контролюючим органом. Отже, платник не позбавлений законодавцем права на обрання шляхів здійснення своєї господарської діяльності у межах законодавства.

Дослідивши надані Фермерським господарством "Олександрівські поля" до контролюючого органу документи, суд знаходить їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування, оскільки реальність господарської операції контролюючим органом під сумнів не ставиться.

Водночас, слід також зауважити, що податковим органом прийнтя та зареєстровано податкову накладну № 3 від 04.11.2020 року з цим же контрагентом -ТОВ «ПІВДЕНЬ-АГРО-КОМ», яку було складено на умовах того ж самого Договору поставки № 25\11 від 25.11.2020 року (а.с.66-68).

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Відповідачем не надано до суду доказів подання платником податку контролюючому органу копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Відтак, суд дійшов висновку, що рішення Комісії Головного управління ДПС у Житомирській області № 226303/42332517 від 11.12.2020 з питань зупинення реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 5 від 25.11.2020 та рішення Комісії ДПС України №69474/42332517/2 від 18.12.2020 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими та протиправними, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковій накладній № 5 від 25.11.2020 у реєстрації якої відмовлено, а тому є такими, що підлягає скасуванню.

З приводу позовних вимог в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

Водночас, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 25.11.2020, складену Фермерським господарством "Олександрівські поля" датою подання на реєстрацію.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжним дорученням №221 від 17.03.2021 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 6810,00 грн.

Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 3405,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області та 3405,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Олександрівські поля" (вул. Соборна, 58, с. Стирти, Черняхівський район, Житомирська область, 12322. ЄДРПОУ: 42332517) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053. ЄДРПОУ: 43005393) , Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ: 43142501) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Житомирській області № 226303/42332517 від 11.12.2020 з питань зупинення реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 5 від 25.11.2020

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ДПС України №69474/42332517/2 від 18.12.2020 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 25.11.2020, складену Фермерським господарством "Олександрівські поля" датою подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Фермерського господарства "Олександрівські поля" судовий збір в сумі 3405 (три тисячі чотириста п"ять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області.

Стягнути на користь Фермерського господарства "Олександрівські поля" судовий збір в сумі 3405 (три тисячі чотириста п"ять) грн. 00 коп.за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 22 квітня 2021 року.

Суддя О.Г. Попова