Справа № 459/3620/20
Провадження № 2/459/298/2021
16 квітня 2021 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Новосад М.Д.
з участю:
секретаря судових засідань Канюки В.Р.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Червонограді цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження за позовом Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору Червоноградська ОТГ про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів,-
16.12.2020 представник позивача звернувся з позовом, у якому просить стягнути з відповідача 10472 грн. майнової шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, яку необхідно сплатити на користь Червоноградської міської ради. В обґрунтування позову послався на те, що постановою Червоноградського міського суду від 09.07.2020 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.85 КУпАП. У постанові зазначено, що ОСОБА_1 14.06.2020 о 05.00 год. на водоймі поблизу р. Солокія у м. Червонограді проводив вилов риби за допомогою заборонених знарядь лову сіток-ставних, внаслідок чого виловив: лин - 81 шт., краснопірка - 41шт., карась - 7шт., окунь - 1 шт.. Своїми діями ОСОБА_1 порушивши п.3.15 Правил любительського і спортивного рибальства, та наніс майнову шкоду (збитки) рибному господарству України. Розмір шкоди, заподіяної відповідачами визначено відповідно до такс, затверджених постановою КМУ від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», згідно обґрунтованого розрахунку розміру завданої відповідачами шкоди рибному господарству України на 10472 грн..
06.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
11.03.2021 розгляд справи відкладався.
Представник позивача та третьої особи подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позов підтримали.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав. Вказав, що визнає розмір задавних збитків.
Вислухавши пояснення відповідача, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на таке.
Постановою Червоноградського міського суду від 09.07.2020 відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.85 КУпАП. У постанові зазначено, що ОСОБА_1 14.06.2020 о 05.00 год. на водоймі поблизу р. Солокія у м. Червонограді проводив вилов риби за допомогою заборонених знарядь лову сіток-ставних, внаслідок чого виловив: лин - 81 шт., краснопірка - 41шт., карась - 7шт., окунь - 1 шт., порушивши п.3.15 Правил любительського і спортивного рибальства та завдали майнової шкоди у розмірі 10472 грн..
Розмір шкоди, заподіяної відповідачами визначено відповідно до такс, затверджених постановою КМУ від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», та відповідно до довідки, виданої Управлінням Державного агентства рибного господарства у Львівській області, становить 9520 грн.
02.09.2020 позивач надіслав відповідачу вимогу про відшкодування завданої майнової шкоди, однак такі не виконано.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про тваринний світ» державне управління та регулювання у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, уповноважені центральні органи виконавчої влади у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, до яких належать центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, інші уповноважені органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень. Органам місцевого самоврядування законами можуть бути надані окремі повноваження органів виконавчої влади у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.
Державне агентство рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства (п.1 Положення про Державне агентство рибного господарства України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 895).
Львівський рибоохоронний патруль є територіальним ограном Держрибагенства, діє у складі Держрибагентства як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується. Повноваження Львівського рибоохоронного патруля поширюються на Львівську область, територію та акваторії водних об'єктів в межах районів діяльності, визначених Держрибагентством (п. 1 Положення про Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області, затвердженого Наказом Державного агентства рибного господарства України від 15.07.2016 року №229).
Згідно із ст.10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та мають такі повноваження, зокрема, подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Згідно зі ст. 324 ЦК України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України. Кожен громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності Українського народу відповідно до закону.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно із ст.20 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Судом встановлено, що визнання відповідачем позову не суперечить вимогам чинного законодавства та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, наслідки визнання позову відповідачу відомі та зрозумілі.
Ураховуючи наведене, з відповідача на користь Червоноградської ОТГ слід солідарно стягнути завдану ними майнову шкоду у розмірі 10472 грн..
Відповідно до п. 1 ч.2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути 2102 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 141, 259, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області (Львівський рибоохоронний патруль) (ЄДРПОУ 41759514, м.Львів, вул.Тернопільська,2а) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору Червоноградська ОТГ ( АДРЕСА_2 ) про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області (Львівський рибоохоронний патруль) 10472 грн..
Стягнути із ОСОБА_1 в користь Управління Державного агентства рибного господарства у Львівській області (Львівський рибоохоронний патруль) 2102 грн. сплаченого судового збору.
На рішення може бути подана апеляційна скарга через Червоноградський міський суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 19.04.2021
Суддя: М. Д. Новосад