Рішення від 19.04.2021 по справі 520/1833/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

19 квітня 2021 року № 520/1833/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства Внутрішніх Справ України щодо відмови в підготовці та наданні ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України;

- зобов'язати Міністерство Внутрішніх Справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для проведення з 01 грудня 2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у квітні 2018 року, відповідно до пункту 3 Постанови №103 та змінам до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України, позивачу був здійснений перерахунок пенсії станом на 01.01.2016. 12 грудня 2018 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45. Також, 14 травня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103. Позивач звернувся до МВС України із заявою про виготовлення та направлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з врахуванням положень Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Проте відповідач відмовив позивачу з тих підстав, що розмір грошового забезпечення та його складові у довідці, яку видано на підставі Постанови 103, відповідають вимогам законодавства. Для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року підстав немає, оскільки після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку п. 1, 2, 3 постанови № 103, Уряд не приймав нових постанов, що стосуються перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ.

Ухвалою суду від 15.02.2021 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Від представника відповідача відзиву до суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу перерахована з 01.01.2016, виходячи із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років, премія 9,21% та виходячи з 67% грошового забезпечення.

05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3585/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, за деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки.

14 травня 2019 року рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, яке залишено без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови №103.

Зважаючи на викладене, позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України (Департаменту персоналу) із заявою, якою просив надати з метою здійснення перерахунку призначеної йому пенсії з 01.12.2019 до ГУ ПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням у неї: щомісячних основних видів грошового забезпечення, що визначені станом на 19 листопада 2019 р., та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії за відповідною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби.

Листом Міністерства внутрішніх справ України (Департаменту персоналу) від 21.01.2021 № Д-1474/22 позивач повідомлений про відсутність підстав для складання довідки позивачу, який отримує пенсію як колишній працівник органів внутрішніх справ, яким перерахунок пенсії з 01.01.2016 здійснений з урахуванням грошового забезпечення, визначеного за відповідною посадою поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова № 988). Розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року перераховувався: з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців). На виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені постановою № 988, за січень 2016 року не виплачувалися.

Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу № 802/2196/17-а установила, що для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні. З моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень про підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою № 988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, які склались між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення щодо позивача є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ № 103 поширювався на пенсіонерів органів МВС станом на дату виникнення спірних правовідносин тільки в частині абз. 2.

Абзацом другим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.";

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 та повернув п. 5 Порядку № 45 до попередньої редакції (01.01.2016).

Відповідно до абз. 2 п. 5 Порядку № 45 слід застосовувати в редакції, яка діяла до цього, а саме була чинною станом від 01.01.2016: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відтак, редакцією п. 5 Порядку 45 станом на 01.01.2016, яка діє після визнання нечинними змін до п. 5 Порядку № 45, було визначено, що врахування для перерахунку пенсій грошового забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), включаючи додаткові види грошового забезпечення, що були фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Доводи позову ґрунтуються на посиланні на Рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, висновки якої стосуються надання оцінки відмові військовим пенсіонерам у підготовці та наданні до територіального пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ №704.

В той же час, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, грошове забезпечення пенсіонерів МВС для перерахунку пенсій визначається на підставі положень постанови КМУ від 11.11.2015 № 988, та на них не поширюється дія Постанови КМУ №704.

Крім того, підставою для розгляду вказаної зразкової справи стало визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18.

Пунктами 1, 2 постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 було встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Для пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським Додаток 2 до Порядку № 45 не застосовується, а форму довідки встановлено у Додатку 3 Порядку № 45, до якого відповідні зміни не вносилися та не визначалися нечинними, та до якої включено додаткові види грошового забезпечення.

Відтак, зазначені норми не поширювали свою дію на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських, пенсії яким призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, а відтак не обмежували відповідних прав таких осіб, з огляду на що скасування судом зазначених положень пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 та пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 жодним чином не впливає на зміст та обсяг прав позивача.

Крім того, як вбачається з довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року здійснений з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі абз. 1 п. 3 Постанови 103.

Оцінка доводів сторін та аналіз спірних правовідносин здійснюється судом на підставі норм діючого законодавства, чинного станом на 19.11.2019 року, з урахуванням прийнятих судами рішень у справах № 826/3858/18 від 12.12.2018 , № 826/12704/18 від 14.05.2019, які набрали законної сили та стосуються визнання нечинними окремих норм Постанови Кабінету міністрів України №103 від 21.02.2018, та наслідків прийняття таких рішень, та на які посилається позивач у своєму позові.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм закону дозволяє зробити висновок, що безпосередньо вказаними нормами не передбачений обов'язковий перерахунок пенсій, призначених колишнім співробітникам органів внутрішніх справ (міліції), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, до яких віднесений позивач. При цьому встановлення умов, порядку та розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку надано саме Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 1,2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідачем у відповіді на заяву позивача було повідомлено, що на виконання пункту 3 Постанови № 103 Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені постановою № 988 за січень 2016 року, не виплачувалися. Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу № 802/2196/17-а, установила, що для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні. З моменту прийняття постанови № 988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою №988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.

Стосовно посилань представника позивача на той факт, що відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260), яким встановлено додаткові види грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

З аналізу п. 4, 5 Постанови КМУ № 988 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення, аналогічні тим, що були встановлені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260, було встановлено Постановою КМУ від 11.11.2015 року, розміри зазначених видів грошового забезпечення визначені в додатках до зазначеної постанови, та саме до цих додатків відсилають норми Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260.

Відтак, зазначеним наказом як нові види, так і нові розміри грошового забезпечення поліцейських не вводилися та не визначалися, з огляду на що підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ не виникало.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу № 802/2196/17-а, установила, що для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні.

Станом на дату винесення Верховним Судом рішення у зразковій справі № 802/2196/17-а зазначений Порядок № 260 був прийнятий та аналізувався Верховним Судом, з огляду на що суд не бере до уваги зазначені посилання позивача, оскільки такі посилання не є належним обґрунтуванням заявлених позовних вимог та не доводять наявності підстав для видачі нової довідки.

Отже підстав для видачі відповідачем позивачу довідки станом на 19.11.2019 для подання її до органів пенсійного фонду з метою проведення перерахунку пенсії з 1 грудня 2019 не виникло.

Суд зазначає, що після набрання законної сили рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі номер 826/12704/18 (19 листопада 2019 р.) Кабінетом міністрів України Постанов, якими розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені постановою №988 для поліцейських за відповідною посадою, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися.

Крім того, саме набрання законної сили 19.11.2019 рішенням суду у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019 також не тягне за собою змін у правовому регулюванні спірних правовідносин, які б встановлювали підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Позовна заява не містить інших обґрунтувань позову, з яких би вбачалася наявність підстав для його задоволення, судом таких обставин в межах заявлених позовних вимог також не встановлено.

З огляду на зазначене, в ході розгляду справи не встановлено порушення прав позивача, через що суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складений 19 квітня 2021 року.

Суддя Білова О.В.