Справа № 487/1160/21
Провадження № 1-кс/487/2108/21
16.04.2021 року м.Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваного - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання прокурора третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 62021150000000163 про продовження строку відсторонення від посади відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, зареєстрованого та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
-підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, -
14.04.2021 р. прокурор третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 звернувся до суду у кримінальному провадженні № 62021150000000163 із клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 , який займає посаду головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області.
У клопотанні зазначено наступне.
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві за процесуального керівництва прокуратури Одеської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021150000000163 від 11.02.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника
Головного управління Державної податкової служби в Одеській області № 241-о від 02.02.2021 державного службовця 8 рангу ОСОБА_4 у порядку переведення призначено на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області.
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 1 «Положення про Державну податкову службу України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 р. № 227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
У відповідності до п. 7 вищевказаного Положення, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Згідно із вимогами ст. ст. 1, 8 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апаратів щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Державний службовець зобов'язаний у тому числі: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби.
У відповідності до вимог п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на працівників центрального органу виконавчої влади, що реалізовують державну податкову політику поширюється дія вказаного закону.
Під час перебування на посаді головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_4 відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою, яка за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.
Згідно п. 2 Інструкції головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_4 , затвердженої 22.12.2020 начальником ГУ ДПС в Одеській області, основною метою посади є організація та проведення фактичних перевірок щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин працівниками (найманими особами).
В той же час, відповідно до п. п. 3.1, 3.2, 3.3, 3.7 Інструкції державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_4 , основними посадовими обов'язками є прийняття участі в організації та проведенні у межах компетенції фактичних документальних перевірок платників податків з питань:
- виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення контролю у сфері обігу тютюнових виробів та за мінімальними оптово-відпускними і мінімальними роздрібними цінами на алкогольні напої, контроль за наявністю марок акцизного податку встановленого зразка;
- регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій;
- наявності ліцензій, виданих органами ДПС;
- дотримання роботодавцями (юридичними особами та фізичними особами - підприємцями) законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами);
- здійснення фізичною особою господарської діяльності без державної реєстрації;
- складання актів перевірок;
- винесення рішення про визначення сум грошового зобов'язання платників податків (податкового повідомлення - рішення або рішення про застосування, фінансових санкцій за порушення законодавства, яке регулює відносин у сфері виробництва та обігу спирту, пального, алкогольних напоїв і тютюнових виробів)
- складання протоколів про адміністративні правопорушення стосовно посадових осіб платників податків - юридичних осіб, платників податків - фізичних осіб у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення за результатами фактичних та документальних перевірок, винесенням (винесення у разі необхідності) постанов у межах компетенції;
Водночас, згідно з п. 7 Інструкції державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_4 , основними правами є здійснювати контроль за дотриманням вимог податкового законодавства, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС; застосовувати до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС; складати стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених законом;
Так, в силу наявного досвіду роботи в органах Державної податкової служби України ОСОБА_4 знав та розумів, що вимогами статей 3 та 22 Закону України «Про запобігання корупції», посадовим та службовим особам що забезпечують формування та реалізацію державної податкової політики та держаної політики у сфері державної митної справи заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно - правових актів, ОСОБА_4 , усупереч обов'язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення став на шлях злочинної діяльності та умисно, вчинив корисливий корупційний злочин, а саме - вимагав та одержав, як службова особа неправомірну вигоду.
Так, з 25 липня 2003 року ОСОБА_7 зареєстрована як фізична особа підприємець, та здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .
Наказом ГУ ДПС в Одеській області від 29.01.2021 № 293 призначено перевірку ФОП ОСОБА_7 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), з питань дотримання норм законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами - лічильниками та/або рівномірами - лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, проведення якої доручено державному ревізору - інспектору відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 та державному ревізору - інспектору відділу фактичних перевірок ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 .
Так, під час проведення перевірки ФОП ОСОБА_7 , а саме 09.02.2021 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди у ФОП ОСОБА_7 за безперешкодне здійснення останньою підприємницької діяльності.
В подальшому, 09.02.2021 близько 18 години 00 хвилин, ОСОБА_4 разом із ОСОБА_8 , перебували у приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_4 усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, виказав ФОП ОСОБА_7 вимогу надати йому неправомірну вигоду матеріального характеру у вигляді грошових коштів у сумі 18 000 гривень, за невчинення в інтересах ФОП ОСОБА_7 дій з використанням наданого ОСОБА_4 службового становища, а саме: за не проведення в період 2021 року фактичних перевірок підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_7 , за результатами відносно останньої застосувались би штрафні санкції. Для одержання неправомірної вигоди ОСОБА_4 наказав ОСОБА_7 зателефонувати йому коли буде підготовлена необхідна сума неправомірної вигоди.
Далі, 11.02.2021 ОСОБА_7 , розуміючи протиправність дій державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області ОСОБА_4 , звернулась із заявою про вчинення останнім злочину до правоохоронних органів та у подальшому діяла під контролем.
Водночас, 17.02.2021 о 09 годині 38 хвилин ОСОБА_4 під час телефонної розмови з ОСОБА_7 , повідомив останній про час та місце передачі неправомірної вигоди, а саме: близько 19 год. 00 хв. за місцем мешкання та здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_2 .
Того ж дня, 17.02.2021 приблизно о 19 годині 40 хвилин, ОСОБА_4 , перебуваючи будинку АДРЕСА_3 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, одержав від ОСОБА_7 для себе неправомірну вигоду матеріального характеру у вигляді грошових коштів у сумі 18 000 гривень, за невчинення в її інтересах, як фізичної особи підприємця, дій з використанням наданого ОСОБА_4 , службового становища, а саме: за не проведення в період 2021 року фактичних перевірок підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_7 , за результатами відносно останньої застосувались би штрафні санкції.
Відразу, після отримання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 , затримано працівниками правоохоронних органів, у порядку ст. 208 КПК України, а його злочинну діяльність припинено.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, тяжкість кримінального правопорушення. Також зазначає, що, перебуваючи на посаді, ОСОБА_4 з метою уникнення відповідальності може завадити повному, об'єктивному, всебічному та неупередженому досудовому розслідуванню, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також може впливати на інших осіб, з метою схилити їх до зміни показань.
Крім того, прокурор вважає, що, перебуваючи на посаді, ОСОБА_4 за допомогою зв'язків здобутих під час роботи, може самостійно або із залученням колег переслідувати свідків скоєння ним кримінального правопорушення з метою схилення останніх до зміни показань у кримінальному провадженні та спотворення доказів.
Прокурор зазначає, що перебування ОСОБА_4 на посаді сприяло вчинення ним злочину, у вчиненні якого він підозрюється.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.
Підозрюваний та його захисник заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Як видно з матеріалів клопотання, ТУ ДБР, розташоване у м. Миколаєві, здійснюється досудове розслідування за ч.3 ст. 368 КК України у кримінальному провадженні №62021150000000163 від 11.02.2021 р. за фактом того, що окремі працівники правоохоронного органу Одеської області систематично вимагають та отримують неправомірну вигоду.
18.02.2021 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Заводського районного суду м.Миколаєва від 19.02.2021року, ОСОБА_4 тимчасово відсторонено від посади головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області на ст. рок до 18.04.2021р.
Постановою заступника керівника Одеської обласної прокуратури від 09.04.2021 р. продовжено строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до 3 місяців, а саме до 18.05.2021 р., у зв'язку із необхідністю проведення ряду слідчих та процесуальних дій.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України, підтверджується, зокрема, заявою ОСОБА_7 від 11.02.2021р.; протоколами допиту свідка ОСОБА_7 від 11.02.2021р., 18.02.2021р.; протоколом огляду та вручення грошових коштів ОСОБА_7 від 17.02.2021р.; протоколом затримання ОСОБА_9 від 17.02.2021 р.; протоколом освідування ОСОБА_9 від 17.02.2021 р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 18.02.2021 р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 18.02.2021 р.
Відповідно до ст. 158 КПК України прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Як видно з матеріалів клопотання, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення із використанням службового становища. Враховуючи обставини кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що підстави для відсторонення ОСОБА_4 від посади, що були встановлені ухвалою слідчого судді від 19.02.2021 р., на даний час не відпали. Оскільки ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконно засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження. При цьому слідчий суддя враховує, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021150000000163 проводиться не тільки у відношенні ОСОБА_4 і у ході досудового розслідування перевіряються обставини щодо можливої неправомірної діяльності інших осіб. Досудовим розслідуванням обставини кримінального провадження на даний час ще встановлюються. При цьому слідчий суддя враховує, що повний перелік слідчих дій у постанові про продовження строку досудового розслідування не розкривається. На даній стадій кримінального провадження, з урахуванням того, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення із використанням службового становища, його відсторонення від посади є виправданим.
З урахування викладеного, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131,132, 154-158 КПК України, -
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного державного ревізора - інспектора відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби в Одеській області до 17.05.2021 року.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення. Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1