справа № 208/1383/21
провадження № 3/208/1042/21
11 березня 2021 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Савранський Т.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ст.173 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 07.02.2021 року починаючи з 08.30 по 12.00 годину, ОСОБА_2 посилала смс повідомлення ОСОБА_3 з образами та погрозами, що ображає гідність та честь людини, за що передбачена відповідальність за ст.173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 пояснила, що потерпіла за протоколом ОСОБА_3 є сестрою її куми. З ОСОБА_4 раніше перебували в нормальних відносинах, спілкувались. Останній час, кума почала зловживати алкогольними напоями. З цієї причини стосунки з ОСОБА_4 зіпсувалися. Дійсно в зазначений у протоколі час надсилала останній смс з образами. Словесного конфлікту не було та навіть не бачилися. З протоколом вона не згодна. Адміністративного правопорушення в своїх діях не вбачає.
Вивчивши наявні матеріали справи, судом встановлене наступне.
Згідно положень ст.173 КУпАП накладення адміністративного стягнення на правопорушника настає в разі дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом правопорушення за ст.173 КУпАП є суспільні відносини у сфері громадського порядку. Громадський порядок - це обумовлена потреба суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Об'єктивна сторона правопорушення за ст.173 КУпАП полягає в нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Враховуючи правову позицію ЄСПЛ, суддя не має права взяти на себе функції сторони обвинувачення, змінити обсяг інкримінованого правопорушення, усунути певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно відшукувати докази винуватості особи, що становило б порушення ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу.
Відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Судом встановлено, що в діях ОСОБА_2 відсутня обов'язкова кваліфікуюча ознака інкримінованого правопорушення передбаченого за ст.173 КУпАП, тобто вчинення протиправних дій саме в громадському місці.
Доказів на підтвердження того що ОСОБА_2 порушила громадський порядок та спокій громадян, працівниками поліції суду не надано.
Вивчивши матеріали справи: протоколи про адміністративне правопорушення, пояснення правопорушника, рапорт працівника поліції, суд вважає що наявні докази свідчать, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.173 КУпАП, а саме вчиненні дрібного хуліганства, що порушує громадський порядок та спокій громадян.
Відповідно до КУпАП, якщо дії особи не є такими, що могли б розцінюватися як правопорушення, то відсутня і сама подія адміністративного правопорушення. Склад правопорушення, це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням, при цьому відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Згідно статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, заснованому на всебічному, повному та об'єктивному вивченні обставин справи в їх сукупності, вважаючи що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративних правопорушеннь передбачених ст.ст.173 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 173, 251, 283 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст.173 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя Т.А. Савранський
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 (три) місяці.
Постанова набрала законної сили "__" __________ 20__р.
Дата видачі постанови "__" __________ 20__р.