Справа №938/223/21
Провадження № 3/938/116/21
21 квітня 2021 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої, за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП),
якій роз'яснено зміст ст.63 Конституції України та права, передбачені ст. 268 КУпАП,-
17.03.2021 року близько 15.00 год в селі Красник Верховинського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за ч. 2 ст.184 КупАП, ухиляється від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх п'ятьох малолітніх дітей, в будинку антисанітарні умови, діти брудні та неохайні, попри те що ОСОБА_1 притягалась до відповідальності за аналогічне діянні протягом року, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП визнала, пояснивши, що дійсно 17.03.2021 року діти її були брудними, у будинку, де вона проживає з дітьми антисанітарія.
Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснила, що вона працює начальником Служби у справах дітей Верховинської селищної ради об'єднаної територіальної громади. 17.03.2021 року комісією у складі її, як начальника Служби у справах дітей, дільничого офіцера поліції та інспектора ювенальної превенції Верховинського райвідділу поліції Коцофрука Т.В та ОСОБА_3 здійснено обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 , жительки с.Красник Верховинської селищної ради. У ході вказаного обстеження виявлено, що мати ОСОБА_1 перебувала у стані алкогольного сп'яніння, а її 5-ро малолітніх дітей не були забезпечені продуктами харчування, засобами гігієни, у дітей були рани по тілі та педикульоз, одяг брудний , відсутня постільна білизна. Мати отримує на дітей щомісячно кошти в середньому від 17 до 20 тис. грн..
Суддя вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненому, окрім визнання нею вини та поясненням свідка ОСОБА_2 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, постановою Верховинського районного суду від 22.09.2020 року, актом обстеження умов проживання, світлокопіями знімків на яких зафіксовано умови проживання ОСОБА_1 та її малолітніх дітей та іншими матеріалами справи в їх сукупності, які досліджені в судовому засіданні.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушеннясерії ВАБ №417019 від 17.03.2021 року (а.с.1) вбачається, що 17.03.2021 року близько 15:00 год в селі Красник Верховинського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 , будучи протягом року підданою адміністративному стягненню за ч. 1 ст.184 КупАП, ухиляється від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх п'ятьох малолітніх дітей, в будинку антисанітарні умови, діти брудні та неохайні, попри те що ОСОБА_1 притягалась до відповідальності за аналогічне діянні протягом року.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою інспектором поліції Верховинського РВП ГУ НП України в Івано-Франківській області із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.
У протоколі вказана свідок ОСОБА_2 із зазначенням її анкетних даних зазначено, що до протоколу про адміністративне правопорушення додано матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Також, вказаний протокол про адміністративне правопорушення власноручно підписаний без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , якій було роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
При цьому, ОСОБА_1 виклала власноручно пояснення: «Свою вину визнаю, зобов'язуюсь належно доглядати за своїми дітьми» (а.с.1).
Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.184 КупАП, доведена:
-постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 22.09.2020 року (а.с.2-4), відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.184 КУпАп та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
-актом обстеження умов проживання від 17.03.2021 року (а.с.5), відповідно до якого умови проживання - незадовільні, в будинку брудно, продуктами харчування повністю не забезпечені, засоби гігієни відсутні.
-актом обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_1 від 23.03.2021 року №31 та довідкою про склад сім'ї від 22.03.2021 року №251 (а.с.6-7), відповідно до якого ОСОБА_1 , не працює з 01.10.2008 року. В склад сім'ї входять: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , син, учень 5 класу; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка, учениця 3 класу; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочка, учениця 2 класу; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дочка, при матері; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дочка, при матері; висновок комісії - сім'я багатодітна, малозабезпечена, неповна, проживає в складних матеріально-побутових умовах.
-характеристикою виданою Красницьким старостинським округом Верховинської селищної ради від 22.03.2021 року №252 (а.с.8), відповідно до якої ОСОБА_1 жителька с. Красник Верховинського району Івано-Франківської області, має на утриманні п'ять малолітніх дітей, розлучена, з батьком дітей не спілкується; ОСОБА_1 не приділяє належного догляду і вихованню дітей, дуже часто діти залишаються без нагляду. Періодично веде нездоровий спосіб життя, зловживає спиртними напоями, ніде не працює.
-світлокопіями знімків (а.с.12-14), на яких зафіксовано умови проживання ОСОБА_1 , та її малолітніх дітей.
Також в матеріалах справи міститься:
-світлокопія свідоцтва про народження ОСОБА_7 (а.с.9), відповідно до якого вона 26.09.2018 року.
-світлокопія свідоцтва про народження ОСОБА_6 (а.с.10), відповідно до якого вона 01.03.2016 року.
-світлокопія паспорта ОСОБА_1 (а.с.11), відповідно до якого вона ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозаписучих засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст. 252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Диспозиція ч.2 ст.184 КУпАП закріплено, що ті самі дії, які зазначені в ч. 1 цієї статті, які вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обов'язки щодо забезпечення батьками необхідних умов життя навчання та виховання неповнолітніх дітей закріплені в ст. 150 Сімейного Кодексу України, а саме відповідно до цього закону батьки зобов'язані 1) виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, 2) піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток , 3) забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя , 4) поважати дитину. У свою чергу в ч. 4 ст.155 Сімейного Кодексу УКраїни закріплено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суддя приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч. 2 ст. 184 КУпАП, оскільки вона повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення ухиляється від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своїх п'ятьох малолітніх дітей.
Суддя також враховує, що проникнення до житла ОСОБА_1 комісією здійснено з метою захисту життя та здоров'я 5-х малолітніх дітей, яких матір'ю залишено без нагляду, що відповідає ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції; органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
З урахуванням викладеного суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому нею правопорушенню та її особі, в межах санкції ч. 2 ст.184 КУпАП.
Санкція ч.2 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення правопорушення шляхом накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При таких обставинах, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого правопорушення, наявність на утриманні особи, що притягається до адміністративної відповідальності, 5 неповнолітніх дітей, суд вважає, що для попередження вчинення аналогічних правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення; розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 454 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розміріста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя: Чекан Н.М.