Справа №461/1288/21
20 квітня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника Галицької митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Стецика А.Р., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого лікарем - стоматологом у м. Прага, Чеської Республіки, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 18.09.2018 року, орган видачі 4612, запис № -19890506-07339,
за ст. 471 Митного Кодексу України,-
Згідно протоколу про порушення митних правил №0162/20900/21 від 28.01.2021 року, 28.01.2021 року о 17 год. 22 хв., громадянин України ОСОБА_1 , прямуючи в якості водія з Республіки Польща в Україну автомобілем марки «SKODA» модель «OCTAVIA» д.н.з. НОМЕР_2 , в'їхав в зону митного контролю м/п Яворів» Галицької митниці Держмитслужби у напрямку «в'їзд в Україну» смугою спрощеного контролю «зелений коридор». Під час проведення візуального огляду даного транспортного засобу виникла підозра щодо наявності в ньому товарів, які підлягають митному оформленню та оподаткуванню при переміщенні через митний кордон України. Автомобіль було виведено зі смуги спрощеного митного контролю на майданчик поглибленого огляду транспортних засобів та товарів. Під час проведення митного огляду в транспортному засобі, крім особистих речей, без ознак приховування виявлено товар в обсягах, що перевищує неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, визначену умовами ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України, а саме: автоклав «TUTTNAUER AUTOCLAVE-STEAM STERILIZER», модель «2540EVB B-Line», 2001 року випуску, б/в, призначений для стерилізації медичних інструментів-1 шт., загальною вагою 42,3 кг. Вартість товару становить 1000 Євро, що по курсу НБУ станом на 28.01.2021 становить 34 120,70 грн.
Автор протоколу зазначає, що громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.
Відповідно до норм ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
При розгляді справи про порушення митних правил суд, відповідно до вимог ст. 489 МК України, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами у справі про порушення митних правил згідно зі ст. 495 МК України є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку встановляється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім того, відповідно до ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, тобто, чи дотримані вимоги ст. 256 КУпАП(а відтак і ст. 494 МК України) щодо наявності у нього необхідних для вирішення справи відомостей.
Проте, зазначені вимоги закону відповідним органом, який складав протокол, належним чином не виконані.
Із протоколу про порушення митних правил №0162/20900/21 від 28.01.2021 року вбачається, що у ході проведення митного огляду транспортного засобу, в салоні автомобіля, без ознак приховування було виявлено товар, а саме: автоклав «TUTTNAUER AUTOCLAVE-STEAM STERILIZER», модель «2540EVB B-Line», 2001 року випуску, б/в, призначений для стерилізації медичних інструментів-1 шт., загальною вагою 42,3 кг. Вартість товару становить 1000 Євро, що по курсу НБУ станом на 28.01.2021 становить 34 120,70 грн.
Як вбачається з доповідної записки державного інспектора відділу митного оформлення №2 м/п Яворів галицької митниці Держмитслужби Леня І.А. від 28.01.2021 року, митна вартість товарів встановлена з інтернетресурсу www.DOTmed.com та становить 34 120,70 грн.
Крім того, матеріали справи про порушення митних правил не містять доказів, які товари у сукупності перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України у розмірі 50 кг.
Таким чином, відсутня можливість встановити вартість товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, оскільки органом митниці не представлено суду належних документів, які можуть бути визнані належними доказами у справі та на підставі яких, можливо встановити наявність або відсутність факту порушення митних правил.
Згідно ст.486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог Закону.
За таких обставин, зважаючи на те, що долучені до матеріалів справи документи неможливо зробити однозначний висновок про наявність або відсутність порушення митних правил, зокрема відсутня оцінка вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, що є істотним недоліком, який унеможливлює всебічний, об'єктивний розгляд справи та прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Таким чином, вважаю за необхідне повернути матеріали про порушення митних правил до Галицької митниці Держмитслужби для належного оформлення, з врахуванням всіх обставин і доводів, викладених у даній постанові.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 527, 528 МК України МК України, суд -,
матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 за ст.471 Митного кодексу України повернути Галицькій митниці Держмитслужби для належного дооформлення, з урахуванням вимог закону та зауважень, зазначених у мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.Р. Волоско.