Справа № 274/1686/21 Провадження №3/0274/1247/21
21.04.2021 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,що не працює, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, -
19.04.2021 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП від 04.03.2021 серії ВАБ № 080776 відносно ОСОБА_1 , який, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, переданий на розгляд судді Базюку Ю.П.
Згідно з протоколом, 04.03.2021 о 12 год. 25 хв. біля мінімаркету "Тополя", що по вулиці Соборній, 4 в с. Райгородок, ОСОБА_1 перебував без документів, що посвідчують особу, чим порушив п.п. 2 п. 2 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
На виклик в судове засідання 21.04.2021 ОСОБА_1 не з?явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся за адресою зазначеною в протоколі. Клопотання про відкладення розгляду справи не надходило.
Вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП з таких підстав.
За змістом ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як вбачається з диспозиції ч. 1 ст. 44-3 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Зазначена норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють правила карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, які і є відповідними правилами, відповідальність за які передбачена ст. 44-3 КУпАП.
Тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, встановлені, в тому числі, Постановою Кабінету Міністрів України 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" згідно з якою з 19 грудня 2020 р. до 30 квітня 2021 р. на території України установлено карантин.
Як вказано в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 порушив п.п. 2 п. 2 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, а саме: перебував на вулиці без документів, що посвідчують особу.
Поряд з цим, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 регламентує рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (“зелений”, “жовтий”, “помаранчевий”) та порядок їх запровадження, при цьому цей пункт не містить в собі підпунктів. Крім того, цей пункт не містить в собі жодної заборони, за яку може наставати відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
Слід зазначити, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 р., заява №16347/02 та Малофєєва проти Росії» від 30.05.2013 р., заява № 36673/04).
Крім того, направлення вказаного протоколу на доопрацювання суд вважає недоцільним, оскільки згідно з п.п. 6,7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496/27941, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 є повністю заповненим та підписаний особою, відносно якої він складений, направлення його на доопрацювання ніяким чином не вирішить проблему, оскільки будь - які виправлення або уточнення в протоколі, будуть вважатися порушенням вимог вказаної Інструкції та все одно призведуть до закриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_1 інкримінується порушення пункту постанови Кабінету Міністрів України, який не містить в собі будь-яких заборон, а також у зв'язку з неможливістю суду самостійно змінювати фабулу адміністративного правопорушення, провадження ну справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 7, ч. 1 ст. 44-3, ст. 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суд
постановив:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Ю.П. Базюк