Рішення від 08.04.2021 по справі 916/1515/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,

e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"08" квітня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1515/19

Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Бездоля Ю.С., Рога Н.В.

При секретарі судових засідань Аганін В.Ю.

розглянувши справу №916/1515/19

За позовом: Заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552) в інтересах держави в особі Одеської міської ради (65004, м. Одеса, площа Думська, 1; код ЄДРПОУ 26597691)

До відповідачів: Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” (65072, м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 28; код ЄДРПОУ 05508766); Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича (65012, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-б)

Про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора

Представники:

від прокуратури: Тунік В.М., за посвідченням

від позивача: Асташенкова О.І., самопредставництво

від відповідача Громадська організація "Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів" - не з'явився

від Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича - не з'явився

Встановив: Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою до Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”, Державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича, у якій просить суд визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме: автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О.

Ухвалою господарського суду Одеської області (суддя Волков Р.В.) від 03.06.2019р. позовну заяву (вх.№1552/19 від 30.05.2019р.) заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Громадської організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”; Державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора та додані до неї документи - повернуто разом з заявою про забезпечення позову (вх.№2-2569/19 від 30.05.2019р.) і клопотанням про витребування доказів (вх.№2-2568/19 від 30.05.2019).

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.11.2019р. ухвалу господарського суду Одеської області від 03.06.2019р. скасовано, матеріали позовної заяви заступника прокурора Одеської області та додані до неї документи передано на розгляд господарському суду Одеської області (разом із заявою про забезпечення позову, клопотанням про витребування доказів).

Ухвалою господарського суду Одеської області (суддя Волков Р.В.) від 04.12.2019р. заявлено самовідвід від розгляду справи за позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Громадської організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” та Державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме: автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О.

На підставі викладеного, згідно до статті 15 Закону України „Про судоустрій і статус суддів”, статті 32, 40 Господарського процесуального кодексу України, пункту 4.2.2. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, в редакції від 13.03.2019р. (протокол №17-02/2019), призначено повторний автоматизований розподіл справи №916/1515/19.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2019р., матеріали справи №916/1515/19 передано на розгляд судді Д'яченко Т.Г.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.12.2019р. прийнято позовну заяву Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до розгляду суддею Д'яченко Т.Г. та відкрито провадження у справі №916/1515/19. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Одночасно з поданням позовної заяви до суду, Заступником прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради було подано заяву про забезпечення позову, відповідно до якої він просив суд накласти арешт на автостоянку №38, загальною площею 15797 кв.м., яка розташована за адресою: Одеська обл., м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 33936651101).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.12.2019р. відмовлено Заступнику прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради у задоволенні заяви про забезпечення позову за вх.№ 2-2569/19 від 30.05.2019р. у справі № 916/1515/19.

Також, разом з позовною заявою Заступником прокурора Одеської області подано клопотання про витребування доказів за вх.№ 2-2568/19, відповідно до якого прокурор просив суд витребувати з Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6, належним чином засвідчену копію реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 33936651101, а саме автостоянку №38, загальною площею: 15797 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. проспект Маршала Жукова, 4-О.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.12.2019р. клопотання Заступника прокурора Одеської області про витребування доказів за вх.№2-2568/19 задоволено повністю. Витребувано з Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Черняховського, 6, належним чином засвідчену копію реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 33936651101, а саме автостоянку №38, загальною площею: 15797 кв.м., яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. проспект Маршала Жукова, 4-О.

19.12.2019р. до суду від Одеської міської ради надійшли письмові пояснення.

20.12.2019р. від Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради надійшли реєстраційної справи №33936651101.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.01.2020р. провадження у справі №916/1515/19 зупинено до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №№912/2385/18.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.08.2020р. поновлено провадження у справі №916/1515/19. Підготовче засідання у справі призначено на "19" серпня 2020 р. о 12:30. Викликано представників прокуратури та учасників справи у підготовче засідання, призначене на 19.08.2020р. о 12:30.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.08.2020р. відкладено підготовче засідання на "11" вересня 2020 р. о 11:00. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 11.09.2020р. о 11:00.

31.08.2020р. до суду від відповідача - Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.09.2020р. відкладено підготовче засідання на "05" жовтня 2020 р. о 09:30. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 05.10.2020р. о 09:30.

05.10.2020р. суд протокольною ухвалою зазначив нову назву з урахуванням змін в неї, а саме про слухання справи за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.10.2020р. продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №916/1515/19 на 30 днів. Відкладено підготовче засідання на "26" жовтня 2020р. о 10:45. Викликано учасників справи у підготовче засідання, призначене на 26.10.2020р. о 10:10.

19.10.2020р. до суду від відповідача - Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.10.2020р. призначено справу №916/1515/19 до колегіального розгляду.

Відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 26.10.2020р. справу №916/1515/19 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Бездоля Ю.С., Смелянець Г.Є.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.10.2020р. прийнято справу №916/1515/19 до колегіального розгляду у складі колегії суддів: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Бездоля Ю.С., Смелянець Г.Є. Розгляд справи почато спочатку та призначено підготовче засідання на "24" листопада 2020 р. о 11:00. Викликано представників учасників справи у підготовче засідання, призначене на 24.11.2020р. о 11:00.

09.11.2020р. до суду від відповідача - Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича надійшла заява про розгляд справи без його участі.

24.11.2020р. прокурором було подано клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем.

24.11.2020р. у судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на "17" грудня 2020 р. о 11:30.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.11.2020р. повідомлено відповідачів по справі №916/1515/19: Громадську організацію „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” та Державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича про підготовче засідання, яке відбудеться "17" грудня 2020 р. о 11:30.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.12.2020р. клопотання Одеської обласної прокуратури від 24.11.2020р. вх. № ГСОО 31452/20 задоволено. Замінено відповідача по справі Державного реєстратора Шостої одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева К.Л. на належного відповідача Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева К.Л. у справі № 916/1515/19. Продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі №916/1515/19 на 30 днів до 27.01.2021р. Відкладено підготовче засідання у справі №916/1515/19 на "20" січня 2021р. о 10:30. Запропоновано Державному реєстратору Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчеву К.Л. підготувати та надати до суду і одночасно надіслати позивачеві та іншому відповідачу відзив на позов, оформлений з урахуванням вимог, встановлених ст.165 ГПК України, протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали суду. Роз'яснено Державному реєстратору Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчеву К.Л. право заявити клопотання про здійснення розгляду справи спочатку. Викликано прокурора та учасників справи у підготовче засідання, призначене на 20.01.2021р. о 10:30.

18.12.2020р. до суду від Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” надійшов відзив на позовну заяву.

18.12.2020р. до суду від Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” надійшла зава про застосування наслідків спливу строку позовної давності.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 10 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, пункту 2.3.25. Положення про автоматизовану систему документообігу суду (у редакції затвердженій рішенням Ради суддів України від 15.09.2016р.), пункту 9.7. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області в редакції від 19.02.2020р. (протокол №916-2/2020), приймаючи до уваги перебування члена колегії судді Смелянець Г.Є. у відпустці з 18.01.2021р. по 31.01.2021р., з метою дотримання процесуальних строків розгляду даної справи, на підставі службової записки головуючої судді Д'яченко Т.Г., призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/1515/19 для внесення змін до складу колегії суддів.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.01.2021р. справу №916/1515/19 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Бездоля Ю.С., Рога Н.В.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.01.2021р. прийнято справу №916/1515/19 до колегіального розгляду у складі колегії суддів: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., Бездоля Ю.С., Рога Н.В. Розгляд справи почато спочатку та призначено підготовче засідання на "16" лютого 2021 р. о 12:00. Викликано представників учасників справи у підготовче засідання, призначене на 16.02.2021р. о 12:00.

16.02.2021р. до суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив.

16.02.2021р. у судовому засіданні було оголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на "01" березня 2021 р. о 15:30.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.02.2021р. повідомлено відповідача по справі №916/1515/19: Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича про підготовче засідання, яке відбудеться на "01" березня 2021 р. о 15:30.

01.03.2021р. до суду від Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” надійшли заперечення.

01.03.2021р. до суду від прокуратури надійшли заперечення.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.03.2021р. повідомлено відповідача по справі №916/1515/19 Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича про підготовче засідання, яке відбудеться на "17" березня 2021 р. о 11:00.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.03.2021р. закрито підготовче провадження у справі №916/1515/19. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на "08" квітня 2021р. о 12:00. Викликано учасників справи у судове засідання, призначене на 08.04.2021р. о 12:00.

08.04.2021р. до суду від Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” надійшла заява про проведення судового засідання без участі представника відповідача.

Одеська обласна прокуратура підтримує заявлені позовні вимоги в інтересах держави в особі Одеської міської ради та просить суд їх задовольнити.

Одеська міська рада підтримує позов прокуратури та просить суд його задовольнити.

Громадська організація „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” заперечує проти поданого позову, просить суд відмовити в його задоволенні, а також застосувати позовну давність до такого позову.

Державним реєстратором Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича письмового відзиву щодо заявлених вимог Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради надано не було та відповідно до поданих заяв відповідач просив суд розглянути справу без його участі.

У судовому засіданні 08.04.2021 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено 09.04.2021р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та учасників справи за час її розгляду, суд встановив.

Відповідно до Свідоцтва про право власності на автостоянку №38 від 02.04.2009р. серія САС № 637300 виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради вбачається, що об'єкт, який розташований на адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О належить Громадській організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”, на праві приватної власності.

Об'єкт в цілому складається з будівлі літ. „А” - диспетчерської, загальною площею 105,9 кв.м, основною площею 42,9 кв.м. літ. „Б”, „Б1”-„Б9” - навісів автомобільних, відображених у технічному паспорті від 07.02.2009р.

В подальшому, як було з'ясовано судом відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, 08.12.2015р. державним реєстратором Шостої одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчевим К.Л., проведено державну реєстрацію виправлень до об'єкта нерухомого майна, а саме: автостоянки № 38, в результаті чого змінено загальну площу автостоянки з 105,9 кв.м на 15797 кв.м.

Прокурором було зазначено суду, що жодних правових підстав для проведення таких виправлень державним реєстратором в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зазначено та він вважає, що рішення державного реєстратора про реєстрацію виправлень є незаконним та підлягає скасуванню з наступних підстав.

Згідно інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що за адресою: Одеська область, м. Одеса, проспект Маршала Жукова, будинок 4-О, за Громадською організацією „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” зареєстровано право власності на автостоянку № 38, загальною площею 15797 кв.м, складовими частинами якої є: диспетчерська, А; навіси автомобільні Б, Б1-Б9.

Відповідно до свідоцтва про право власності на автостоянку № 38 від 02.04.2009р. серія САС 637300, об'єкт який розташований за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, в цілому складається з будівлі літ. „А” - диспетчерської, загальною площею 105,9 кв.м, основною площею 42,9 кв.м, літ. „Б”, „Б1”-„Б9” - навісів автомобільних, відображених у технічному паспорті від 07.02.2009р.

Разом з тим, як було зазначено прокурором, згідно технічного паспорту від 07.02.2009р., на який міститься посилання у вищевказаному свідоцтві про право власності, автостоянка за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, складається з наступних об'єктів: „А” - диспетчерська, загальною площею 142,2 кв.м; „Б”, „Б1”-„Б9” - навіси, загальною площею 15654,4 кв.м; „№ 1-2” - огорожа; „І” - вимощення, загальною площею 9573 кв.м.

Посилаючись на ч. 2 ст. 21 Закону України „Про благоустрій населених пунктів”, прокурором було зазначено суду, що навіси не є об'єктами нерухомого майна, які підлягають державній реєстрації, оскільки вони відносяться до малих архітектурних форм.

Згідно із розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації № 99 від 19.02.2002р. „Про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна автостоянок №№ 19, 24, 36, 38, 39, 41, 42 за Одеською обласною організацією Всеукраїнської спілки автомобілістів” та додатку до вищевказаного розпорядження, а саме: переліку об'єктів нерухомого майна автостоянок №№ 19, 24, 36, 38, 39, 41, 42 Одеської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів, які розташовані в с. Мізікевича на території Таїровської селищної ради, загальна площа автостоянки № 38 становить 142,2 кв.м. (а.с. 120-123, т.2).

Відповідно до Листа від 01.03.2019р. №0119/391-06 Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, вбачається, що рішень щодо передачі у власність або у користування земельної ділянки за адресою: м. Одеса, проспект Небесної Сотні (Маршала Жукова) 4-О, Одеською міською радою не приймалось, окремо зареєстровані об'єкти комунальної власності територіальної громади м. Одеси за вказаною адресою, а також інформації щодо відчуження об'єктів комунальної власності за адресою: м. Одеса, проспект Небесної Сотні (Маршала Жукова) 4-О, в Департаменті відсутні. (а.с. 117, т.1).

Посилаючись на ст. 2, ст. 5, ст. 10, ч. 4 ст. 18, ст. 24 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, п. 6, п. 9 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ №1127 від 25.12.2015р. та на положення ст. 328 Цивільного кодексу України, прокурором було зазначено суду, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав лише після перевірки наявності необхідних для цього документів та їх відповідності вимогам законодавства.

В свою чергу, за твердженнями прокурора, державна реєстрація виправлень внесених до об'єкта нерухомого майна, який перебуває у власності Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О проведена з порушенням положень Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Зазначені вище протиправні дії порушують встановлений чинним законодавством порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, що є підставою для захисту інтересів держави у судовому порядку

Як було зазначено прокурором, на підставі спірного рішення реєстратора фактично збільшено площу об'єкта нерухомого майна за рахунок споруд, які взагалі не підлягають державній реєстрації оскільки є тимчасовими спорудами.

У зв'язку з чим, рішення державного реєстратора (індексний номер 26863084 від 08.12.2015р.) щодо реєстрації виправлення до права власності об'єкта нерухомості є протиправним та підлягає скасуванню.

Прокурором було зазначено суду, що оскільки рішення Одеською міською радою з приводу розпорядження земельною ділянкою не приймались та інформація щодо оформлення будь-який правоустановчих документів на земельну ділянку за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, відсутня, збільшення площі спірного об'єкта нерухомості відбулось за рахунок земель Одеської міської ради, всупереч вимогам вищевказаного законодавства.

Разом із тим, як було зазначено прокурором, Одеською міською радою не вжито жодних заходів на захист інтересів територіальної громади м. Одеси щодо зазначеної земельної ділянки, в тому числі щодо оскарження рішення державного реєстратора, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради.

Статтею 257 Цивільного кодексу України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, а рішення державним реєстратором про реєстрацію змін до об'єкта нерухомого майна прийнято 08.12.2015.

Водночас, як зазначає прокурор, Одеській міській раді не було відомо про вказані порушення та остання дізналася про вказані порушення законодавства лише з листа прокуратури Одеської області від 03.04.2019 № 05/1-950, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41- пр/вих, а тому прокурор вважає, що строк позовної давності, передбачений ст. 257 ЦК України не пропущений.

Позовні вимоги Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради направлено на визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме: автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О.

Надаючи письмові пояснення Одеською міською радою було зазначено суду, що 08.12.2015р. державним реєстратором Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчевим Костянтином Леонтійовичем здійснено реєстрацію виправлення інформації про об'єкт нерухомості майна 33936651101, а саме змінено загальну прощу об'єкта з 105,9 кв.м на 15797 кв.м (індексний номер 26863084), та позивач вважає, що збільшення площі об'єкта нерухомого майна - автостоянки №38, за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, зареєстровано неправомірно, за відсутності документів, які дають право проводити відповідну реєстрацію таких змін, на земельній ділянці, що не відводилась для цієї мети, чим, як зазначає позивач, порушені інтереси територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, яка позбавлена можливості розпоряджатись земельною ділянкою за вказаною адресою.

Посилаючи на п. 1 ч. 1 ст. 2, ч. 1, ч. 2 ст. 3, ч. 4 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та на п. 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015р. №1127, позивачем було зазначено, що в порушення вищевказаних норм державним реєстратором Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчевим Костянтином Леонтійовичем прийнято рішення про державну реєстрацію внесення змін до права власності у частині збільшення площі об'єкта нерухомого майна за рахунок об'єктів, право власності на які не підлягає державній реєстрації - навісів, які розташовані на земельній ділянці комунальної власності, яка не була надана Одеською міською радою Громадській організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” у користування.

Посилаючись на ст. 12, ст. 80, ст. 83, ст. 152 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування”, ч. 1 ст. 319, ч. 1 ст. 391 Цивільного кодексу України, позивачем було зазначено суду, що Одеська міська рада не приймала рішень щодо передачі Громадській організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” у власність або користування земельну ділянку за адресою м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О та відповідач користується вказаною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

З урахуванням зазначеного, позивачем було пояснено суду, що державною реєстрацією права власності Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” на об'єкт нерухомого майна, загальною площею 15797 кв.м, за адресою м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, порушено права територіальної громади м. Одеси, як власника відповідної земельної ділянки.

Відповідно до поданого відзиву на позовну заяву, Громадською організацією „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” було зазначено суду наступне.

Відповідач зазначає, що 03 квітня 2013 року при первісному внесені відомостей про право власності на даний об'єкт до Державного реєстру речових прав на нерухоме вбачається, що до такого реєстру була внесена інформація про те, що об'єкт нерухомого майна має загальну площу 105,9 кв.м, і такий об'єкт складається з: „А” - диспетчерська, „Б” - навіси автомобільні. Такі приміщення були збудовані на даній земельній ділянці ще в 1983 році, що зокрема вбачається з Переліку об'єктів нерухомого майна автостоянок №19, 24, 36, 38, 39, 41, 42, який був сформований ще 19 лютого 2002 року при визнанні за ОООВСА право власності на такі автостоянки Розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації № 99.

Далі, як пояснює відповідач, відповідно до технічного паспорту на будівлі автостоянки № 38 від 07.02.2009р., загальна площа зайнятої земельної ділянки під цими будівлями є безумовно більшою ніж 105,9 кв.м, і складає саме 15797 кв.м, що і стало підставою для збільшення площі нерухомого майна в державному реєстрі з 105,9 кв.м на 15797 кв.м.

Проте, за посиланням відповідача, фактично єдиною підставою, якою сторона позивача обґрунтовує незаконність такого збільшення площі є те, що таке збільшення відбулось за рахунок навісів Б, Б1-Б9, загальною площею 15 654,4 кв.м., оскільки вони є тимчасовими спорудами, а тому відомості про них не могли вноситись до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Посилаючись на положення ч. 1, ч. 4 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та ст. 98 Господарського процесуального кодексу України, відповідачем було зазначено суду, що позивач під час звернення до суду з позовною заявою повинен був надати суду відповідний висновок експерта, який би підтверджував його позицію про те, що переміщення навісів „Б, Б1-Б9”, за адресою: м. Одеса, просп. Маршала Жукова, буд. 4-О, автостоянка № 38, можливе без їх знецінення та зміни призначення, а тому такі споруди не підлягали державній реєстрації, або ж повинен був подати до суду відповідне клопотання, яким просити суд постановити по справі ухвалу, якою призначити проведення такої експертизи.

За твердженнями відповідача, позивач не довів жодними належними доказами ту обставину, що відомості про право власності на вищезазначені гаражі не підлягало державній реєстрації.

Також, щодо поданої заяви про застосування строків позовної давності, відповідачем було зазначено суду наступне.

Посилаючись на ст. 256, ст. 257 Цивільного кодексу України, відповідачем було зазначено суду, що позивач міг звернутись до суду з позовною заявою по цій справі до 08.12.2018р., однак, прокурором було подано позову заяву - 30.05.2019р., тобто зі спливом строку позовної давності.

Відповідачем у поданому відзиві було зазначено суду, що на підтвердження поважності причин пропущення позовної давності прокурор зазначав про те, що Одеській міській раді не було відомо про вказані порушення і остання дізналася про них лише з листа прокуратури Одеської області від 03.04.2019 року, а тому на думку прокурора строк позовної давності не був пропущений.

Проте, як вказує відповідач, даний позов було подано не Одеською міською радою, а саме прокурором, і ні у самому позові, ні в будь-яких інших матеріалах справи прокурором не зазначено жодних підстав стосовно причин пропуску прокурором строку звернення до суду з таким позовом.

Надаючи відповідь на відзив, прокурором було зазначено суду, що в даному випадку, спірний об'єкт, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4-О, знаходиться на земельній ділянці, яка належить до земель комунальної власності, тобто належить територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради та доказів належності земельної ділянки на праві власності чи праві користуванні будь-якій іншій особі матеріали справи не містять.

При винесенні свого рішення, державний реєстратор, дотримуючись норм, встановлених ч. 3 ст. 10 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 5 цього Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що за адресою: Одеська область, м. Одеса, проспект Маршала Жукова, будинок 4-О, за Громадською організацією „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” зареєстровано право власності на автостоянку № 38, загальною площею 15797 кв.м, складовими частинами якої є: диспетчерська, А; навіси автомобільні Б, Б1-Б9. Зі змісту свідоцтва про право власності на автостоянку № 38 від 02.04.2009 серія САС 637300, об'єкт який розташований за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, в цілому складається з будівлі літ. „А” - диспетчерської, загальною площею 105,9 кв.м, основною площею 42,9 кв.м, літ. „Б”, „Б1”-„Б9” - навісів автомобільних, відображених у технічному паспорті від 07.02.2009р.

Як вбачається з технічного паспорту від 07.02.2009р., на який міститься посилання у вищевказаному свідоцтві про право власності, автостоянка за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, складається з наступних об'єктів: „А” - диспетчерська, загальною площею 142,2 кв.м; „Б”, „Б1”-„Б9” - навіси, загальною площею 15654,4 кв.м; „№ 1-2” - огорожа; „І” - вимощення, загальною площею 9573 кв.м. та зазначені навіси не є капітальними спорудами, оскільки в них відсутній фундамент.

Пункт 6 переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 406 від 07.06.2017, виключає необхідність в отриманні дозвільних документів для зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, гаражів.

Посилаючись на ст. 2. п. 2 ч. 3 ст. 10, ч. 1 ст. 5, ч. 3 ст. 18 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, прокурором було зазначено, що вказаними нормами законодавства спростовується доводи представника відповідача стосовно законності збільшення площі за рахунок розташованих на зазначеній земельній ділянці об'єктів, у тому числі навісів, які не є капітальними спорудами, оскільки в них відсутній фундамент та не можуть бути об'єктами нерухомого майна.

Стосовно строків позовної давності, то прокурором було зазначено суду, що Одеська обласна прокуратура повідомила Одеську міську раду листом № 05/1-950вих19 від 03.04.2019р. про встановлені факти порушення та нею було запитано інформацію стосовно вжитих заходів реагування щодо відновлення порушених прав та інтересів територіальної громади м. Одеси. До цього, Одеській міській раді не було відомо про вказані порушення. Остання дізналася про вказані порушення законодавства лише з зазначеного листа обласної прокуратури, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41-пр/вих.

Відповідно до поданих заперечень Громадською організацією „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” було зазначено суду, що відповідач не погоджується з позицією прокурора, оскільки в ч. 1, ч. 4 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” міститься уточнення про те, що не підлягають споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі (тобто лише споруди) і тим більше не всі, а зокрема трубопроводи, дороги та мережі. Тобто мова в даній нормі закону йде зокрема про допоміжні комунікаційні споруди, які не призначенні для постійного розміщення в них людей. В свою чергу нежитлові приміщення автостоянки № 19 складають єдиний майновий комплекс, а тому, на думку відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 5 вищезазначеного Закону, такі споруди підлягають державній реєстрації.

Також, на думку відповідача, прокурором у своїй відповіді не було доведено того факту, що земельна ділянка, на якій розміщені спірні будівлі, належить на праві власності саме Одеській міській раді, органу в інтересах якого було подано позов, оскільки: по-перше, право власності на спірні нежитлові приміщення, які розміщені на такій земельній ділянці, було визнане Овідіопольською районною державною адміністрацією, по-друге, сторона позивача не надала суду жодних доказів включення спірної земельної ділянки до меж міста Одеси, відповідно до приписів ст. 173, 175 Земельного кодексу України, ст. 46 Закону України „Про землеустрій в Україні” та ст. 9 Закону України „Про державну експертизу землевпорядної документації”.

Надаючи заперечення, прокурором було зазначено суду, що Одеська обласна прокуратура заперечує проти задоволення поданої представником відповідача заяви про застосування наслідків спливу строку позовної давності з огляду на наступне

Встановлено, що 08.12.2015р. державним реєстратором Пенчевим К.Л., прийнято оскаржуване рішення про державну реєстрацію виправлень до об'єкта нерухомого майна.

Було звернуто увагу суду та зазначено, що у поданій позовній заяві прокурором обґрунтовано необхідність представництва інтересів держави в суді через невжиття Одеською міською радою, як уповноваженим органом державної влади, заходів, направлених на захист майнових інтересів держави у виниклих спірних правовідносинах, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41-пр/вих, копія якого додана до позовної заяви.

Також було зазначено суду, що положенням про юридичний департамент Одеської міської ради, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 03.02.2016р. №248-VII та порядком взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організації Одеської міської ради з питань, пов'язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.03.2018 № 135, передбачено повноваження юридичного департаменту Одеської міської ради щодо захисту прав та представництво інтересів територіальної громади міста Одеси в особі міської ради, міського голови, виконавчого комітету міської ради в судах, включаючи випадки порушення прав та інтересів територіальної громади м. Одеси, зокрема права власності на земельну ділянку територіальної громади м. Одеси.

Так, у вказаному листі юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019р. №41-пр/вих., зокрема, зазначено, що про факт проведення державної реєстрації прав власності на спірні тимчасові споруди, які розташовані на території автостоянки № 38, за ГО «Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів», Одеській міській раді стало відомо з листа прокуратури Одеської області від 03.04.2019 № 05/1-950вих19, який доданий до позовної заяви.

Зазначеним листом прокуратури Одеської області повідомлено Одеську міську раду про факт порушення інтересів держави через реєстрацію за Громадською організацією „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” права власності на автостоянку № 38, яка розташована на земельній ділянці комунальної власності та не передавалась останнім у користування.

Таким чином, строк для самостійного звернення Одеською міською радою як уповноваженого органу до суду з відповідним позовом слід відраховувати з 05.04.2019р., коли Одеською міською радою було одержано лист прокуратури Одеської області від 03.04.2019 № 05/1-950вих19 (вхідний № 02.2.13/289), з якого міській раді стало відомо про порушення відповідачем майнових інтересів держави.

Відповідно до сталої судової практики, зокрема викладеної у постанові Великої палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 359/2021/15-ц, вбачається, що при зверненні прокурора з позовною заявою в інтересах та від імені органу який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позовна давність за загальним правилом обчислюється з дня, коли про таке порушення прав або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

З огляду на викладене, уповноваженим органом у спірних правовідносинах є Одеська міська рада. Таким чином, позовна заява обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради подана з дотриманням порядку та строків позовної давності, встановлених ст. 257, 261 ЦК України.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та учасників справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про судоустрій та статус суддів”, суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право на захист свого порушеного, невизнаного або оспорюваного права чи законного інтересу, який не суперечить загальним засадам чинного законодавства. Порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

У розумінні зазначених приписів суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Зважаючи на викладене, охоронюваний законом інтерес характеризується такими ознаками: має правовий характер, тобто перебуває у сфері правового регулювання; пов'язаний із конкретним матеріальним або нематеріальним благом; є визначеним благо, на яке спрямоване прагнення, не може бути абстрактним або загальним, у позовній заяві особа повинна зазначити, який саме її інтерес порушено та в чому він полягає; є персоналізованим (суб'єктивним), тобто належить конкретній особі (позивачу); суб'єктом порушення позивач вважає відповідача.

Враховуючи викладене вище, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права (охоронюваного законом інтересу), і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, чи охоронюваного законом інтересу, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Порушення права чи охоронюваного законом інтересу повинне мати об'єктивний характер і виражатися в позбавленні або зменшенні обсягу певних благ особи, права чи інтереси якої порушено, певних благ, які вона мала до порушення або справедливо очікувала набути у майбутньому.

Суд зауважує на тому, що завданням правосуддя є захист охоронюваних законом прав та інтересів осіб.

Приписами статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Положеннями ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Надаючи оцінку доводам та обґрунтуванням позовних вимог, викладеним Одеською обласною прокуратурою в інтересах держави в особі Одеської міської ради в позовній заяві, та направленим на визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме: автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності від 02.04.2009р. САС №637300, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради, за Громадською організацією “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” зареєстровано право власності на автостоянку № 38, загальною площею 105,9 кв.м, яка розташована: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О.

Зі змісту Свідоцтва на право власності від 02.04.2009 серія САС № 637300 вбачається, що об'єкт , який розташований за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, в цілому, належить Громадській організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”, на праві приватної власності та складається з будівель: літ. “А” - диспетчерська, загальною площею 105,9 кв.м, основною площею 42,9 кв.м літ. „Б”, „Б1”-„Б9” - навіси автомобільні, відображені у технічному паспорті від 07.02.2009р.

Свідоцтво видане на підставі розпорядження Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 19.12.2008р. №1263, протоколу XV (позачергової) конференції Одеської обласної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів від 26.09.2008р., статуту Громадській організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”, зареєстрованого Головним управлінням юстиції в Одеській області від 27.03.2009р. №174-о/д; замість свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна автостоянки №38, виданого виконкомом Таїровської селищної ради від 27.02.2002р., зареєстрованого Овідіопольским РБТІ від 28.02.2002р. в реєстрову книгу №1 за реєстровим №26.

Відповідно до технічного паспорту від 07.02.2009р., на який міститься посилання у вищевказаному свідоцтві про право власності, автостоянка за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, складається з наступних об'єктів: „А” - диспетчерська, загальною площею 142,2 кв.м; „Б”, „Б1”-„Б9” - навіси, загальною площею 15654,4 кв.м; „№ 1-2” - огорожа; „І” - вимощення, загальною площею 9573 кв.м.

03.04.2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Шостої одеської нотаріальної контори Лангольф Ю.Д. вирішено провести державну реєстрацію права власності, форма власності приватна, розмір частки 1/1 на автостоянку №38, що розташована: Одеська область, м.Одеса, проспект Маршал Жукова, 4-О за суб'єктом - Громадською організацією “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”.

08.12.2015р. державним реєстратором прав на нерухоме майно Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчевим Костянтином Леонтійовичем, за наслідком розгляду заяви Громадської організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів”, з посиланням на пункт 38 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, прийнято рішення №26863084 про внесення змін до запису про нерухоме майно №33936651101 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 33936651101/спеціального розділу державного реєстру речових прав на нерухоме майно, встановивши “виправлення загальної площі” (а.с.73,т.2).

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О за Громадською організацією “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” на підставі рішення державного реєстратора Пенчева К.Л. від 08.12.2015 № 26863084 зареєстровано право власності на автостоянку № 38, загальною площею 15797 кв.м, розташована на земельній ділянці площею 25370 кв.м. У розділі “відомості про складові частини об'єкту нерухомого майна” вказано: диспетчерська літера “А”, навіси автомобільні, Б, Б1-Б9.

З матеріалів реєстраційної справи вбачається, що заяву про внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно подано ОСОБА_1 із описом змін в заяві “зміни в загальній площі”.

При цьому будь-які документи щодо підстав для змін в площі об'єкту не було надано із заявою, що вбачається також із складеної державним реєстратором карти прийому заяви №26862927 (т.2, а.с.76,77).

Отже, ухвалюючи рішення про внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №26863084 від 08.12.2015року, шляхом виправлення загальної площі, держреєстратор зазначав пункт 38 Порядку ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011р. №1141.

Відповідно до пункту 38 Порядку ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно (у редакції чинній на час внесення запису про виправлення загальної площі), державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру прав у разі допущення технічної помилки; зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав. Внесення змін до записів Державного реєстру прав проводиться державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Отже, державний реєстратор може внести зміни до записів Державного реєстру прав у випадках: у разі допущення технічної помилки або у разі зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав.

Поряд з цим, з наявного в матеріалах справи рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно неможливо встановити у зв'язку із чим вносилися зміни, та які були підстави для внесення змін до запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстраційний номер 33936651101, із зміною загальної площі об'єкту з 105,9 кв.м до 15797 кв.м.

Суд зазначає, що відсутні відповідні докази або документи в матеріалах реєстраційної справи №33936651101, що була надана Управлінням державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради, а також, як з'ясовано судом, згідно картки прийому заяви та самої заяви Громадської організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” такі документи надано не було.

У пункті 1.2. Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (у редакції чинній на час внесення запису про виправлення загальної площі) надано визначення терміну технічна помилка як описка, друкарська, граматична, арифметична помилка.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про право власності на автостоянку серії САС №637300 від 02.04.2009 року на автостоянку №38 Громадській організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” на праві власності належить об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, проспект Маршала Жукова , 4-О, який в цілому складається з будівель: літ. “А” - диспетчерська, загальною площею 105,9 кв.м, основною площею 42,9 кв.м літ. „Б”, „Б1”-„Б9” - навіси автомобільні, відображені у технічному паспорті від 07.02.2009р.

Згідно ст. 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (у редакції чинній на час внесення запису про виправлення загальної площі), у разі виявлення у свідоцтві про право власності на нерухоме майно та/або витязі з Державного реєстру прав технічної помилки, допущеної державним реєстратором, заінтересована особа письмово повідомляє у п'ятиденний строк про це державного реєстратора, який перевіряє відповідність відомостей Державного реєстру прав інформації, що міститься у заяві про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. Якщо факт невідповідності підтверджено, державний реєстратор безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення. Виправлення технічної помилки у записах Державного реєстру прав, що була допущена не з вини державного реєстратора, здійснюється за плату. У разі виявлення технічної помилки, допущеної у записах Державного реєстру прав, державний реєстратор у п'ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу. Заінтересована особа протягом п'яти робочих днів з дня отримання від державного реєстратора повідомлення про допущення технічної помилки у записах Державного реєстру прав повинна звернутися до нього із заявою про виправлення такої помилки. Якщо виправлення технічної помилки може завдати шкоди чи порушити права та законні інтереси правонабувачів або третіх осіб, які використовували відповідні реєстраційні записи, державний реєстратор у п'ятиденний строк письмово повідомляє таких осіб про виправлення технічної помилки.

Відповідно до пункту 40 Порядку ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно (у редакції чинній на час внесення запису про виправлення загальної площі), у разі внесення змін у зв'язку із зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, державний реєстратор вносить до відповідного запису Державного реєстру прав такі відомості: 1) підстава для зміни відомостей: назва документа; дата видачі документа; номер документа; ким виданий (оформлений) документ; додаткові відомості про документ; 2) реєстраційний номер, дата і час реєстрації заяви, на підставі якої вносяться зміни до Державного реєстру прав; 3) підстава для внесення змін до запису: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; 4) прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; 5) найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу.

Отже, для внесення до Державного реєстру змін, що стосуються характеристики об'єкта нерухомості, заявником мають бути подані документи, які підтверджують відповідні зміни.

Суд зазначає, що відомостей щодо внесення змін до свідоцтва про право власності Громадської організації “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” на автостоянку №38 від 02.04.2019 року чи зміни відомостей щодо нерухомого майна матеріали справи не містять.

З Реєстраційної справи № 33936651101 на автостоянку №38 по Проспекту Маршала Жукова 4-О міста Одеси вбачається, що в ній відсутні будь-які документи, якими в установленому порядку було б змінено загальну площу об'єкту нерухомого майна з 105,9 кв.м. на 15797 кв.м.

Отже, оскільки відомості, які містилися у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 33936651101 щодо загальної площі об'єкту відповідають відомостям, які містяться у свідоцтві про право власності на цей об'єкт, доказів внесення змін до свідоцтва в частині збільшення площі суду матеріали справи не містять, у суду відсутні підстави вважати, що прийняте держреєстратором 08.12.2015 року рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно із виправленням площі об'єкту ухвалене у зв'язку із виправленням допущеної раніше технічної помилки або у зв'язку із законними підставами набуття права власності на об'єкт площею 15797 кв.м

Згідно із пунктом 2 частини третьої статті 10 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (у редакції чинній на час внесення запису про виправлення загальної площі) у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Проте, на підставі спірного рішення державного реєстратора фактично зареєстровано право власності на споруди (навіси), які не є капітальними, а відтак не підлягають державній реєстрації шляхом внесення змін до запису в Реєстрі із включенням їх площі.

Все наведене вище свідчить про те, що рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича від 08.12.2015 №26863084 прийняте з порушенням норм Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та Порядку №1141.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю, зокрема, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

В силу ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають:а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. Земельні ділянки державної власності, які передбачається використати для розміщення об'єктів, призначених для обслуговування потреб територіальної громади (комунальних підприємств, установ, організацій, громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об'єктів тощо), а також земельні ділянки, які відповідно до затвердженої містобудівної документації передбачається включити у межі населених пунктів, за рішеннями органів виконавчої влади передаються у комунальну власність. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо); б) землі під залізницями, автомобільними дорогами, об'єктами повітряного і трубопровідного транспорту; в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом; г) землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом; ґ) землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом; д) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування; е) земельні ділянки, штучно створені в межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів; є) землі під об'єктами інженерної інфраструктури міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у комунальній власності; Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі: а) передачі їм земель державної власності; б) відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; в) прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною; г) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; ґ) виникнення інших підстав, передбачених законом. Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть об'єднувати на договірних засадах належні їм земельні ділянки комунальної власності. Управління зазначеними земельними ділянками здійснюється відповідно до закону. Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить право розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Суд зазначає, що у матеріалах даної справи відсутні докази належності на праві власності чи користування відповідачем - Громадською організацією “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” земельною ділянкою, що розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова 4-О, тому є обґрунтованим висновок суду, що відповідач користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

Відповідно до ч.1 ст. 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Громадською організацією “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” не доведено, а з матеріалів справи не вбачається, що земельна ділянка, що розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова 4-О станом на грудень 2015 року була у приватній власності будь-якої особи, або належала державі.

Учасниками справи не спростовується обставини, що спірна земельна ділянка під автостоянкою №38 перебуває в межах м.Одеса.

Отже, змінами до запису про державну реєстрацію за Громадською організацію “Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” права власності на об'єкт нерухомого майна, загальною площею 15797 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О, порушені права територіальної громади м. Одеси, в особі Одеської міської ради, як власника відповідної земельної ділянки.

У даній справі, що розглядається, оскаржується рішення про внесення змін до запису про нерухоме майно, яке безпосередньо пов'язане із захистом позивачем цивільного права у спорі щодо земельної ділянки з особою, яка не заперечує законності дій державного реєстратора з реєстрації за нею (цією особою) права на це майно, позовні вимоги у справі заявлено на захист порушеного цивільного (майнового) права позивача на землю.

Дослідивши обставини спору, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради про визнання незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме: автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.

Щодо застосування строків позовної давності.

Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Отже, як встановлено судом, державним реєстратором про реєстрацію змін до об'єкта нерухомого майна прийнято - 08.12.2015р.

За час розгляду справи судом було з'ясовано, що Одеській міській раді не було відомо про вказані порушення та позивач дізнався про вказані порушення законодавства з листа прокуратури Одеської області від 03.04.2019 № 05/1-950 вих. 19, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41- пр/вих. Зворотнього відповідачем суду не доведено.

Одеська обласна прокуратура повідомила Одеську міську раду листом № 05/1-950 вих19 від 03.04.2019р. про встановлені факти порушення та запросила інформацію стосовно вжитих заходів реагування щодо відновлення порушених прав та інтересів територіальної громади м. Одеси, та, як з'ясовано судом, Одеській міській раді не було відомо про вказані порушення. Одеська міська рада дізналась про вказані порушення законодавства лише з зазначеного листа обласної прокуратури, що підтверджується листом юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41-пр/вих, а тому прокурор вважає, що строк позовної давності передбачений ст. 257 ЦК України пропущений з поважних причин та має бути поновлений.

Відповідно до сталої судової практики, зокрема викладеної у постанові Великої палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 359/2021/15-ц, вбачається, що при зверненні прокурора з позовною заявою в інтересах та від імені органу який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, позовна давність за загальним правилом обчислюється з дня, коли про таке порушення прав або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

З урахуванням викладеного та встановленого судом за час розгляду справи, а саме, що позивачу - Одеській міській раді стало відомо про відповідні фактичні порушення саме з листа прокуратури Одеської області від 03.04.2019 № 05/1-950 вих. 19, що підтверджується та встановлено відповідно до листа юридичного департаменту Одеської міської ради від 12.04.2019 № 41- пр/вих, суд вважає, що наразі не відбулось пропущення строку для звернення до суду з відповідними позовними вимогами.

Відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Приписами ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Згідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

Підсумовуючи вищевикладене, надавши відповіді на доводи учасників справи, суд приходить до висновку, що заперечення Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, а вимоги прокурора у даній справі обґрунтовані та підтверджені наданими доказами.

Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, сплачений за подання позовної заяви судовий збір покладається на відповідачів у рівних частинах по 960,50 грн., враховуючи, що позовні вимоги прокурора задоволені у повному обсязі, а спір в суді виник внаслідок незаконних дій обох відповідачів.

Керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Заступника прокурора Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” та Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича - задовольнити повністю.

2.Визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Шостої Одеської державної нотаріальної контори Одеського міського нотаріального округу Пенчева Костянтина Леонтійовича (індексний номер 26863084 від 08.12.2015) про реєстрацію виправлень до запису про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме автостоянки №38, яка розташована за адресою: м. Одеса, проспект Маршала Жукова, 4-О.

3.Стягнути з Громадської організації „Одеська обласна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів” (65072, м. Одеса, вул. Іцхака Рабіна, буд. 28; код ЄДРПОУ 05508766) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код отримувача (код за ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: 35213085000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету: 22030101) витрати по сплаті судового збору у розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.

4.Стягнути з Державного реєстратора Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Пенчева Костянтина Леонтійовича (65012, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-б) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код отримувача (код за ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: 35213085000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету: 22030101) витрати по сплаті судового збору у розмірі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 50 коп.

Повний текст рішення складено 19 квітня 2021 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Головуючий Т.Г. Д'яченко

Суддя Ю.С. Бездоля

Суддя Н.В. Рога