Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
20 квітня 2021 р. № 520/16575/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування рішення і наказів, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_2 , затверджене протоколом №2 від 07.02.2020 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 07.02.2020 №74 щодо зменшення виплати компенсації за піднайом житлового приміщення;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за січень та лютий 2020 року від 19.03.2020 № 171;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за березень 2020 року від 21.04.2020 № 251;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за квітень 2020 року від 25.05.2020 № 324;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за травень 2020 року від 23.06.2020 №375;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за червень 2020 року від 24.07.2020 №437;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за липень 2020 року від 26.08.2020 №498;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за серпень 2020 року від 24.09.2020 №551;
- визнати протиправними та скасувати наказ про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за вересень 2020 року від 29.10.2020 №620;
- зобов'язати відповідача військову частину НОМЕР_2 виплатити компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення як для обласного центру в сумі 2850,00 грн. відповідно до вищезазначених щомісячних наказів про виплату компенсації за піднайом (найом) жилих приміщень військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 .
В обґрунтування позову зазначив, що в лютому 2020 року позивачу була зменшена виплата компенсації за піднайом житла, а саме з 2550,00 грн. до 1900,00 грн. Підставою зменшення виплати компенсації за піднайом житлового приміщення, стало рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 07.02.2020 року, яке затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_2 №74. Позивач вважає зазначене рішення таким, що порушує його права. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1 проходжу службу на посаді старшого номера обслуги стартової батареї 2 зенітного ракетного дивізіону військової частини НОМЕР_2 в військовому званні "старший солдат".
В лютому 2020 року позивачу була зменшена виплата компенсації за піднайом житла, а саме з 2550 гривень до 1900 гривень.
Підставою зменшення виплати компенсації за піднайом житлового приміщення, стало рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 07.02.2020 року, яке затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_2 №74 від 07.02.2020 року.
В листі від 02.11.2020 року щодо розгляду звернення позивача, командуванням Військової частини НОМЕР_2 зазначено, що підставою зменшення виплати компенсації за піднайом житлового приміщення, відповідно стало рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 07.02.2020 року, яке затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_2 №74 від 07.02.2020 року.
Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень позивач звернувся за захистом своїх прав до Харківського окружного адміністративного суду.
Суд наголошує, що позивач вже звертався до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо зменшення виплати компенсації за піднайом житлового приміщення та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 виплачувати компенсацію за піднайом (найм) житлового приміщення як для обласного центру.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 року по справі №520/2851/2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 року по справі №520/2851/2020 - залишено без змін.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Встановлює єдину систему соціального захисту військовослужбовців, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі - Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі за текстом - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до абзаців 1, 3-5 та 11 частини першої статті 12 вказаного Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред'являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. У разі відсутності можливості розміщення зазначених військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини та сімейних гуртожитках військова частина зобов'язана орендувати для військовослужбовців та членів їх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Для військовослужбовців офіцерського складу у разі відсутності службового жилого приміщення військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців та членів їх сімей або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
У разі відсутності жилих приміщень для проживання військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, та членів їх сімей або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.
Відповідно до пункту 2 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року, у разі відсутності можливості розміщення військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, гуртожитках (сімейних гуртожитках) для військовослужбовців офіцерського складу, в тому числі для тих, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, та членів їх сімей військова частина орендує житло або за бажанням військовослужбовця виплачує йому грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 450 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 50, ст. 1794).
Постановою Кабінету Міністрів України № 450 від 26 червня 2013 року затверджений Порядок виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони та військовослужбовцям, відрядженим до Міністерства освіти і науки, Державного космічного агентства, за піднайом (найом) ними жилих приміщень (далі - Порядок № 450), яким згідно з пунктом 1 цього Порядку визначено розмір та механізм виплати грошової компенсації за піднайом (найом) житлових приміщень (далі - грошова компенсація) військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Держспецзв'язку, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, у тому числі особам офіцерського (у тому числі особам, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, курсантам вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають сім'ї, та зазначеним у цьому пункті особам, які відряджені до МОН, ДКАВ .
Відповідно до пункту 2 Порядку 450 особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку (далі - військовослужбовці), грошова компенсація виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній) у розмірі, який не перевищує: у м. Києві - двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року; у мм. Сімферополі, Севастополі та обласних центрах - півтора розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року; в інших населених пунктах - одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року. При цьому військовослужбовцям за наявності в них трьох і більше членів сім'ї зазначені розміри грошової компенсації збільшуються в 1,5 раза.
Згідно з пунктом 5 Порядку 450 для отримання грошової компенсації військовослужбовці разом з рапортом подають такі документи: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім'ї; копії документів, що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та членів його сім'ї; інформацію (витяг, інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та бюро технічної інвентаризації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім'ї; копії довідок про реєстрацію місця проживання (перебування), видані органом реєстрації, на військовослужбовця та кожного члена його сім'ї, який проживає разом з ним (військовослужбовці військових частин, які дислокувалися в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, і які переміщені з місць попередньої дислокації, подають довідку про склад сім'ї, видану командиром (начальником) цієї військової частини (підрозділу); копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки; належним чином завірену копію довідки про забезпечення житлом з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецзв'язку, Держспецтрансслужби, МОН, ДКА, Управління державної охорони (крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження).
При цьому, суд звертає увагу, що п. 3 Порядку № 450 визначено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям здійснюється у межах відповідних бюджетних призначень, передбачених Міноборони, МВС, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку та Держспецтрансслужбі, Управлінню державної охорони, а також МОН, ДКА на відповідний рік.
У відповідності до п. 6 розділу V Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380, конкретний розмір компенсації за піднайом щороку визначається з огляду на наявний фінансовий ресурс, передбачений в кошторисі Міноборони для цієї виплати на відповідний бюджетний період.
Отже, розмір та виплата грошової компенсації здійснюється не лише за розпорядженням відповідної військової частини, де проходить службу військовослужбовець, а здійснюється у межах відповідних бюджетних призначень, передбачених Міноборони, тобто військова частина лише виконує розпорядження Міністерства оборони України щодо визначення необхідного розміру грошової компенсації за піднайом житлового приміщення виключно в рамках відповідних бюджетних призначень, передбачених Міноборони.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність протиправних дій, допущених Військовою частиною НОМЕР_2 щодо зменшення позивачу виплати компенсації за піднайом житлового приміщення.
Також, пунктом 4 Порядку № 450 передбачено, що грошова компенсація виплачується починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту військовослужбовця, зокрема особам офіцерського (у тому числі особам, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - за місцем проходження військової служби згідно з наказом командира (начальника) військової частини.
Так, п. 12 наказу Міністерства оборони України від 25.01.2019 року № 30 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2019 рік" визначено, що з 01 січня 2019 року розмір виплати грошової компенсації військовослужбовцям за піднайом (найом) ними жилих приміщень встановлюється - в обласних центрах - 2500 грн., в інших населених пунктах - 1700 грн.
Таким чином, розмір грошової компенсації військовлужбовця здійснюється у межах відповідних бюджетних призначень, передбачених Міноборони та залежить саме від місця проходження військової служби згідно з наказом командира (начальника) військової частини, а не від територіального місця розташування чи юридичної адреси військової частини.
Судами по справі №520/2851/2020 встановлено, що 2 зенітний ракетний дивізіон Військової частини НОМЕР_2 (в якому проходить службу позивач) знаходиться в смт. Рогань Харківського району Харківської області, то грошову компенсацію позивачу за піднайом житлового приміщення позивачу визначено у розмірі 1700,00 грн., тобто у розмірі як для інших населених пунктів.
Доказів на спростування вказаних обставин позивачем до суду не надано.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на довідку з Єдиного державного реєстру підприємства та організаціях України № 807/12 щодо місцезнаходження Військової частини НОМЕР_2 у м. Харків як на підставу нарахування грошової компенсації як для обласного центру, оскільки позивач безпосередньо проходить військову службу в 2 - му зенітному ракетному дивізіоні Військової частини НОМЕР_2 , який знаходиться в Харківській області (смт. Рогань).
Так, як вбачається з посилання https://www.google.com.ua/maps/@49.9038018,36.3428012,11z?hl=ru, смт. Рогань знаходиться на відстані 1 км від кордону міста Харкова, тобто територіально не є частиною міста Харкова, а відноситься до Харківської області.
Так, згідно п. 1 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 "Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями", для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).
Основними завданнями Комісії з контролю є: призначення виплат військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (п. 10 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380).
Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі (п. 8 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380).
Виплата компенсації за піднайом військовослужбовцям та припинення такої виплати здійснюється на підставі наказу командира військової частини (п. 9 розділу V Наказу Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380).
Таким чином, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що питання про необхідність нарахування компенсації за піднайом житла та її розмір вирішується житловою комісією військової частини, рішення якої затверджується наказом командира військової частини, на підставі чого командиром військової частини приймається відповідний наказ про виплату компенсації військовослужбовцям за піднайом (найом) жилих приміщень.
Суд дійшов висновку про законність оскаржуваних наказів та протоколу.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування рішення і наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 квітня 2021 року.
Суддя Н.А. Полях