20 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 280/7815/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року (суддя Сіпака А.В., повний текст рішення складений 28.12.2020) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 у жовтні 2020 року звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, з урахуванням пільгового стажу та здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії за вислугою років на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату за період роботи «гірником очисного вибою» на ПАТ «ДТЕК шахта Комсомолець Донбасу» з 18.07.1986 по 17.08.1987, з 21.12.1987 по 08.05.1988, з 22.08.1990 по 23.02.1990, з 21.07.1992 по 08.08.1994, з 25.04.1995 по 19.12.1995, з 18.08.1997 по 25.03.2004.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у задоволенні позовної заяви відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у вересні 2020 року адвокат Амельченко Микола Дем'янович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з адвокатським запитом, в якому, посилаючись на статтю 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», просив здійснити нарахування пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі доданих документів (довідок та копії трудової книжки) з урахуванням пільгового стажу.
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом за № 0800-0209-8/48062 від 18.09.2020 роз'яснило умови та порядок звернення за призначенням пенсії. Також відповідач зазначив, що при розгляді питання було розраховано загальний та пільговий страховий стаж, якого на теперішній час недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Повідомлено, що відділом було зроблено запит до Головного правління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням надати довідки, уточнюючі пільговий характер роботи, довідки про заробітну плату та довідку про реорганізацію підприємства за періоди роботи ОСОБА_1 на ПАТ «ДТЕК шахта Комсомолець Донбасу».
Не погодившись з наданою відповіддю, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV врегульовано питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Статтею 44 Закону врегульовано порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Частиною першою вказаної статті передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.02.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 4.1 цього Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до пункту 4.3 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З наведених норм законодавства вбачається, що підставою для розгляду питання про призначення пенсії є отримання органом Пенсійного фонду заяви встановленого зразка.
Спір у даній справі пов'язаний з відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 , викладеної в листі № 0800-0209-8/48062 від 18.09.2020.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що вказаним листом адвокату ОСОБА_2 роз'яснено, зокрема, умови та порядок звернення за призначенням пенсії. Управлінням зазначено, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління за місцем проживання (реєстрації). Документи для призначення пенсії про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
З наведеного вбачається, що адвокатом ОСОБА_2 при зверненні до управління Пенсійного фонду із запитом від 08.09.2020 не було подано заяви встановленої форми, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Статтею 24 Закону України «Про адвокатуру» визначено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції доходить висновку, що представником позивача, адвокатом Амельченко М.Д., заява в інтересах ОСОБА_1 про призначення останньому пенсії до УПФУ не подавалася, а тому вірним є висновок суду першої інстанції про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалося рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 висновки суду першої інстанції не спростовують.
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції ухвалено рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року в адміністративній справі № 280/7815/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 20 квітня 2021 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Повна постанова складена 20 квітня 2021 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова