Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 квітня 2021 р. Справа№200/11774/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мозгової Н.А.
при секретарі Зурабашвілі А.О.
за участю:
позивача не з'явився
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428, юридична адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, який встановлено ч.5 п.22 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2020 рік, скасування рішення, що викладено у листі №Р-232-Г.1-6.2 від 23.11.2020 року про відмову у здійсненні перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік відповідно до ч.5 п.22 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум в розмірі 6800 грн.
Свою позицію обґрунтував тим, що він є учасником бойових дій. У 2020 році йому було нараховано та виплачено грошову допомогу до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою КМУ від 19.02.2020 року №112, а саме 1390,00 грн. Вважає, що в результаті протиправної бездіяльності відповідача позивачем недоотримано разову грошову допомогу до 5 травня, тому звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
На підставі протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями, вказану справу було передано для розгляду судді Давиденко Т.В .
Ухвалою суду від 22.12.2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 03.02.2021 року на 10 год. 00 хв.
03.02.2021 року розгляд справи відкладено на 03.03.2021 року для надання пояснень.
Розпорядженням керівника апарату суду Троцак С.Г. від 16.02.2021 року №27 призначено повторний автоматичний розподіл даної справи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Давиденко Т.В.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2021 року здійснено розподіл справи № 200/11774/20-а, справу передано до провадження судді Мозговій Н.А .
Ухвалою суду від 17.02.2021 року прийнято до провадження справу №200/11774/20-а. Призначено підготовче засідання на 15.03.2021 року о 10 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 15.03.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 12.04.2021 року о 10 год. 30 хв.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. Свою позицію обґрунтував тим, що управління є бюджетною установою, яка за своїми функціями здійснює нарахування та виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня відповідно до діючого законодавства в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені цілі (а.с.22).
Позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив, у якій вказав про те, що з 27.02.2020 року застосовуються положення ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року, а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій (а.с.27-30)
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 (а.с.14-16).
Відповідач, Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428) є суб'єктом владних повноважень.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 (а.с.13).
Листом від 23.11.2020 року №Р-232-Г.1-6.2 Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради повідомило позивачу про те, що згідно постанови КМУ від 19.02.2020 року №112 на картковий рахунок позивача, як учаснику бойових дій, було зараховано 1390,00 грн. Вказав, що щорічна разова грошова допомога виплачена у повному обсязі (а.с.16).
З огляду на викладене, судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачу було виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік для учасників бойових дій у розмірі 1390 грн.
Не погодившись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни та створення належних умов для їх життєзабезпечення забезпечує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551).
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону №3551 (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) частину п'яту статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
В подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19 лютого 2020 року (набрала чинності 25 лютого 2020 року) визначено розмір виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій - 1390 гривень.
Водночас рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14 листопада 2019 року установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2020 році становить 8190,00 грн. (1638,00грн х 5).
З урахуванням того, що відповідачем було виплачено позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік для учасників бойових дій у розмірі 1390,00 грн., залишок невиплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік становить 6800,00 грн.
Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд доходить висновку про те, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу як учаснику бойових дій разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
При розгляді даної адміністративної справи суд враховує правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29 вересня 2020 року у справі №440/2722/20.
Зважаючи на встановлені у справі фактичні обставини, наведені норми чинного законодавства України, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позовних шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу, з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині скасування рішення, що викладено у листі №Р-232-Г.1-6.2 від 23.11.2020 року про відмову у здійсненні перерахунку щорічної разової грошової допомоги, суд зазначає наступне.
Лист №Р-232-Г.1-6.2 від 23.11.2020 року не є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень в розумінні п.19 ч.1 ст.4 КАС України, тому суд відмовляє в позовній вимозі позивача щодо скасування рішення, що викладено у листі №Р-232-Г.1-6.2 від 23.11.2020 року про відмову у здійсненні перерахунку щорічної разової грошової допомоги, оскільки цей лист не є за своєю суттю рішенням суб'єкта владних повноважень та актом індивідуальної дії.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову в частині, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат відсутній.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428, юридична адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) про визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі, який встановлено ч.5 п.22 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення» за 2020 рік, скасування рішення, що викладено у листі №Р-232-Г.1-6.2 від 23.11.2020 року про відмову у здійсненні перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік відповідно до ч.5 п.22 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту населення» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум в розмірі 6800 грн. - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428, юридична адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428, юридична адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.
У судовому засіданні 12 квітня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 22 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Н.А. Мозговая