Справа №: 139/155/21
22 квітня 2021 року смт Муровані Курилівці
Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Коломійцева В.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 23.01.2021 серії ДПР18 № 455015, 23.01.2021 о 08:58 год. по вул. Я. Мудрого в с. Михайлівці Могилів-Подільського району Вінницької області, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки “Citroen Jumpy”, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, пояснив, що дійсно у зазначений в протоколі час керував автомобілем і був зупинений працівниками поліції, які не повідомивши про причину зупинки, забрали у нього документи та запропонували сісти до їх автомобіля і пройти огляд на стан сп'яніння. При цьому, вони були без індивідуальних захисних масок та рукавичок. У зв'язку з поширенням короновірусу та недотриманням поліцейськими карантинних заходів він не забажав цього робити. Крім того, він їм повідомив, що оскільки не довіряє Драгеру, то може пройти огляд на стан сп'яніння виключно у лікарні. Однак вони на це не звернули уваги і одразу склали протокол.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до таких висновків.
Так, згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. За відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Порядок проходження та оформлення відмови від такого проходження огляду на виявлення стану сп'яніння регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі Інструкція).
Згідно п. 1.7 Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення (п. 2.9. Інструкції).
Також постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103 затверджено порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, відповідно до п.п. 6, 7, 8 якого: водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
За змістом ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування всіх обставин справи. Підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні. Рішення по справі приймається на підставі доказів досліджених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У надісланому до суду відеозаписі не зафіксовано жодних обставин вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Натомість, вказаний відеозапис підтверджує лише факт зупинення транспортного засобу ОСОБА_1 та ту обставину, що поліцейський, який його зупинив дійсно був без індивідуальної захисної маски.
При цьому, із зазначених вище положень Інструкцій вбачається конкретно визначений порядок згідно якого, якщо особа не бажає пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу їй має бути запропоновано пройти його у найближчому медичному закладі. І лише у разі відмови пройти огляд у лікарні буде мати місце порушення вимоги п.2.5 ПДР та у діях особи буде мати місце склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП.
В дослідженому відеозаписі жодним чином не зафіксовано пропозиції працівників поліції ОСОБА_1 проїхати до лікарні для проходження огляду на стан сп'яніння.
Надані ж суду разом із протоколом про адміністративне правопорушення пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які відібрані у них шляхом підписання уже заповнених поліцейським форм не можуть бути визнані судом достатніми доказами для встановлення вини особи, оскільки зазначені свідки викликалися в судове засідання для дачі ними особистих пояснень, однак не з'явилися, а останні судові повістки, які їм направлялися повернулися до суду без вручення з відміткою, що адресати відсутні за зазначеними адресами.
Крім того у бланку пояснень ОСОБА_2 , зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від медичного освідування на факт вживання алкоголю саме на місці, а слова «в медичному закладі» - перекреслені, що знову ж таки підтверджує версію ОСОБА_1 про те, що йому не пропонувалося проїхати до найближчого медичного закладу.
Відповідно до положень ст. 61 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
В силу ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 247 ч.1 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не можу бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП України, суддя, -
Провадження в адміністративній справі № 139/155/21 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку особою щодо якої вона винесена до Вінницького апеляційного суду через Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Коломійцева В.І.