Справа № 318/2209/20 Номер провадження №2/318/241/2021
"20" квітня 2021 р. м. Кам'янка-Дніпровська
Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі: суддя Васильченко В. В.; секретар Александров М. І.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму (обсягу) природного газу,
АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - Відповідач) про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму (обсягу) природного газу в обґрунтування якого зазначають, що остання є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано осіб - 1, опалювальна площа - 50,2 м2, підключені газові прилади: опалювальний прилад - 1 шт., плита газова-1 шт.
22 листопада 2019 року представниками Оператора ГРМ на об'єкті Споживача за вищевказаною адресою, в порядку надання послуг з розподілу природного газу, було здійснено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу G-4 RS/2001-21Самгаз, заводський № 4671954. За наслідками огляду було виявлено: позаштатний режим роботи ЗВТ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача (особу посвідчено) було складено акт про порушення № 0600170660 від 22.11.2019 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками Оператора ГРМ та представником споживача без зауважень. Цього ж дня лічильник в присутності представника Споживача було демонтовано для проведення експертизи, про що складено протокол № 000451 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який було підписано представниками Оператора ГРМ та представником Споживача без заперечень.
02 грудня 2019 року комісією, за участі інженера з метрології 2 категорії ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» було проведено експертизу лічильника газу типу G-4 RS/2001-21Самгаз, заводський номер 4671954 та пломб. За наслідками експертизи складено Акт експертизи лічильника газу № 1110 від 02.12.2019 року. Жодним з членів комісії окремої думки щодо результатів експертизи не висловлено. Після проведення експертизи лічильник упаковано в пакет та опломбовано пломбою № С46743955.
Засідання комісії відбулося 24.01.2020 року в присутності членів комісії та за відсутності ОСОБА_1 . Відповідачу зроблено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 10.01.2019 р. по 21.11.2019 рік з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт.), зареєстрованих осіб -1; опалювальної площі -50,2 м2. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу згідно наданого позивачем розрахунку склала 31433,01 грн.
Позивачем на адресу відповідача, рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом № 6003.2-Сл-1462-0220 від 12.02.2020 року було направлено окремий платіжний рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин і який було вручено «особисто» 06.03.2020 р. До теперішнього часу Відповідачем необлікований (донарахований) об'єм природного газу не відшкодований Позивачу.
З огляду на це, позивач просив стягнути з відповідача на свою користь вартість не облікованої електричної енергії у розмірі 31 433,01 грн., а також судові витрати у розмірі 2102,00 грн. сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 19.01.2021 року відкрито провадження у справі та постановлено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 20.04.2021 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Відповідач заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, а також відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, на підставі наявних в справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на таке.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До зазначеного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
На виконання вимог ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467-VI від 08.07.2010 р. (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
З 01.11.2016 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VІІІ (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
Згідно пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
Підпунктом 32 п.1 ст.1 Закону визначено, що Регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ст. 38 Закону права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
За приписами ст. 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 1 Закону визначено, що:
- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
- суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки ЬКО, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.
Згідно п. 3 гл. 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
З 01 липня 2015 року ПАТ по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
У відповідності до рішення загальних зборів Товариства затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжгаз» №20 від 10.04.2019 року прийнято рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (скорочена назва ПАТ «Запоріжгаз») у Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (скорочена назва АТ «Запоріжгаз»).
За наслідком перейменування внесено зміни до установчих документів юридичної особи.
Згідно п. 1.2.1. Статуту АТ «Запоріжгаз» товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз». (витяг зі статутом додається).
У відповідності до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 п. 1 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
На підставі п. 3 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За наслідками направлення Оператором ГРМ Заяви-приєднання до договору розподілу природного газу, з боку ОСОБА_1 Заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу Оператора ГРМ повернуто не було, проте Споживач здійснював оплати за спожитий природний газ на підставі наданих з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗЗБУТ» відповідних рахунків за отримані послуги з газопостачання.
Факт оплати Споживачем спожитого природного газу підтверджує споживання газу останнім, а отже є діями, які засвідчують бажання Споживача укласти договір розподілу природного газу, що у підсумку є фактом приєднання Споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептуванням договору розподілу природного газу) на умовах, що зокрема визначені в персоніфікованих даних відповідної заяви-приєднання (копія заяви-приєднання яка надсилалась споживачу для підписання разом з супровідним листом).
ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , де зареєстровано осіб - 1, опалювальна площа - 50,2 м2, підключені газові прилади: опалювальний прилад - 1 шт., плита газова-1 шт.
Згідно абзацу 2.3 п.1 Глави 4 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача.При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу X Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності п. 2 Глави 6 розділу X КГС Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) відповідно до п. 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ(разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Згідно п. 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку- виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання вроботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.
22 листопада 2019 року представниками Оператора ГРМ на об'єкті Споживача за вищевказаною адресою, в порядку надання послуг з розподілу природного газу, було здійснено контрольний огляд комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу G-4 RS/2001-21Самгаз, заводський номер 4671954. За наслідками огляду було виявлено: позаштатний режим роботи ЗВТ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача (особу посвідчено) було складено акт про порушення № 0600170660 від 22.11.2019 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками Оператора ГРМ та представником споживача без зауважень.
Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку визначеному розділом X Кодексу газорозподільних систем. До отримання результатів експертизи розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
22 листопада 2019 року лічильник в присутності представника Споживача було демонтовано для проведення експертизи, про що складено протокол № 000451 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який було підписано представниками Оператора ГРМ та представником Споживача без заперечень.
Після зняття, ЗВТ запаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером С49762739. При цьому, представником Оператора ГРМ, в протоколі про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 000451 від 22.11.2019 р., на виконання п. 2 гл. 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем зазначено: поштову адресу місця проведення експертизи - м. Запоріжжя, вул. Південне шосе 52 каб. № 4; - дату та орієнтовний час проведення експертизи -02.12,2019 року на 11:00 год.; - контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи) - 213-50-28; - стороною, відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу, визначено Оператора ГРМ.
Факт доставки, в належному стані, демонтованого ЗВТ для проведення експертизи підтверджується актом експертизи лічильника газу № 1110 від 02.12.2019 року де сказано, що цілісність пломби на упаковці: в нормі не порушена.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Пунктом 3 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі (п.4 гл. 10 розділу X Кодексу ГРМ).
22 листопада 2019 року представником споживача було надано письмову згоду на проведення експертизи без його присутності заява представника споживача.
Згідно пункту 5 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
02 грудня 2019 року комісією, створеною у порядку глави 10 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, за участі інженера з метрології 2 категорії ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» було проведено експертизу лічильника газу типу G-4 RS/2001-21Самгаз, заводський номер 4671954 та пломб.
Експертизою було виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу засобу вимірювальної техніки прихованими заходами: механічне пошкодження відлікового механізма (корпуса та внутрішніх елементів конструкції) - між корпусом відлікового механізма та корпусом лічильника (в місці примикання відлікового механізма до корпуса з правої сторони) наявний сторонній зазор не, передбачений конструкцією завода-виробника; в середині відлікового механізма відламане мале калібрувальне колесо, колесо має численні подряпини по всій площині; велике калібрувальне колесо має численні подряпини по всій площині; пошкодження лако-фарбового покриття корпуса лічильника під відліковим механізмом; в вентиляційних отворах, призначених для видалення конденсату із відлікового механізма наявні подряпини та задири, що добре видно на фото, оскільки під час проведення експертизи застосовувалась фотозйомка. Наявність наведених пошкоджень свідчить про втручання в роботу відлікового механізма. Позаштатний режим роботи ЗВТ( відсутність зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (п. 2.3 Акту експертизи). Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
За наслідками експертизи складено Акт експертизи лічильника газу № 1110 від 02.12.2019 року. Жодним з членів комісії окремої думки щодо результатів експертизи не висловлено. Після проведення експертизи лічильник упаковано в пакет та опломбовано пломбою № С46743955.
Пунктом 10 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ. передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
За пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Про дату засідання комісії Споживача було повідомлено належним чином (лист-запрошення №04/20 від 09.01.2020 року). Разом з листом-запрошенням Споживачу було надіслано і Акт про порушення № 0600170660 від 22.11.2019 року.
Засідання комісії відбулося 24.01.2020 року в присутності членів комісії та за відсутності відповідача.
Під час розгляду акта про порушення № 0600170660 від 22.11.2019 року, комісією було враховано характер порушення, що було здійснено прихованими заходами (Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ).
Наявність наведених в акті експертизи численних пошкоджень, що свідчать про втручання в роботу відлікового механізма, є кваліфікуючою ознакою того, що лічильник (засіб вимірювальної техніки) який застосовується для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму( обсягу) його споживання в точці комерційного обліку не може вважатись комерційним вузлом обліку природного газу, а отже є підставою, в розумінні вимог Кодексу газорозподільних систем, для його задоволення, що відображено у протоколі № 175 від 24.01.2020 року.
Відповідно абз. 1-3 п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
З огляду на це, відповідачу зроблено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 10.01.2019 р. по 21.11.2019 рік з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 1 шт., опалювальний прилад - 1 шт.), зареєстрованих осіб -1; опалювальної площі -50,2 м2.
Згідно п.11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Ціни на транспортування викладені на відповідних ресурсах АТ Укртрансгаз, а ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогаз. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу згідно наданого позивачем розрахунку склала 31433,01 грн.
Пунктом 12 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Позивачем на адресу відповідача, рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом № 6003.2-Сл-1462-0220 від 12.02.2020 року було направлено окремий платіжний рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин і який було вручено «особисто» 06.03.2020 р. До теперішнього часу Відповідачем необлікований (донарахований) об'єм природного газу не відшкодований Позивачу.
Відповідно до ст. 16 ЦК України юридична особа має право на захист свого особистого немайнового та майнового права та інтересу в суді, а одним із способів захисту є відшкодування збитків.
Частиною 1 ст. 9 цього ж Кодексу визначено, що положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин,які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
З зазначеного випливає, що універсальність приватно-правових сфер застосування норм ЦК України у природоресурсних відносин, є обмеженою у випадку, якщо вони врегульовані іншими актами законодавства. Це правило, зокрема стосується й загальних підстав та обсягу відповідальності за завдану майнову шкоду.
Природний газ (метан) - це один з видів природних ресурсів.
Таким чином, застосування загальних правил відшкодування шкоди, визначених Цивільним кодексом України, у відносинах з розподілу природного газу є допустимим лише в тій частині, у якій такі відносини не врегульовані Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем та договором розподілу природного газу.
Взаємовідносини між Оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об'ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальним актами законодавства - Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494, зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27823 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства.
На підставі п. 2.3 Типового договору розподілу природного газу при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Згідно пп. 3 п.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною 2 ст. 59 цього ж Закону визначено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
В силу приписів ч.5 п. 7.4. розділу VII Договору розподілу природного газу споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
На підставі п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ несанкціонованим відбором природного газу є- відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до пп. 3 п.1 глави 2 розд. XI Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного, поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується або обліковується частково чи з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих БОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Як передбачено п. 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, мас терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Кодексом газорозподільних систем визначено поняття своєчасне повідомлення побутовим споживачем - надання споживачем у письмовій формі Оператору ГРМ інформації щодо видів споживання газу не пізніше ніж у місячний строк з дати настання відповідних змін (за відсутності лічильника газу), або інформації про недоліки в роботі лічильника газу (вихід з ладу, несправність, пошкодження лічильника, повірочного тавра, цілості пломб тощо), або інформації про пошкодження пломб на газових приладах та пристроях до виявлення таких недоліків представником Оператора ГРМ.
Пунктом 7.4 Договору розподілу передбачено, що Споживач зобов'язується своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу).
Письмових звернень щодо роботи лічильника газу від споживача не надходило.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушення зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Згідно ст. 611 ЦК України, у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
При поданні позову АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» був сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням, який в силу приписів ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі ст.11, 16, 526, 610, 611 ЦК України, Розділів І, Х, ХІ Кодексу газорозподільних систем, ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», керуючись ст.4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 206, 259, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України,
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму (обсягу) природного газу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7 (ЄДРПОУ 03345716) вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 31 433,01 (тридцять одна тисяча чотириста тридцять три) грн. 01 (одна) коп., перерахувавши на рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716, а також витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення. З урахуванням положень п. 15.5 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.
Суддя: В. В. Васильченко