ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
м. Київ
07 вересня 2012 року № 2а-12271/12/2670
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Начальника управління документального забезпечення Секретаріату Центральної виборчої комісії ОСОБА_2 , третя особа член Центральної виборчої комісії ОСОБА_3
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
06.09.2012р. до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 кандидата у народні депутати України до Начальника управління документального забезпечення Секретаріату Центральної виборчої комісії ОСОБА_2 , в якому позивач просить визнати протиправними та такими, що порушують виборче законодавство дії начальника управління документального забезпечення Секретаріату ЦВК ОСОБА_2., а саме відмову в прийнятті кореспонденції для ЦВК від кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 в період з 17.30 до 17.55 до особистої вказівки заступника голови ЦВК ОСОБА_3 , а також застосування фізичної сили з метою видалення кандидата в депутати ОСОБА_1 із кабінету управління документального забезпечення Секретаріату ЦВК.
Вказана позовна заява була передана на розгляд судді Качур І.А. 07.09.2012 року.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В силу ч.1 ст.172 КАС України, яка визначає особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною 3 ст.172 КАС України чітко встановлено, що усі рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду, крім рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму, які оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.
З огляду на те, що заявлені позовні вимоги стосуються рішення Центральної виборчої комісії в частині відмови в прийнятті кореспонденції для ЦВК від кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , дана справа не підсудна Окружному адміністративному суду м. Києва.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням вищевикладеного, позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст.107, п.6 ч.3 ст.108, ст.160, ст.165, ст.172, ст.177 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Начальника управління документального забезпечення Секретаріату Центральної виборчої комісії Кривошиї Галини Василівни повернути.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
Ухвала відповідно до ч.3 ст.177 КАС України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Відповідно до ч.5 ст. 177 КАС України ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у дводенний строк з дня її постановлення.
Суддя І.А. Качур