Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, м-н Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 квітня 2021 р. № 520/5437/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мороко А.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство охорони здоров'я України про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Розпорядження Кабінету Міністрів України № 103-р від 08.02.2021.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство охорони здоров'я України про визнання протиправним та скасування розпорядження - залишено без руху. Надано позивачу термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн; доказів щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 в місті Харкові або Харківській області, копії оскаржуваного Розпорядження Кабінету міністрів України № 103-р від 08.02.2021.
14.04.2021 від позивача надійшла заява про залишення позову без розгляду на підставі п.5 ч. 1 ст. 240 КАС України.
В період з 15.04.2021 по 16.04.2021 суддя Мороко А.С. перебувала у відпустці.
Розглянувши подану заяву про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Положеннями ч. 2 ст. 240 КАС України визначено, що заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Суд звертає увагу на те, що на час подання заяви про залишення позову без розгляду, провадження у даній справі не відкрито, а отже, підстави для залишення позову без розгляду відсутні.
Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід повернути позивачеві у зв'язку з відкликанням позовної заяви.
Таким чином, керуючись статтями 169, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Міністерство охорони здоров'я України про визнання протиправним та скасування розпорядження - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.С. Мороко