Постанова від 20.04.2021 по справі 340/1572/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 340/1572/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 340/1572/20 (м. Кропивницький, суддя Брегей Р.І.)

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

19 травня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 935040155658 від 17.03.2020 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 16.03.2020 року та довідки про заробітну плату від 13.03.2020 року № 18-76 вих.-20;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 13.03.2020 року № 18-76 вих.-20 у розмірі 87% від суми заробітної плати, починаючи з 01.01.2020 року без обмеження граничного розміру пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 340/1572/20 позовні вимоги задоволені.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 17 березня 2020 року, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2020 року, відповідно до довідки прокуратури Кіровоградської області від 13 березня 2020 року №18-76 (вих.-20) та виплатити додаткові кошти з урахуванням раніше отриманих.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оскаржило його в апеляційному порядку, посилаючись на порушення судом норм матеріального права. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що після ухвалення рішення Конституційним Судом України мало відбутися підвищення пенсії працюючим прокурорським працівникам, і позивач по справі мав надати довідку про заробітну плату, яка підвищилася після 13.12.2019 р. Також скаржник не погодився з висновками суду першої інстанції щодо відсутності обмежень максимального розміру пенсії. Просить оскаржуване рішення скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач в цілому погоджується з висновками суду першої інстанції, зазначає що форма довідки погоджена з Міністерством соціальної політики України. Просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 2002 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.

Відповідно до копії пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 19.11.2002р. ОСОБА_1 довічно призначено пенсію за вислугу років (а.с.19).

Прокуратурою Кіровоградської області позивачеві була видана довідка від 13.03.2020р. №18-76 вих.-20 про нові складові заробітної плати (грошового забезпечення) за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу (а.с.14).

16.03.2020р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області (а.с.15) у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017р. «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Рішеннями відповідача №935040155658 від 17.03.2020р. ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Зазначено про відсутність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно з довідкою про заробітну плату від 13.03.2020 року №18-76 вих.20, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунку пенсії.

Правомірність відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років є предметом спору в цій справі.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що 13 грудня 2019 року рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)2019 відновлено право пенсіонерів органів прокуратури на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури. Початком періоду, з якого позивачу має бути перераховано пенсію відповідно до приписів частини 20 статті 86 Закону, є 01 січня 2020 року.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ

Частина перша статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. передбачає, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина сімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. передбачає, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. №3668-VI , унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011р. стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14 жовтня 2014 р. ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ.

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Первісна редакція ч.20 ст. 86 Закону №1697-VІІ та ч.17 (з 01.10.2011р.-ч.18) ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. ст.86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015р. втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Також ч.20 ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015р.) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру», законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019 яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Та вказав, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч.2 ст.2 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України установив, що частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з 13.12.2019р. та підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Враховуючи посадові оклади, встановлені вищезазначеною постановою, позивачу видано довідку Прокуратури Кіровоградської області №18-76 вих.-20 від 13.03.2020р.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що оскільки положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягають застосуванню в первинній редакції на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, починаючи з 13 грудня 2019 року, при цьому посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам підвищено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657, на законодавчому рівні підстави для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури за новими окладами виникають, починаючи з 13 грудня 2019 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо права позивача на перерахунок пенсії по за вислугу років з урахуванням довідки прокуратури з 01.01.2020 року.

Стосовно доводів скаржника про відсутність механізму проведення перерахунку та відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки станом на 06.09.2017 року, колегія суддів зазначає наступне.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року.

Станом на дату прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Щодо обмеження максимального розміру пенсії суд першої інстанції дійшов висновку про невідповідність положень абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України (в редакції від 14.10.2014 року) положенням ст. 17 Конституції України та наявності підстав для задоволення позову в цій частині.

Проте, колегія суддів зазначає, що спору стосовно відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження максимальним розміром пенсії станом на час звернення позивача із позовом до суду першої інстанції не існувало, визначення відсотку, що підлягає застосуванню при перерахунку пенсії позивачу, належить до дискреційних повноважень відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки прокуратури, і на теперішній час такі повноваження ще не реалізовані.

Тому, позовні вимоги в цій частині є передчасними і, виходячи із завдань адміністративного судочинства, регламентованих ст. 2 КАС України, задоволенню не підлягають, що помилково не було враховано судом першої інстанції при розгляді цієї справи, а тому рішення суду першої інстанції слід змінити, виключивши з мотивувальної частини рішення висновки суду щодо обмеження максимального розміру пенсії.

Вказані висновки апеляційного суду щодо вирішення порушеного позивачем спору та порядку застосування зазначених вище правових норм узгоджуються із висновками Верховного Суду у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019, що наведені у рішенні від 14 вересня 2020 року №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року.

З огляду на вищевказане, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області підлягає частковому задоволенню, рішення суду першої інстанції було прийнято з порушенням норм процесуального права, що у відповідності до ст. 317 КАС України, є підставою для зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області частково задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 340/1572/20 змінити, виключивши з мотивувальної частини висновки щодо обмеження максимального розміру пенсії.

В решті рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у строки, які визначені ст.329 КАС України та з підстав, які передбачені ч.5 ст.291 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Панченко

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко