вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
21.04.2021 м. ДніпроСправа № 904/2574/21
За позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ
до Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про стягнення 820 811 104,48 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради заборгованість у розмірі 820 811 104,48 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №3467/18-ТЕ-4 постачання природного газу від 04 жовтня 2018 року в частині повної та своєчасної оплати за поставлений природний газ.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.03.2021 справу №904/2574/21 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.03.2021, з урахуванням ухвали суду від 24.03.2021, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.04.2021.
09 квітня 2021 року від відповідача до господарського суду надійшов відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що:
- електронні виписки по рахунку позивача, відкриті в АТ "Ощадбанк", стосуються виключно періоду з 01.02.2019 по 30.10.19. Натомість, розрахунок суми боргу Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради за договором № 3467/18-КП-4 від 22.10.18 здійснений позивачем за період з 12.2018 по 05.2019, при тому, що остання оплата відображена 27.12.2019. АТ НАК "Нафтогаз України" не надав відповідного документального підтвердження на всю суму заборгованості, яка виникла ще в грудні 2018 року;
- розрахунки за поставлений природний газ за договором здійснювались на підставі постанов КМ України № 256 від 04.02.2003 "Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів та здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (чинної на момент виникнення та існування правовідносин) та № 217 від 18.07.2014 "Про затвердження порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки".
Тобто, фактичні розрахунки за договором здійснювались з двох джерел: як за рахунок коштів, отриманих в якості оплати за теплову енергію від категорії населення, так і за рахунок спеціальних дотацій, які виділялись з бюджету;
- за умовами договору обсяг використання природного газу споживачем у відповідному періоді та факт його передачі постачальником, оформляється сторонами відповідними актами приймання-передачі. Підписаний сторонами акт приймання-передачі за період постачання означає повне виконання постачальником своїх зобов'язань в частині постачання природного газу за цим договором за відповідний період.
На підприємстві відсутній перелік осіб, що мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції. Підписи керівника КП "Теплоенерго", які є обов'язковим реквізитом долучених позивачем актів приймання-передачі газу за жовтень 2018 року - травень 2019 року є різними, виконаними різними людьми. Суб'єктом, який завіряв такі документи є начальник відділу Департаменту роботи з проблемною заборгованістю позивача, в додатках до позовної заяви відсутні документи, які посвідчують його відповідні повноваження.
Надані позивачем копії актів приймання-передачі за період постачання є неналежними доказами, які не можуть братися судом до уваги при вирішенні спору.
19 квітня 2021 року від позивача до господарського суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву. Позивач зазначає, що відповідачем додано до відзиву платіжні доручення, частина з яких не стосуються оплат за спірним договором, в них визначено інші договори.
Відповідно до пункту 5.2 договору сторони погодили, що під час перерахування коштів у призначенні платежу посилання на номер договору є обов'язковим.
Крім того відповідачем сплачено частину суми основного боргу вже після подання позову та відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що спір доведений до суду з вини відповідача, у випадку закриття судом провадження у справі в частині стягнення основного боргу, в розмірі 56 531 015,61 грн., позивач просить судові витрати в цій частині покласти на відповідача та стягнути з останнього на користь позивача відповідний судовий збір або постановити ухвалу про повернення позивачу сплаченого судового збору в цій частині.
Невідповідність підписів в актах підписам керівника відповідача є його суб'єктивною думкою, яка не підтверджується жодними документами.
Щодо посилання відповідача на розрахунок відповідно до постанов КМУ №217 та № 256. Постановою №217 встановлений конкретний механізм розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання. Зазначений порядок не стосується договірних зобов'язань сторін в частині порядку та строків розрахунків між сторонами та не впливає на них.
Цей Порядок визначає виключно механізм розподілу коштів, які вже знаходяться на поточному рахунку зі спеціальним режимом використання, і не впливає на зобов'язання сторін щодо належної оплати послуг за Договором.
Разом із цим, підпунктом 2 пункту 6.3 договору визначено, що в будь-якому випадку, відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 6.1 договору - в разі коли на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Відповідача надходить недостатньо коштів для своєчасної оплати використаного природного газу.
Посилання відповідача на те, що розрахунки між позивачем та відповідачем проводиться тільки з використанням рахунків із спеціальним режимом використання, є необгрунтованим та безпідставними.
Щодо положень постанови № 256, відповідно до пункту 3.4 договору (пункту 3.3 - в редакції додаткової угоди № 3 від 02.11.2018), постачання (підтвердження) споживачу номінації відповідно до пункту 3.2.1 або включення споживача до реєстру споживачів постачальника відповідно до пункту 3.2.2 та використання (відбір) природного газу за цим договором здійснюється виключно за умови дотримання споживачем вимог пункту 11 Положення та відсутності реєстрації споживача в реєстрі будь-якого іншого постачальника природного газу.
При цьому, сторони домовилися, що суми нарахованих (оформлених) та не профінансованих пільг і житлових субсидій населенню згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, враховуються виключно за умови надання споживачем постачальнику оригіналу Акту звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги та житлові субсидії, між виробником теплової енергії та головним розпорядником коштів місцевого бюджету, станом на 1 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу.
Вказана норма в договорі застосовується не для врахування оплати, а лише для врахування розміру пільг та субсидій при визначенні рівня розрахунків відповідача для отримання номінацій на наступний період.
Позивач та відповідач у підготовче засідання не з'явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
19 квітня 2021 року від Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до господарського суду надійшло клопотання, яким просить провести судове засідання 21.04.2021 без участі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, або відкласти підготовче засідання на іншу дату. Проти закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті заперечує.
19 квітня 2021 року від Комунального підприємства "Теплоенерго" Дніпровської міської ради до господарського суду надійшло клопотання, яким просить відкласти підготовче засідання мотивоване зайнятістю уповноваженого представника в іншому судовому процесі.
Відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
У разі відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви підготовче засідання продовжується зі стадії, на якій засідання було відкладене або у ньому була оголошена перерва (ч. 7 ст. 183 ГПК України).
З огляду на обставини справи, а також з метою правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на 20 травня 2021 року.
Керуючись статями 177-185, 202, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Відкласти підготовче засідання у справі на 20 травня 2021 року о 11:30 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в кабінеті № 3-208 за адресою: 49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
У випадку безпосередньої участі учасників справи в судовому засіданні, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суд наголошує на необхідності дотримання заходів карантинного режиму (у разі продовження його дії на період розгляду справи), у тому числі й щодо використання засобів індивідуального захисту (масок, рукавичок, тощо).
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення - 21.04.2021 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.М. Євстигнеєва