Ухвала від 22.04.2021 по справі 908/1045/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

22.04.2021 Справа № 908/1045/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни, розглянувши матеріали позовної заяви вих. №06-38/0704 від 14.04.2021 (вх. № 1107/08-07/21 від 16.04.2021)

за позовом Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70420, Запорізька область, Запорізький район, с. Долинське, вул. Шкільна, буд. 5-А, ідентифікаційний код 24910971)

до відповідача: Запорізької районної ради Запорізької області (70450, Запорізька область, Запорізький район, селище міського типу Кушугум, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 20487228)

про визнання незаконними та скасування рішень ради та припинення права комунальної власності

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області звернулася Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області з позовом до Запорізької районної ради Запорізької області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області №19 від 25.11.2020 «Про надання згоди на безоплатну передачу об'єкта нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Запорізького району Запорізької області до комунальної власності територіальної громади Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області - гаражних боксів за адресою: АДРЕСА_1 »;

- визнати незаконним та скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області №20 від 25.11.2020 «Про надання згоди на безоплатну передачу об'єкта нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Запорізького району Запорізької області до комунальної власності територіальної громади Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області - 15/25 частки нежитлової будівлі за адресою: м.Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6»;

- припинити право комунальної власності за Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області на нерухоме майно: гаражні бокси літ. Щ загальною площею 163,2 кв.м. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Шушенська, буд. 13, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 827724923101 та на 15/25 частки нежитлової будівлі літ. А-2 за адресою: м Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1099962423101.

Третьою особою за позовом зазначена Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач здійснює лише управління спірним майном та не мав повноважень на відчуження спірного майна, яке здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. Зауважує, що приймаючі спірні рішення відповідач не врахував інтереси позивача, який не надавав відповідачу згоди на передачу майна як співвласник об'єктів спільної власності територіальних громад Запорізького району Запорізької області. Також відповідач не врахував норму закону, що обов'язковою умовою для відчуження майна є знаходження майна на території територіальної громади, якій майно відчужується та задоволення потреб виключно цієї територіальної громади. Враховуючи викладене, позивач просить визнати незаконними та скасувати спірні рішення. Оскільки спірне майно на підставі спірних рішень зареєстровано за Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, позивач просить припинити право комунальної власності на дане майно.

Позов заявлено на підставі норм ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 4, 60, п. 10 Прикінцевих та перехідних положень» «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 346, 355, 368, 369 Цивільного кодексу України, ст. ст. 79-1, 152 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з витягом із протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Федорової О.В.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви, виходячи з такого.

Відповідно до змісту прохальної частини позову позивачем об'єднано позовні вимоги про визнання незаконними та скасування рішень Запорізької районної ради Запорізької області №19 від 25.11.2020, №20 від 25.11.2020, якими надана згода на передачу майна до комунальної власності, та вимоги про припинення права комунальної власності.

Позивач та відповідач у даній справі є суб'єктами владних повноважень в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки є органами місцевого самоврядування, які здійснюються публічно-владні управлінські функції на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Спір за вимогами про визнання незаконними та скасування рішень відповідача виник з приводу реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема розпорядження нерухомими майном, що належить до спільної власності територіальних громад Запорізького району Запорізької області.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій.

Спірні рішення №19 від 25.11.2020, №20 від 25.11.2020 прийняті відповідачем на підставі ст. ст. 43, 60, п. 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають компетенцію відповідача та порядок управління об'єктами комунальної власності.

Позивач посилається на порушення відповідачем норм п. 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу. За пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

В даному випадку між сторонами відсутній спір про право власності на комунальне майно, а наявний спір про розмежування компетенції щодо управління цим майном.

Враховуючи викладене, вимоги про визнання незаконними та скасування рішень відповідача підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Вимога про припинення права комунальної власності є похідною вимогою від вимог про визнання незаконними та скасування рішень відповідача і не може бути розглянута до вирішення спору про правомірність оскаржуваних рішень.

Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 173 ГПК України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

В даному випадку позовні вимоги, які об'єднані в позовній заяві, належить розглядати в порядку різного судочинства, зокрема вимоги про визнання незаконними та скасування рішень відповідача - в порядку адміністративного судочинства, а вимоги про припинення права комунальної власності - в порядку господарського судочинства.

Крім того, суд зауважує, що спірні правовідносини за вимогою про припинення права комунальної власності фактично виникли між позивачем та Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області, за якою зареєстроване право власності на спірне майно і право комунальної власності якої позивач просить припинити, однак дана особа не визначена відповідачем у справі. Між позивачем та відповідачем - Запорізькою районною радою Запорізької області за даною вимогою господарські правовідносини відсутні, тому посилання позивача на наявність спору про право власності щодо спірного комунального майна не змінює підсудності вимог про визнання незаконними та скасування рішень відповідача адміністративному суду.

Отже, позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог.

За приписами п. 2 ч. 5 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 173 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, позовна заява підлягає поверненню позивачу без розгляду.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» в разі повернення позовної заяви сплачена сума судового збору повертається ухвалою суду за клопотанням особи, яка його сплатила.

У зв'язку з поверненням позовної заяви позивач має право звернутися до суду з клопотанням про повернення судового збору в сумі 4540,00 грн., сплаченого платіжним дорученням №121 від 08.04.2021.

Керуючись статтями 174, 234, 235, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Повернути позовну заяву Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області до Запорізької районної ради Запорізької області про визнання незаконними та скасування рішень Запорізької районної ради Запорізької області №19 від 25.11.2020, №20 від 25.11.2020 та припинення права комунальної власності.

2. Копію даної ухвали та матеріали позовної заяви направити позивачу.

Додаток: позовна заява вих. №06-38/0704 від 14.04.2021 (вх. № 1107/08-07/21 від 16.04.2021) з матеріалами усього на 20 арк., у тому числі оригінали фіскальних чеків від 14.04.2021 №6909300527191, №6909300527183, описів вкладення без номеру та без дати на адресу Запорізької районної ради Запорізької області та Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, платіжного доручення №121 від 08.04.2021 про сплату судового збору на суму 4540,00 грн.

Ухвала суду набрала законної сили з моменту її підписання - 22.04.2021 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом десяти днів .

Суддя О.В. Федорова