Справа № 749/73/15-к
Номер провадження 1-в/749/27/21
21 квітня 2021 року місто Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
представника Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_3 , особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сновськ в залі суду подання начальника Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, такого, що особою з інвалідністю не являється, що фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 19 листопада 2003 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185, частиною 3 статті 15, частиною 2 статті 186, статтею 70 Кримінального кодексу України до 4 років позбавлення волі, на підставі статтей 75, 76 Кримінального кодексу України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки; 16 червня 2006 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 1 статті 162 Кримінального кодексу України до 1 року обмеження волі; 07 травня 2007 року Щорським районним судом Чернігівської області вирок переглянуто і іспитовий строк замінений на 1 рік позбавлення волі; 16 липня 2007 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 1 статті 186, статтею 71 Кримінального кодексу України до 1 року 3 місяців позбавлення волі; 07 листопада 2008 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 2 статті 389, статтею 71, статтею 76 Кримінального кодексу України до 1 року 3 днів обмеження волі. На підставі статті 75 Кримінального кодексу України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік; 15 листопада 2010 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України до 3 років позбавлення волі; 15 травня 2014 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185 Кримінального кодексу України до 4 років позбавлення волі. На підставі статтей 75, 76 Кримінального кодексу України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 3 роки; 04 лютого 2015 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185, статтею 71 Кримінального кодексу України до 4 років 6 місяців позбавлення волі,-
21.04.2021 р. начальник Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , оскільки останній після звільнення з місць позбавлення волі 01.03.2019 р. був поставлений на облік до Сновського ВП Менського ВП ГУНП в Чернігівській області під категорією «формально підпадаючий під адміністративний нагляд». Перебуваючи під даною категорією, за матеріалами подання ОСОБА_4 на шлях виправлення не став та 4 рази після звільнення з місць позбавлення волі був притягнутий до адміністративної відповідальності, внаслідок чого останньому неодноразово виносились попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду із застосуванням передбачених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» обмежень.
На підставі п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» начальник Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області просить про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 з встановленням наступних обмежень: заборонити вихід з будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 з 22:00 до 06:00 години; заборонити перебування в кафе, барах, магазинах, де продаються спиртні напої на розлив; заборонити виїзд в особистих справах за межі Сновської ОТГ Корюківського району без дозволу Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області; зобов'язати прибувати на реєстрацію до СПД № 1 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області кожну першу середу місяця.
У судовому засіданні представник Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області підтримав подання та просив суд встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 .
В судовому засіданні ОСОБА_4 проти задоволення подання не заперечував, однак просив встановити обов'язок прибувати на реєстрацію у вівторок, а не середу, пояснивши це розкладом руху громадського транспорту. Також ОСОБА_4 заявив про намір влаштуватися на роботу на пилораму, та надання можливості у зв'язку з цим періодично ночувати там. Адреси місцезнаходження об'єкта не повідомив.
Представник органу поліції, враховуючи аргументи ОСОБА_4 , проти прибуття на реєстрацію по вівторках не заперечував. Щодо можливості ночувати на роботі поставив під сумнів наявність бажання у ОСОБА_4 влаштовуватись на роботу. Водночас, повідомив, що у такому випадку перевірка дотримання обов'язків в цій частині буде здійснюватись за обома адресами.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали подання, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що постановою Щорського районного суду Чернігівської області від 06.04.2020 р. було встановлено відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_2 адміністративний нагляд строком на один рік, який вираховувати з 06.04.2020 р.; застосовано до ОСОБА_4 наступні обмеження: з'являтися на відмітку до Сновського ВП МВП ГУНП в Чернігівській області кожну першу середу місяця; заборонено вихід з будинку в період з 21 - ї до 6 - ї години ранку.
Постановами Щорського районного суду Чернігівської області від 02.07.2020 р. у справі № 749/418/20, від 02.07.2020 р. у справі № 749/421/20, від 02.07.2020 р. у справі № 749/419/20, від 02.07.2020 р. у справі № 749/420/20, від 29.07.2020 р. у справах № 749/543/20, № 749/559/20, від 05.08.2020 р. у справі № 749/576/20 ОСОБА_4 було визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Постановами Щорського районного суду Чернігівської області від 22.10.2020 р. у справі № 749/825/20, від 16.11.2020 р. у справі № 749/920/20, від 15.03.2021 р. у справі № 749/139/21, від 22.03.2021 р. у справі № 749/140/21 ОСОБА_4 було визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Постановою Щорського районного суду Чернігівської області від 22.10.2020 р. у справі № 749/839/20 ОСОБА_4 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Також постановою по справі про адміністративне правопорушення ГАБ № 455542 від 19.02.2021 р. ОСОБА_4 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 1751 КУпАП.
При цьому, з матеріалів справи вбачається та не заперечувалось ОСОБА_4 в судовому засіданні, що останньому 13 липня 2020 року, 11 вересня 2020 року, 02 листопада 2020 року, 03 березня 2021 року виносились попередження про недопустимість порушення громадського порядку і прав інших громадян, вчинення інших правопорушень.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 р. № 264/94-ВР (далі - Закон № 264) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 264 адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 останнього разу був засуджений 04 лютого 2015 року Щорським районним судом Чернігівської області за частиною 3 статті 185 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 3 (три) роки і 3 (три) місяці. На підставі ст. 71 КК України за сукупністю вироків остаточно призначено покарання шляхом часткового приєднання невідбутого покарання за вироком Щорського районного суду Чернігівської області від 15.05.2014 року, у вигляді позбавлення волі строком на 4 (чотири) роки і 6 (шість) місяців.
Частиною 1 ст. 6 Закону № 264 передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 264 у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
З положень вказаних норм вбачається, що при застосуванні п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 264 терміни встановлення адміністративного нагляду перебувають у безпосередньому зв'язку з засудженням особи.
Оскільки у даній справи вже мав місце факт встановлення адміністративного нагляду, а нова відповідальність за положеннями Кримінального кодексу України місця не мала, суд приходить до висновку про відсутність підстав вважати заявлений строк встановлення адміністративного нагляду таким, що встановлюється вперше.
З огляду на це, враховуючи, що ОСОБА_4 продовжує систематично вчиняти адміністративні правопорушення, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення подання шляхом продовження адміністративного нагляду строком на шість місяців.
Також суд вважає обґрунтованими доводи ОСОБА_4 про зобов'язання з'являтися на реєстрацію у вівторок, відтак подання в цій частині також підлягає частковому задоволенню.
В частині заявленого наміру ночувати за місцем роботи суд зважає на те, що ОСОБА_4 адреси місця роботи не повідомив, факт працевлаштування як такий, що відбувся, не підтвердив.
В той же час, суд не може позбавити особу можливості реалізації наміру заробляти собі на життя через обов'язок перебувати за певною адресою, відтак суд вважає за необхідне покласти на ОСОБА_4 обов'язок повідомити СПД № 1 (м. Сновськ) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області про влаштування на роботу, а також повідомляти завчасно періоди, коли особа перебуватиме з 22:00 до 06:00 за межами визначеної адреси.
Покладення таких обов'язків здійснюється в межах вирішення питання про заборону виходу з будинку, з метою дотримання гарантій права на працю, а також з врахуванням думки ОСОБА_4 , який не заперечував у судовому засіданні проти такого обмеження.
Відповідно до ст. 10 Закону № 264 до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; заборона перебування у визначених місцях району (міста); заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання начальника Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 задовольнити частково.
Продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 строком на шість місяців та застосувати до ОСОБА_4 наступні обмеження:
- заборонити ОСОБА_4 вихід з будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин, крім випадків, коли вказаний час співпадатиме з робочим часом ОСОБА_4 у випадку влаштування на роботу;
- зобов'язати ОСОБА_4 повідомити сектор поліцейської діяльності № 1 (м. Сновськ) Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про працевлаштування протягом трьох днів з моменту працевлаштування;
- зобов'язати ОСОБА_4 у випадку працевлаштування завчасно повідомляти сектор поліцейської діяльності № 1 (м. Сновськ) Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській про графік роботи у випадку, коли робочі години перебувають в межах з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин;
- заборонити ОСОБА_4 перебування в кафе, барах, магазинах, де продаються спиртні напої на розлив;
- заборонити ОСОБА_4 виїзд в особистих справах за межі Сновської територіальної громади без дозволу Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області;
- зобов'язати ОСОБА_4 прибувати на реєстрацію до сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Сновськ) Корюківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області кожен перший вівторок місяця.
В іншій частині у задоволенні подання відмовити.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Щорський районний суд Чернігівської області протягом семи днів з дня винесення постанови.
Суддя ОСОБА_1