Постанова від 05.04.2021 по справі 380/4305/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/4305/20 пров. № А/857/2185/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Макарика В.Я.,

при секретарі судового засідання: Галаз Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року (суддя Москаль Р.М., ухвалене в м. Львові, повний текст рішення складено 14.12.2020, час ухвалення 17:09 год) у справі № 380/4305/20 за адміністративним позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фуджікура Аутомотів Україна Львів", третя особа: Львівський міський центр зайнятості про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

03.06.2020 Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фуджікура Аутомотів Україна Львів", в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невикористання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2019 рік на загальну суму 5816205,79 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з даним рішенням суду першої інстанції, Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів подало апеляційну скаргу, у якій, з покликанням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову.

В обґрунтування апеляційної скарги, зазначає, що ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" встановлює, що роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Належним інформуванням центру зайнятості щодо необхідності працевлаштування осіб з інвалідністю є форма звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" яка подається не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансій. Датою відкриття ваканції є наступний день після створення робочого місця.

Апелянт вказує, що відповідно до наданої інформації Головним управлінням Пенсійного фонду України кількість осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність змінювалась, тобто вакансії відкривались 7 разів, а тому відповідач повинен був проінформувати службу зайнятості у 2019 році також 7 разів, шляхом надсилання звітності форми 3-ПН.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу не погоджується з доводами апелянта, вважає їх необґрунтованими та просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а судове рішення залишити без змін.

В судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги заперечив та просив судове рішення залишити без змін.

Апелянт та третя особа, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.

Клопотання апелянта про відкладення розгляду справи колегія суддів відхиляє, оскільки доказів на підтвердження тимчасової непрацездатності представника позивача по даній справі апелянтом не надано. Також не надано доказів відсутності інших працівників Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, які могли б представляти інтереси апелянта в суді.

Заслухавши доповідь головуючого судді та представника відповідача, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву, суд вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” (ідентифікаційний код 38964781) зареєстроване як суб'єкт господарювання, що підтверджується відповідним записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 12-13), серед видів господарської діяльності є виробництво електричного та електронного устаткування для автотранспортних засобів; виробництво електродвигунів, генераторів і трансформаторів, виробництво електророзподільчої та контрольної апаратури.

Встановлено, що підприємство використовує найману працю, в 2019 році середньооблікова кількість штатних працівників становила 2711 осіб, з них працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 67 осіб.

07.02.2020 ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” подало до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік за формою №10-ПІ (вх. №01-03/159), відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників у 2019 році в ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” становила 2711 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність - 67 осіб; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” - 108 осіб; фонд оплати праці штатних працівників склав 382057,30 тис.грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 140928,69 тис. грн. (а.с. 4).

Позивач стверджує, що відповідач не виконав нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю, а останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2019 році було 15.04.2020. Тому підприємство повинно було до 15.04.2020 самостійно сплатити адміністративно-господарські санкцій в сумі 5778070,55 грн.

Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період прострочення з 16.04.2020 по 07.05.2020 (22 днів) складає в 38135,24 грн. (а.с. 5).

Відтак, оскільки відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось в суд з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що обов'язок підприємства створити робочі місця для осіб з інвалідністю не супроводжується обов'язком самостійно займатися пошуком інвалідів для їх працевлаштування чи приймати на роботу осіб, яким певні роботи на підприємству протипоказані за станом здоров'я. Відповідач надав докази того, що з 30.08.2016 р. створив відповідні умови праці для осіб з інвалідністю на робочих місця/ділянках виробничої площі, інформував про це центр зайнятості. Отже, в діях ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” відсутній склад правопорушення, передбачений статтею 20 Закону №875-XII, тому немає підстав для стягнення адміністративно-господарських санкцій. Відповідно, немає підстав для задоволення похідних позовних вимог про стягнення пені за несвоєчасну сплату таких санкцій.

Колегія суддів з приводу такого висновку суду першої інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з статтею 18 Закону України ,,Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон №875-ХІІ), забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1).

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи (ч.2).

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3).

Згідно ч.1-3 ст.19 Закону №875-ХІІ, для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 (одного) робочого місця. При цьому, підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст.18 цього Закону.

Частиною першою статті 20 Закону №875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною другої вказаної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

До того ж, слід зазначити, що за змістом ст.18-1 Закону №875-ХІІ, пошук підходящої роботи безпосередньо здійснює державна служба зайнятості.

Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов'язком займатися пошуком таких осіб для працевлаштування.

На підприємство покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування.

Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно розробило необхідні заходи по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало інваліда з причин незалежних від нього: відсутність осіб з інвалідністю, відмова особи з інвалідністю від працевлаштування на підприємство, наявність протипоказань за станом здоров'я особи для роботи на відповідній посаді.

Зазначене відповідає правовій позиції викладеній у постановах Верховного Суду від 28.04.2020 у справі № 824/643/18-а та від 21.05.2020 у справі № 520/3919/19.

Судом встановлено, що відповідно до наказу ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” №1929-к від 29.08.2016 з 30.08.2016 на підприємстві працює перекладач - дактилолог (а.с. 36).

27.12.2018 ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” видало наказ №04-01/68 “Про організацію заходів щодо залучення осіб з інвалідністю до роботи на ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” у 2019 році” (а.с. 29).

Колегія суддів враховує, що з метою залучення інвалідів до роботи на підприємстві визначалось проведення комплексу заходів, а саме:

- організувати пошук осіб з інвалідністю для їх працевлаштування на підприємстві, зокрема, шляхом залучення третіх осіб (рекрутерів) на договірних засадах;

- здійснювати розміщення в ЗМІ (інформаційні плакати, рекламні оголошення) інформації про запрошення на роботу на підприємство осіб з інвалідністю;

- налагодити співпрацю із громадськими організаціями осіб з інвалідністю, установами, спеціалізованими навчальними закладами для осіб з інвалідністю;

- відділу персоналу подавати періодично до центру зайнятості Інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою №3-ПН;

- відділу персоналу періодично брати участь у тематичних семінарах, ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, інших заходів, що стосуються забезпечення праці осіб з інвалідністю.

Згідно наказу ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” №04-01/1 від 23.01.2019 на підприємстві створено 10 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на посаді оператора автоматичних та напівавтоматичних ліній верстатів та установок, загальна кількість робочих місць - 130.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” в 2019 році подавало до Львівського міського центру зайнятості звітність “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” за формою № 3-ПН від 25.01.2019, від 21.05.2019, від 03.06.2019, від 13.11.2019 для укомплектування 130 вакансій “оператор автоматичних та напівавтоматичних ліній верстатів та установок”, для осіб, які відносяться до категорії осіб з інвалідністю за сприяння Державної служби зайнятості (а.с. 87-90).

В зазначеній звітності серед вимог до кандидатів/шукачів роботи визначалось: щодо освітнього рівня - базова загальна середня освіта, повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта, щодо освітньо-кваліфікаційного рівня - кваліфікований робітник, щодо додаткових вимог до працівника - здатність розрізняти кольори.

Відповідно до даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості Львівський обласний центр зайнятості (та його місцеві підрозділи) впродовж 2019 видали 48 направлень на працевлаштування на ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів”, з яких 42 особи відмовились від працевлаштування, а 6 особам відмовлено в прийнятті на роботу (за станом здоров'я, робота не за фахом).

Судом першої інстанції вірно враховано те, що підстави відмови вищевказаним особам в працевлаштуванні були такі як специфіка виробництва підприємства та вимоги до кандидатів/шукачів роботи, відповідно до яких неможливо працевлаштувати осіб, які наприклад хворіють на дальтонізм (колірну сліпоту).

ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” на сайті пошуку роботи “Work.ua”, “Robota.ua” розміщувало оголошення щодо набору працівників з обмеженими можливостями, в розділі вид оголошення: “повна зайнятість, готові взяти людину з інвалідністю” щодо потребуючих вакансій (а.с. 57-59).

25.06.2019 представники ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” прийняли участь в організованому Львівським міським центром зайнятості Ярмарку вакансій осіб з інвалідністю (а.с. 52).

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач не вчиняв правопорушення у сфері господарювання щодо соціального захисту прав та законних інтересів осіб з інвалідністю, навпаки, надав докази того, що з 30.08.2016 створив відповідні умови праці для осіб з інвалідністю на робочих місцях/ділянках виробничої площі, де використовується праця осіб з інвалідністю, та щороку збільшує кількість таких робочих місць; на підприємстві працює перекладач - дактилолог (для осіб з вадами слуху), проте державною службою зайнятості належно не здійснювалось направлення осіб з інвалідністю на роботу відповідача, а отже, є відсутньою вина відповідача у вчиненні ним правопорушення у сфері господарювання.

На переконання колегії суддів, відповідач створив достатню кількість робочих місць та вжив всіх можливих заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є безпідставним.

При цьому, колегія суддів враховує, що підприємство брало участь в заходах, організованих центром зайнятості для інформування осіб з інвалідністю про наявні вакансії (ярмарка вакансій тощо), подавало оголошення відповідного змісту на профільних веб-ресурсах з пошуку роботи.

Відтак, судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що в діях ТОВ “Фуджікура Аутомотів Україна Львів” відсутній склад правопорушення, передбачений статтею 20 Закону №875-XII, тому немає підстав для стягнення адміністративно-господарських санкцій. Відповідно, немає підстав для задоволення і похідних позовних вимог про стягнення пені за несвоєчасну сплату таких санкцій.

Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 325, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року у справі № 380/4305/20 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді О. І. Довга

В. Я. Макарик

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Макарика В.Я. в період з 08.04.2021 по 19.04.2021 включно, повне судове рішення складено 20.04.2021