01 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 340/5143/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
за участю секретаря судового засідання Волкової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції
апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 року
у справі №340/5143/20
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити певні дії,-
10 листопада 2020 р. Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 12.08.2020 №1828095/2504120184 Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 16.07.2020 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №3 від 16.07.2020 року датою її фактичного подання;
- визнати протиправним та скасувати рішення від 28.08.2020 №1877584/2504120184 Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 21.07.2020 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №5 від 21.07.2020 року датою її фактичного подання.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю відмови у реєстрації податкових накладних, оскільки всі необхідні документи надані контролюючому органу, вимоги законодавства щодо строків та порядку реєстрації платником податків дотримано.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 р. у справі № 340/5143/20 адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Судом встановлено, що за результатами здійснених між позивачкою, як суб'єктом підприємницької діяльності та низкою контрагентів угод постачання, позивачкою складено податкові накладні та направлено їх до реєстрації в ЄРПН. Реєстрацію накладних зупинено та запропоновано ОСОБА_1 надати додаткові документи достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН. На підтвердження реальності здійснення операцій позивачкою подано до контролюючого органу додаткові первинні документи. Подані документи не прийнято Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області у зв'язку зі змінами в чинному податковому законодавстві та винесено рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
На підставі дослідження встановлених по справі обставин, а також з врахуванням норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що зупинення та відмова в реєстрації податкових накладних здійснена безпідставно, а отже подібні дії є протиправним. За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог адміністративного позову.
Не погодившись з рішенням суду, Головним управлінням Державної податкової служби у Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 р. у справі № 340/5143/20, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що реєстрація податкових накладних виписаних позивачкою зупинена з підстав передбачених законом та у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 1.6 п.1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. В скарзі зазначено, що Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних у зв'язку із ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберігання i транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/ iнвойси. За таких обставин, відповідач-1 вважає, що ним правомірно прийнято оскаржуване рішення, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд апеляційної інстанції задовольнив клопотання представника позивачки та призначив розгляд справи в режимі відеоконференції. Представницею позивачки в судовому засіданні зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги відповідача -1 та законність та обґрунтованість рішення суду, яке на її думку не підлягає скасуванню.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ФОП ОСОБА_1 зареєстрована в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань 18.10.2018 року.
Основний вид діяльності позивачки роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний) Код КВЕД 45.32; та інші види діяльності: Код КВЕД 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; Код КВЕД 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками.
Для здійснення підприємницької діяльності позивачка здійснює закупівлю запчастин до автотранспорту: вкладиші шатунні, вкладиші корневі, кільця поршневі, гільзи , набір прокладок ремонту двигуна, редуктори, акумулятори, шини та інші запчастини, також для ремонтних робіт придбаваються полірувальні круги, диски-основи з перехідниками, набір головок торцевих, олива, затвержувач ЕН 2260, смола епоксидна, емаль та інші матеріали. Також придбаваються бувши у використанні автомобілі які демонтуються на запчастини для подальшого продажу.
16.07.2020 позивачкою виписано податкову накладну №3, обсяги постачання 208 333,33 грн., сума податку на додану вартість 41666,66 грн., номенклатура послуг «Поточний ремонт автомобіля КрАЗ 65055» та направлено для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.
21.07.2020 позивачкою виписано податкову накладну №5, з реалізації автозапчастин, обсяги постачання 54 000,00 грн., сума податку на додану вартість 10800,00 грн. та направлено для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.
16.07.2020 ОСОБА_1 отримала квитанції про зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно яких реєстрація податкової накладної №3 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та позивачці податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 33.12, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання. Реєстрація податкової накладної №5 від 21.07.2020 зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку та позивачці запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8704, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання.
11.08.2020 платником податків направлено до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних реєстрація яких зупинена.
До повідомлення платником податків долучено сканкопії пояснень та підтверджуючих первинних документів, щодо господарської операції за наслідками якої виписано вказану податкову накладну №3 від 16.07.2020, а саме:
- договір підряду №11/1 від 03.01.2019 на виконання робіт з ремонту автотранспортних засобів, у відповідності до умов якого ФОП ОСОБА_2 зобов'язується виконувати на замовлення ТОВ «Феррострой» ремонт автотранспортних засобів, а останній зобов'язується оплатити виконані роботи. Додатковою угодою до вказаного договору №1 від 27 грудня 2019 року подовжено дію договору до 31 грудня 2020 року;
- договір підряду №7 від 10.07.2020р. на виконання робіт з ремонту автотранспортних засобів, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_3 , на виконання якого ФОП ОСОБА_3 зобов'язується виконувати, а позивач прийняти і оплатити роботи по ремонту автотранспортних засобів.
Також, 18.06.2020 ФОП ОСОБА_2 виставлено рахунок №01 на 444000,00 грн. на ремонт автомобіля КрАЗ 6505 35-28.
16.07.2020 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_4 надійшла часткова оплата за ремонт автомобіля КрАЗ 6505 НОМЕР_1 згідно рахунку №01 від 18.06.2020;
Згідно акту здачі-прийняття робіт від 14.08.2020, ФОП ОСОБА_3 передано ФОП ОСОБА_5 роботи по здійсненню поточного ремонту автомобіля КрАЗ -65055 Самоскид, номер кузова НОМЕР_2 всього на суму 230000,00 грн. на виконання договору підряду №7 від 10.07.2020.
Згідно акту здачі-прийняття робіт від 18.08.2020, ФОП ОСОБА_6 передано ТОВ «Феррострой» роботи по поточному ремонту автомобіля КрАЗ - 65055 самоскид, номер кузова НОМЕР_2 , всього на суму 250000,00 грн.
25.08.2020 позивачкою направлено до контролюючого органу Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних реєстрація яких зупинена, до повідомлення платником податків долучено сканкопії пояснень та підтверджуючих первинних документів, щодо господарської операції за наслідками якої виписано вказану податкову накладну №5 від 21.07.2020, а саме:
- договір купівлі-продажу №286 від 30.10.2020 між ТОВ «Феррострой» - Продавець та ФОП ОСОБА_2 - Покупець. Предметом договору є бувший у використанні автомобіль марки КРАЗ, модель - 65055, тип - спеціалізований вантажний самоскид, номер шасі (кузова, рами) - НОМЕР_3 , колір - синій, рік випуску - 2008, реєстраційний номер - НОМЕР_4 ; бувший у використанні навантажувач, заводський номер - 25879, номер двигуна - НОМЕР_5 , реєстраційний номер - НОМЕР_6 . Ціна Автомобіля- 150 000,00 грн., ціна Навантажувача - 40 000,00 грн.; рахунок №4679/Д від 05.11.2019; видаткову накладну №4679/Д від 05.11.2019; платіжне доручення №10489331 від 05.11.19; податкова накладна № 13 від 05.11.2019; акт розбирання автомобіля б/н від 18.12.2019; договір №8 від 21.07.2020 укладений між ТОВ «Альтера Авто» (Покупець) та ФОП ОСОБА_2 (Постачальник). Предметом договору є купівля продаж: чулок автомобіля КрАЗ 6555, барабан автомобіля КрАЗ 65055, напіввісь автомобіля КрАЗ 65055, редуктор-мост автомобіля КрАЗ 65055. Усього на суму 64800,00 грн. з ПДВ; рахунок №09 від 21.07.2020 від ФОП ОСОБА_2 на ТОВ «Альтера Авто» на 64800,00 грн. з ПДВ; накладна №05 від 21.07.2020 від ФОП ОСОБА_2 на ТОВ «Альтера Авто» на 64800,00 грн. з ПДВ; платіжне доручення №1919 від 21.07.2020; договір оренди земельної ділянки №7 від 10.06.2020 укладений між ТОВ «Крем трансавто» та ФОП ОСОБА_6 про оренду ФОП ОСОБА_6 земельної ділянки загальною площею 100 м.кв. з естакадою та приміщенням, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; довіреність від 05.12.2019.
Однак, рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації від 12.08.2020 №1828095/2504120184, а також від 28.08.2020 №1877584/ НОМЕР_7 позивачці відмовлено у реєстрації зазначених податкових накладних з підстав: не надання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Позивачка, не погодившись з відмовою в реєстрації спірних податкових накладних, звернулася до суду.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення вимог адміністративного позову.
Так, визначаючи межі апеляційного перегляду справи, суд апеляційної інстанції виходить з того, що рішення суду першої інстанції оскаржено Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області. У свою чергу, рішенням суду першої інстанції задоволено вимоги позивача як до Головного управління ДПС у Кіровоградській області так і до Державної податкової служби України.
Задоволенні позовні вимоги до Головного управління ДПС у Кіровоградській області стосувалися рішень контролюючого органу про відмову у реєстрації податкових накладних. Отже, враховуючи те, що апеляційну скаргу подано Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області, то судом апеляційної інстанції надається оцінка рішенню суду першої інстанції, на предмет законності та обґрунтованості дій та рішень, в частині що стосується задоволених позовних вимог, які пред'явлені до Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Так, пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться відповідні перевірки, зокрема: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Аналогічні норми містяться і у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно до якого реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вбачається зі змісту квитанцій реєстрація поданих ОСОБА_1 податкових накладних зупинена, оскільки дані накладні відповідають вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».
Водночас, відповідних відомостей така квитанція не містить, при цьому контролюючим органом, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, не вказано у зазначеній квитанції конкретного переліку документів, які, на думку контролюючого органу, необхідно надати.
Відповідно до підпункту 201.16.2. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Нормативний зміст пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, затверджених Додатком 1 до Порядку № 1165, є наступним: "У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування".
Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення ФОП ОСОБА_1 до числа ризикових платників податку на додану вартість відповідачами не надано. Будь-яких доказів на підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийняте рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, суду не надано.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4 Порядку № 520).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з діяльністю юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Отже, на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДФС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня відповідного засідання, на якому членами комісії розглядають та аналізують надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.
Як встановлено судом, оскаржувані рішення мотивовані неподанням позивачкою копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарі/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Проте, конкретного переліку документів, які не надано ОСОБА_1 , такі рішення не містять.
Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення (додаток 2 до вказаного Порядку).
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
У порушення вищевказаних норм, рішення Комісії ГУ ДФС у Кіровоградській області містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення, і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містять.
Наведене, на переконання суду свідчить про те, що такі рішення відповідача не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов'язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд також ураховує, що Підприємцем у порядку, визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, подано повідомлення на підтвердження реальності здійснення операцій з вказаними контрагентами. Відповідні пояснення також викладені у позовній заяві та у інших заявах по суті.
При цьому, відповідач-1 не надав належних та допустимих доказів, які б ставили під сумнів реальність здійснених позивачкою господарських операцій, свідчили б про невідповідність цих операцій дійсному економічному змісту, або засвідчили б наявність інших обставин, що підтверджують недобросовісність позивача як платника податків, а також підстав для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм податкового законодавства України колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова ФОП ОСОБА_1 у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів є необґрунтованою, а при прийнятті рішення Комісія Головного управління ДФС у Кіровоградській області виявила надмірний формалізм, відступивши від оцінки суті господарської операції, у зв'язку з чим, оскаржене рішення підлягає скасуванню.
Судова колегія погоджується з правовою позицією суду першої інстанції щодо зобов'язання покладеного оскаржуваним рішенням на ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 3 від 16.07.2020 р. та № 5 від 21.07.2020 р. , оскільки зазначене буде належною формою захисту прав платника податків.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не існує.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 р. у справі № 340/5143/20 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 січня 2021 р. у справі № 340/5143/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко