Постанова від 20.04.2021 по справі 280/7271/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 280/7271/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року (суддя Конишева О.В., повний текст рішення складений 18.12.2020) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у жовтні 2020 року звернулася до суду з позовом, в якому просила: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та призначенні пенсії згідно з Законом України «Про державну службу»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та здійснити перерахунок пенсійних виплат з урахуванням вказаного стажу з 11.04.2020.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та здійснити перерахунок пенсійних виплат з урахуванням вказаного стажу з 08.07.2020. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою від 05.06.2020 про призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

ОСОБА_1 отримала повідомлення № 0800-0203-8/27540 від 12.06.2020 із зазначенням про прийняття рішення № 083950006075 від 10.06.2020 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 та період навчання з 01.09.1977 по 26.06.1979 в Дніпропетровському технолого-економічному технікумі згідно з диплому БT 444523 не зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 , оскільки ім'я заявника не відповідає паспортним даним.

У липні 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії на підставі Закону України «Про державну службу».

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом № 0800-0203-8/34445 від 16.07.2020 повідомлено ОСОБА_1 про прийняття рішення № 083950006075 від 13.07.2020, відповідно до якого заявнику призначено пенсію за віком з 11.04.2020 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.

У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду з заявою, в якій просила призначити пенсію як державному службовцю з урахуванням стажу роботи в органах місцевого самоврядування, як такої, що має ранг державного службовця.

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, призначену згідно з Законом України «Про державну службу». Перерахунок здійснено з урахуванням стажу державної служби у розмірі 11 років 10 місяців 22 дні, тобто без врахування стажу роботи в органах місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з вимогою здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням стажу роботи в органах місцевого самоврядування, як такій, яка має ранг державного службовця та з урахуванням сум отриманої заробітної плати за цей період, з дати виникнення права на пенсію, а саме з 11.04.2020.

Відповідно до змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 24813-22773/А-03/8-2800/20 від 18.09.2020, останнє повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для обчислення пенсії, призначеної відповідно до Закону України № 889-УІІІ, з урахуванням стажу роботи та заробітної плати в органах місцевого самоврядування. Також повідомлено про намір повторного розгляду питання про призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» відповідно до заяви від 05.06.2020 з урахуванням страхового стажу періодів трудової діяльності, зазначених у трудовій книжці.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 0800-0232-8/49332 від 24.09.2020 повідомлено про перерахунок призначеної пенсії з дати первинного звернення - 05.06.2020.

ОСОБА_1 вважає протиправними дії органу Пенсійного фонду щодо не зарахування до стажу державної служби періодів роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Щодо не зарахування спірного періоду роботи в органах місцевого самоврядування суд зазначає, що порядок обчислення стажу державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».

Також зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 46 Закону України «Про державну службу» до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Як зазначено в трудовій книжці ОСОБА_1 та довідці Управління соціального захисту населення по Олександрівському району Запорізької міської ради № 01-29/1312 від 05.06.2020, позивач в період з 11.04.2017 по 30.06.2020 працювала: з 11.04.2017 по 05.04.2018 на посаді головний спеціаліст - бухгалтер відділу бухгалтерського обліку, контролю та звітності управління соціального захисту населення Запорізької міської ради; з 06.04.2018 по 22.05.2018 на посаді головний спеціаліст відділу прийому громадян управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району; з 23.05.2018 по 14.08.2019 на посаді провідний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району; з 15.08.2019 по 30.06.2020 на посаді головний спеціаліст відділу з організації соціально-побутового обслуговування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району.

Вказані періоди не зараховані управлінням Пенсійного фонду до стажу державної служби ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що посади, які обіймала позивач за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевою самоврядування», про що, зокрема, свідчить і той факт, що позивачу присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, як такій, що має 9 ранг державного службовця з 11.04.2017.

Відтак суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо зарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 11.04.2017 по 30.06.2020 до стажу державної служби.

Доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області висновки суду першої інстанції не спростовують.

Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року в адміністративній справі № 280/7271/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з 20 квітня 2021 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Повна постанова складена 20 квітня 2021 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров