Справа № 318/778/21 Номер провадження №2-о/318/22/2021
"20" квітня 2021 р. м. Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: суддя Васильченко В.В., секретар Александров М. І.,
розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Великобілозерському та Кам'янсько-Дніпровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження,
ОСОБА_1 , звернулася до Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області з заявою в якій просить встановити юридичний факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м. Кадіївка Луганська обл., Україна, у матері громадянки України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: місце реєстрації: АДРЕСА_1 , та яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , записавши зазначених осіб батьком та матір'ю дитини відповідно. Зазначає, що внаслідок народження дитини жіночої статі їй Державним закладом «Стахановський родильний будинок» “Луганської Народної Республіки” 01 вересня 2020 року видано медичне свідоцтво про народження №326, яким підтверджується народження дитини - дівчинки 01 вересня 2020 року об 10 год., вагою 3920 грамів на 40 тижні вагітності.
08 вересня 2020 року народження дитини було зареєстровано у відділі записів актів цивільного стану Стахановського міського управління юстиції Міністерства юстиції “Луганської Народної Республіки”, про що видано свідоцтво про народження НОМЕР_1 , згідно якого ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Стаханов “Луганської Народної Республіки”, батьками якої є ОСОБА_3 громадянин України, та ОСОБА_1 громадянка України. Місто Стаханов Луганської області є тимчасово окупованою територією, у 2016 році перейменований на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.05.2016 року №1351-VІІІ на м. Кадіївка Луганської області. Зазначила, що перебуває у шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , шлюб з яким зареєстровано 09.12.2015 року у Відділі ДРАЦС Енергодарського МУЮ у Запорізькій області.
Прописана та проживає в с. Заповітне Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області та звернулася до Відділу ДРАЦС по Великобілозерському та Кам'янсько-Дніпровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), для проведення реєстрації новонародженої дитини та отримання свідоцтва про народження, та оскільки не має належного документу, що підтверджує народження дитини. 16 квітня 2021 року їй було надано Відмову у проведенні державної реєстрації народження моєї дитини за № 630/11-128. З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту народження, дату і місце народження дитини дівчинки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками, батько - ОСОБА_3 , громадянин України, та мати ОСОБА_1 , громадянка України.
Заявник у судове засідання не з'явилася, просила розглянути справу за її відсутності. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи Відділу ДРАЦС по Великобілозерському та Кам'янсько-Дніпровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове засідання не з'явилась, надавши на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, про необхідність задоволення вимог виходячи з наступних підстав.
З копії паспорту громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , виданого Кам'янсько-Дніпровським РС УДМС України в Запорізькій області 06.01.2016 р., слідує те, що заявник, вона є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії свідоцтва про шлюб видного 09.12.2015 року у Відділом ДРАЦС Енергодарського МУЮ у Запорізькій області, ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до копії медичного свідоцтва про народження №326 виданого 01.09.2020 року так званим «Державним закладом «Стахановський родильний будинок» “Луганської Народної Республіки”, ОСОБА_1 народила ІНФОРМАЦІЯ_7 об 10 год. в місті Стаханов, дитину жіночої статі статті вагою 3920 грамів на 40 тижні вагітності.
На підтвердження факту народження дитини надано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , яке було видане так званим «Відділом записів актів цивільного стану Стахановського міського управління юстиції Міністерства юстиції “Луганської Народної Республіки”» на тимчасово окупованій території України, де органи влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Суд оцінює медичне свідоцтво про народження як доказ, на підставі якого можливо встановити наявність факту народження не зважаючи на те, що документ не відповідають встановленому зразку, та виданий на тимчасово окупованій території України.
Зазначене узгоджується із висновком Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Згідно ст. 76 ЦПК України "Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів».
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України «Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження».
З ч.1 ст. 317 ЦПК України вбачається, що «Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України».
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Суд враховує, що м. Стаханов Луганської області (перейменований на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.05.2016 року №1351-VІІІ на м. Кадіївка Луганської обл.) станом на час розгляду цієї справи знаходиться на тимчасово не підконтрольній території України і у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р. входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт народження дитини у встановленому Законом порядку.
У зв'язку із викладеним, орган державної реєстрації актів цивільного стану не може зареєструвати факт народження заявником дитини, адже медичний факт народження дитини зафіксований на тимчасово окупованій території України. При цьому, визнання судом факту народження дитини надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про народження дитини, яке буде видане державним органом України.
Таким чином, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 була народжена дитина жіночої статі на території тимчасово не підконтрольній Україні, документи, які їй були видані не були визнані центральним органом виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері охорони здоров'я, однак вони підтверджують обставини, які мають значення для вирішення справи і з цих підстав заяву заявника слід задовольнити.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 293, 315-317 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Великобілозерському та Кам'янсько-Дніпровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження задовольнити.
Встановити факт народження: дитини жіночої статі ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце народження - м. Кадіївка Луганська обл., Україна, у матері громадянки України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: місце реєстрації: АДРЕСА_1 , та яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянином України, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , записавши зазначених осіб батьком та матір'ю дитини відповідно.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня його постановлення до запорізького апеляційного суду шляхом її направлення через Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги на рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: В. В. Васильченко