Рішення від 21.04.2021 по справі 200/1638/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 р. Справа№200/1638/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (юридична адреса: 49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ 40867332) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15 лютого 2021 року ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Орєхова М.В., який діє на підставі ордеру від 08 лютого 2021 року, звернувся із позовною заявою до Донецького окружного адміністративного суду, в якій просить:

- визнати протиправними дії Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивачу із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі - 0 % та премії в розмірі - 27 %, в меншому розмірі, чим ці доплати були при призначенні пенсії позивача;

- зобов'язати Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з зазначенням таких видів грошового забезпечення:

Посадовий оклад - 3260,00 гривень;

Оклад за військове звання -1020,00 грн.;

- Надбавка за вислугу років (за стаж служби) - 40% -1712,00 грн.,

- Надбавка за особливості проходження служби - 29 % - 1737,68 грн.;

- Надбавка за особливо важливі завдання - 50 %;

- Премія- 44,272 %, для здійснення позивачу обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, з направленням позивачу належним чином засвідченої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції склало та подало до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в яку протиправно не включило всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та вказано премію, у розмірі, меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, відповідач створив передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 19 лютого 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав відзив на позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачується, тому, ця надбавка не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, відповідач зазначає, що вказаний ним у довідці розмір премії 27% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що відповідає законодавству. Отже, підстав для врахування премії у розмірі 44,272%, яку отримував позивач, немає.

У зв'язку з чим, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. справи 7-8).

Позивач отримує пенсію за вислугу років (довічно) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті від 16.04.2004 № 3, виданого Маріупольським виправним центром № 138, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премія у розмірі 44,272%.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.12.2020, в якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку його пенсії(арк. справи13).

Відповідно до листа від 15.01.2021 № 33-66-21/Д-11, відповідачем підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зазначенням таких видів грошового забезпечення:

Посадовий оклад - 3260,00 гривень;

Оклад за військове звання -1020,00 грн.;

Надбавка за вислугу років (за стаж служби) - 40% -1712,00 грн.,

Надбавка за особливості проходження служби - 29 % - 1737,68 грн.;

Надбавка за особливо важливі завдання - 0;

Премія- 27 %

Отже, спірним питанням в цій справі є зазначення в оновленій довідці для перерахунку пенсії позивача розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 0% та премії в розмірі 27%

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ зазначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- доплата за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з положеннями ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З вищевикладеного вбачається, що на державні органи покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає що положеннями Постанови № 704 зазначений вичерпний перелік надбавок, які можуть виплачуються військовослужбовцям, та ширшому тлумаченню не підлягає.

Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу визначені у Додатку 15 до Постанови № 704.

До складу грошового забезпечення не включена надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка, в свою чергу, була передбачена Постановою КМ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців», осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка скасована з 01.03.2018

Серед іншого, позивач як на підставу свої позовних вимог посилається на постанову Верховного суду по справі 160/8324/19 від 17.12.2019, яка постановою Великої палати Верховного суду від 24.06.2020 залишена без змін.

Зазначене рішенням є зразковим для справ, у яких:

- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Як встановлено судом, відповідачем підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (арк. справи 14, зв. б.)

Більш того, у зразковій справі № 160/8324/19 визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог, зокрема, положень постанови № 704.

Отже, підсумовуючи наведене, можна зробити висновок, що до складу грошового забезпечення згідно Постанови № 704 не включено надбавки за виконання особливо важливих завдань, тобто, яка на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 , в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог зобов'язати відповідача надати Довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням премії в розмірі 44,272%, суд зазначає.

Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як встановлено судом, при формування оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, відповідачем використано середній показник премії, що фактично виплачена за відповідною посадою за березень 2019, отже, розмір премії в кількості 44,272 % правомірно не вказано у довідці про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій (рішення) та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини спростовують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, отже у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Південно-східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (юридична адреса: 49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ 40867332) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 21 квітня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко