Справа № 640/16071/19 Суддя (судді) першої інстанції: Шулежко В.П.
21 квітня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Кузьменка В.В.,
Василенка Я.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2020 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та неправомірними дій, зобов'язання утриматись від вчинення дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому, з урахуванням клопотання про зміну позовних вимог, просило:
- визнати протиправними та неправомірними дії Держгеонадра щодо повторного звернення до суду з позовом про припинення права на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 в судовому порядку;
- зобов'язати Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу № 5818 від 29.07.2013 до повного усунення порушень зазначених в приписі № 103/5818 від 25.10.2016.
В обґрунтування позовних вимог, позивач вказав на те, що відповідач вдруге звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «Укрсільгоспмаш» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, а отже, вдруге, зловживаючи своїм правом, як суб'єкт владних повноважень, щодо прийняття відповідних рішень, приймає рішення по одному і тому ж питанню відносно одного і того ж спецдозволу на користування надрами. Також, позивач зазначив, що протягом тривалого часу вчиняв та вчиняє дії на усунення недоліків, виявлених під час планової перевірки дотримання ним (надрокористувачем) вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), втім, існує ряд визначальних обставин, незалежних від його волі, зокрема, оформлення земельної ділянки з Херсонською міською радою, які унеможливлюють підписання договору оренди земельної ділянки через неузгодженість істотних умов, дотримання яких є основоположним і визначальним фактором.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2020 р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2021 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду у порядку письмового провадження на 21.04.2021.
Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державною службою геології та надр України 29 липня 2013 року, на підставі наказу від 11.12.2012 № 610, Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 з метою видобування питних підземних вод, придатних для господарського-питного та виробничого використання на ділянці Херсонська-2 Херсонського родовища (свердловини №№ 20-1, 20-3), та, як додаток до спеціального дозволу 29.07.2013, укладено угоду № 5818 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.
Наказом Держгеонадра від 19 вересня 2016 року № 312 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року», було затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року.
Наказом Держгеонадра від 21 вересня 2016 року № 323 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» було доручено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у IV кварталі 2016 року згідно з предметом перевірки, визначеним пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294. Згідно Переліку, до зазначених надрокористувачів було включено й підприємство позивача.
12 жовтня 2016 року ТОВ «Укрсільгоспмаш» отримало від Державної служби геології та надр України за підписом т.в.о. Голови Держгеонадра Бояркіна М.О. повідомлення № 17840/13/14-16 від 21.09.2016 про проведення планової перевірки. З даного повідомлення вбачається, що відповідно до пункту 8 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294, у строк з 24 по 31 жовтня 2016 року, посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування товариством з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 від 29.07.2013.
24 жовтня 2016 року до ТОВ «Укрсільгоспмаш» прибули спеціалісти Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю для проведення у строк з 24 по 31 жовтня 2016 року на виконання наказу Державної служби геології та надр України від 21 вересня 2016 року № 323 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування товариством з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш»: 73026, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Тираспільська, 1, якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, які надали направлення на проведення перевірки від 11.10.2016 № 449, яке підписане виконуючим обов'язки начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженком О.С. Це направлення видане виконуючому обов'язки начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженку О.С., провідному спеціалісту Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Попову С.В., заступнику начальника ДО «Південна ТІДГК» Тарусіну О.Г. та начальнику відділу з геологічного вивчення ДО «Південна ТІДГК» Холіну С.В .
У період з 24 жовтня 2016 року по 25 жовтня 2016 року на підприємстві позивача була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), за результатами якої, Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було складено акт перевірки № 103/5818 від 25 жовтня 2016 року, який підписано в.о. начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженком О.С., заступником начальника ДО «Південна ТІДГК» Тарусіним О.Г. та довіреною особою від надрокористувача за цивільно-правовою угодою Наяндіною С.В. (за довіреністю від 17.10.2016 № б/н).
Актом перевірки зафіксовано порушення ТОВ «Укрсільгоспмаш»:
1) статей 125, 126 Земельного кодексу України, статті 18 Кодексу України про надра, статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», в частині неотримання документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;
2) статті 16 Кодексу України про надра, статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 частині того, що спеціальний дозвіл на користування надрами у випадках, передбачених Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не переоформлено. Юридичну адресу змінено на 09107, Київська область, м. Біла Церква, бульвар 1-го Травня, будинок 13.
3) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 та постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» № 827 від 12.12.1994 в частині невнесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у разі зміни особливих умов та інших умов, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, а саме щодо скасування обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до постанови КМУ від 28.01.2015 № 42;
4) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині невнесення змін до угоди про умови користування надрами щодо скасування обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до постанови КМУ від 28.01.2015 № 42;
5) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині невнесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів;
6) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині того, що водокористувач у 2016 році не вніс відомості про об'єм видобутих підземних вод до автоматизованої системи обліку;
7) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині того, що копія паспорта артезіанської свердловини у 2016 році не подана до Держгеонадр України;
8) статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині того, що не виконуються в установлений строк приписи органів державного геологічного контролю щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.
25 жовтня 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис № 103/5818, яким позивача в термін до 30.11.2016 зобов'язано усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
17 січня 2017 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу Державної служби геології та надр України направлено подання № 17 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29 липня 2013 року та зазначено, що ТОВ «Укрсільгоспмаш» на виконання припису № 103/5818 від 25.10.2016 надано матеріали, після опрацювання яких, встановлено, що порушення вимог законодавства у сфері надрокористування усунуто не в повному обсязі.
На підставі пунктів 22 та 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, з урахуванням пропозицій Комісії з питань надрокористування (протокол від 01.02.2017 № 7/2017) 06 лютого 2017 року Держгеонадра прийнято наказ № 62 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», яким зупинено дію спеціального дозволу від 29 липня 2013 року № 5818 наданого ТОВ «Укрсільгоспмаш» та надано позивачеві 30 календарних днів для усунення порушень.
Про зазначений факт повідомлено надрокористувача листом Держгеонадр від 23.02.2017 вих. № 4007/13/14-17.
Одночасно, на засіданні Комісії з питань надрокористування прийнято рішення, оформлене протоколом № 3/2019 від 06.03.2019, яке цього ж дня затверджене заступником Голови Комісії з питань надрокористування Гончаренком В.В., про анулювання в судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29 липня 2013 року, виданого ТОВ «Укрсільгоспмаш».
19 березня 2019 року відповідачем на адресу позивача згідно спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 направлено лист вих. № 5152/03/14-19 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 5818 від 29.07.2013.
11 квітня 2019 року на адресу Держгеонадр (вх. № 8833/02/14-19) надійшла письмова незгода позивача на припинення права користування надрами.
Також, наказом Держгеонадр «Про продовження термінів для усунення порушень» від 19.04.2017 № 174 продовжено до 01.06.2017 термін для усунення порушень законодавства про надра ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ», встановлений наказом Держгеонадр від 06.02.2017 № 62, про що надрокористувача повідомлено листом від 13.05.2017 вих. № 10627/13/14-17.
В зв'язку з незгодою надрокористувача про припинення права користування надрами, Державна служба геології та надр України звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «Укрсільгоспмаш» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «Укрсільгоспмаш».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/3664/19 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.08.2019 о 16 год. 15 хв.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 у вказаній вище справі оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10.09.2019 до 11 год. 00 хв.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 задоволено клопотання представника ТОВ «Укрсільгоспмаш» та зупинено провадження у справі № 320/3664/19 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у даній (№ 640/16071/19) справі.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо повторного звернення до суду з позовом про припинення права на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 в судовому порядку та необхідністю в зобов'язанні Держгеонадр утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу № 5818 від 29.07.2013 до повного усунення порушень зазначених в приписі № 103/5818 від 25.10.2016, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з наступного:
- застосування пункту 4 частини 1 статті 240 КАС України, як підстави для залишення позовної заяви без розгляду, не позбавляє позивача у справі права повторного звернення з тотожним адміністративним позовом із тих самих підстав до адміністративного суду в загальному порядку, а тому, є хибним твердження позивача про зловживання відповідачем владними повноваженнями, що полягало у повторному зверненні до суду з позовом по питанню по якому вже було прийнято рішення про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки залишення позовної заяви без розгляду не є рішенням по суті;
- щодо позовної вимоги про зобов'язання Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що враховуючи те, що товариство позивача порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення в повному обсязі, наведені в приписі, у відповідача наявні підстави звернення до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, а тому, така позовна вимога не підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги:
- на переконання апелянта, суд першої інстанції помилково не врахував того, що Держгеонадра зловживаючи своїм правом, як суб'єкт владних повноважень, щодо прийняття відповідних рішень, приймає рішення по одному і тому ж питанню відносно одного і того ж спецдозволу на користування надрами та повторно після залишення позову без розгляду звернувся до суду з аналогічними вимогами;
- апелянт вказує на те, що частину порушень, які були вказані в приписі, мав змогу усунути сам відповідач, проте він відмовляв товариству позивача, посилаючись на наявність порушень, які потрібно усунути;
- ухвала суду про залишення позову без розгляду Держгеонадрами не оскаржувалась;
- підстави для припинення відповідачем права користування надрами відсутні;
- суд першої інстанції, розглядуючи позовну вимоги № 2, фактично вийшов за межі позовних вимог та надав оцінку правовідносинам, що є предметом розгляду у іншій адміністративній справі.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що позивач, в обґрунтування позовних вимог вказує на наявність зловживання з боку відповідача на звернення до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу, однак, як вбачається з матеріалів справи, Державна служба геології та надр України в 2018 році зверталась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «Укрсільгоспмаш» про анулювання виданого йому спеціального дозволу на користування надрами від 29.07.2013 № 5818.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі № 810/191/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.03.2018 о 16 год. 00 хв.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2018 у справі № 810/191/18 через неявку в підготовче засідання представника позивача, на підставі пункту 4 частини 1 статті 240 КАС України, позовну заяву Державної служби геології та надр України до ТОВ «Укрсільгоспмаш» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами залишено без розгляду.
Відповідно до норм ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, зокрема, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності. Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Так, Державна служба геології та надр України, використовуючи своє право на повторне звернення з таким же адміністративним позовом до суду, забезпечене їй, зокрема, частиною четвертою статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, реалізувала його, звернувшись повторно до Київського окружного адміністративного суду з позовом до надрокористувача - ТОВ «Укрсільгоспмаш» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «Укрсільгоспмаш».
Тобто, з наведеного слідує, що, у даному випадку, посилання позивача на наявність факту зловживань з боку суб'єкта владних повноважень на звернення до суду з позовом про анулювання у судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами, є необґрунтованими, адже підстава (пункт 4 частини 1 статті 240 КАС України) для залишення позовної заяви без розгляду, яка була застосована судом при залишенні першого позову без розгляду, не позбавляло державну службу у справі № 810/191/18 права повторного звернення з тотожним адміністративним позовом - у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет із тих самих підстав - до адміністративного суду в загальному порядку, встановленому законом (частина четверта статті 240 КАС України), при повторному зверненні вже суд вирішує питання щодо наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі. При цьому, посилання апелянта на те, що Держгеонадра не оскаржувало ухвалу суду про залишення позову без розгляду, у даному випадку, не має вирішального значення, адже процесуальним законом передбачено у такому випадку право позивача на повторне звернення до суду з аналогічними вимогами, а оскарження судового рішення є правом сторони, а не обов'язком.
Тож, колегія суддів вважає цілком обґрунтованим висновок суду першої інстанції про помилковість доводів сторони позивача про наявність зловживання відповідачем владними повноваженнями, що полягало у повторному зверненні до суду з позовом по питанню по якому вже було прийнято рішення про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки залишення позовної заяви без розгляду не є рішенням по суті спору.
У частині позовних вимог про зобов'язання Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі, колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції в цій частині та вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Так, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174. (надалі по тексту також - Положення № 1174)
Відповідно п. 4 Положення № 1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням; проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства; організовує проведення державної експертизи та оцінки запасів і ресурсів корисних копалин, а також інших геологічних матеріалів; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно з приписами ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволі на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011. (надалі по тексту також - Порядок № 615)
За змістом п. 10 Порядку № 615, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615, тощо.
Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначено Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (надалі по тексту також - Порядок № 1294).
У відповідності до пункту 4 Порядку № 1294, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль, зокрема, за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
У силу норм п. 5 Порядку № 1294, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Згідно з п. 16 Порядку № 1294, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
У відповідності до положень п. 22 Порядку № 615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до змісту ч. ч. 1, 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, з наведеного слідує, що у відповідача, як суб'єкта владних повноважень у сфері геології та надр України, наявні повноваження на здійснення контролю та моніторингу діяльності надрокористувачів у частині виконання умов надання спеціальних дозволів на користування надрами, які реалізуються, зокрема, шляхом проведення перевірок, за наслідком яких, може бути зафіксовано як відсутність порушень з боку надрокористувача так і відображено в акті перевірки виявлені порушення, на підставі яких, приймається обов'язковий до виконання припис про усунення виявлених перевіркою порушень.
Згідно матеріалів справи, 25 жовтня 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено припис № 103/5818, яким позивача в термін до 30.11.2016 зобов'язано усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
17 січня 2017 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу Державної служби геології та надр України направлено подання № 17 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29 липня 2013 року та зазначено, що ТОВ «Укрсільгоспмаш» на виконання припису № 103/5818 від 25.10.2016 надано матеріали, після опрацювання яких, встановлено, що порушення вимог законодавства у сфері надрокористування усунуто не в повному обсязі.
На підставі пунктів 22 та 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, з урахуванням пропозицій Комісії з питань надрокористування (протокол від 01.02.2017 № 7/2017) 06 лютого 2017 року Держгеонадра прийнято наказ № 62 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», яким зупинено дію спеціального дозволу від 29 липня 2013 року № 5818 наданого ТОВ «Укрсільгоспмаш» та надано позивачеві 30 календарних днів для усунення порушень.
Слід зазначити, що позивач не надав доказів оскарження та визнання протиправними та скасування вказаних припису та наказу, а отже, вони є чинними та підлягають виконанню.
У свою чергу, надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усувати виявлені порушення.
Враховуючи те, що товариство позивача за висновками відповідача порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення в повному обсязі, наведені в приписі Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю № 103/5818 від 25.10.2016, у Держгеонадра були наявні підстави для звернення до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
У свою чергу, позиція Держгеонадр та обґрунтування підстав для анулювання спеціального дозволу, має бути перевірена судом під час розгляду позову про анулювання дозволу, на підставі аналізу яких, суд приймає рішення по суті.
Однак, у межах розгляду даного позову, суд не перевіряє обґрунтованість/необґрунтованість звернення Держгеонадр до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу чи вимог прийнятого відповідачем Припису.
Щодо посилань апелянта на те, що суд першої інстанції, розглядуючи вказану позовну вимогу, фактично вийшов за межі позовних вимог та надав оцінку правовідносинам, що є предметом розгляду у іншій адміністративній справі, колегія суддів вважає такі помилковими, адже суд першої інстанції лише вказав на наявність права у Держгеонадр на звернення до суду у визначених законом випадках з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, під час розгляду якого, саме суд надає оцінку правовідносинам та приймає рішення або про задоволення або про відмову в задоволенні позовних вимог.
Таким чином, позовна вимога про зобов'язання Державної служби геології та надр України утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Колегія суддів вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, а суд першої інстанції вирішив даний спір правильно та з дотриманням норм матеріального/процесуального права.
У цілому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та не є достатньою підставою для скасування/зміни оскаржуваного рішення суду від 28.12.2020.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2020 р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена з підстав, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді В.В. Кузьменко
Я.М. Василенко