465/5161/20
2-а/465/107/21
Іменем України
01.04.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Ванівського Ю.М.,
за участю секретаря Кремси Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП Мотичак Романа Івановчиа, Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 31 липня 2020 року інспектор Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП Мотичак Р.І. виніс постанову серії ЕАМ №2903776 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 за ч.2 ст. 122 КУпАП, а саме за невиконання вимог п.14.6.в ПДР.
З вищевказаною постановою позивач не погоджується, вважає таку протиправною, оскільки жодного порушення правил дорожнього руху не здійснював. Крім того, вказує на те, що інспектор вказав невірне місце розгляду справи. На підтвердження своїх доводів позивач долучив до матеріалів справи відео та фото матеріали.
На підставі вищевикладеного просить заяву задоволити.
18 серпня 2020 року ухвалою Франківського районного суду м. Львова призначено розгляд справи №465/5161/20 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
21 жовтня 2020 року на електрону адресу суду поступив відзив від представника Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, який мотивований тим, що доводи позивача спрямовані на уникнення відповідальності, а тому не має сумнівів у його винуватості.
Відповіді на відзив до суду не надходило, за таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за правилами спрощеного провадження за наявних у справі доказів без участі сторін за наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою 31 липня 2020 року інспектор Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП Мотичак Р.І. виніс постанову серії ЕАМ №2903776 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 за ч.2 ст. 122 КУпАП, а саме за невиконання вимог п.14.6.в ПДР.
Відповідно до п. 14.6 в ПДР, обгін заборонено ближче ніж за 50 м перед пішохідним переходом у населеному пункті і 100 м - поза населеним пунктом.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ст.72 КАС України вказано, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
В ч.1 ст.77 КАС України вказано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем не було надано до суду жодного належного чи допустимого доказу, який би підтверджував порушення позивачем вимог ч.2 ст. 122 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Салабіаку проти Франції» від 7 жовтня 1988 року зазначив, що тягар доведення вини покладається на обвинувачення і будь-які сумніви повинні бути на користь обвинуваченого. З метою судового переслідування необхідно приєднати до справи достатньо доказів для засудження обвинуваченого.
Правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосування державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, включаючи позбавлення волі.
В рекомендації №R(91)1 Комітету Ради Європи Державам-членам стосовно адміністративних санкцій від 13 лютого 1991 року рекомендовано урядам держав-членів керуватися у своєму праві та практиці принципом, згідно з яким обов'язок забезпечення доказів покладається на адміністративний орган влади (принцип 7).
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, встановлених обставин справи, системного аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
На основі вищевикладеного, керуючись, ст.9,72,77, 241, 286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП Мотичак Романа Івановчиа, Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-задоволити.
Скасувати постанову серії ЕАМ №2903776 від 31.07.2020 р. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Провадження щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції сплачений судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп на користь ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ).
Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в 10 денний строк з дня отримання копії рішення.
Суддя Ванівський Ю.М.