Рішення від 19.04.2021 по справі 520/18174/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

19 квітня 2021 р. № 520/18174/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (61052, м.Харків, вул.Різдвяна, буд.1, код ЄДРПОУ 03196676), Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (61002, м.Харків, вул.Сумська, буд.78, код ЄДРПОУ 03196601) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 28.03.2017 року по 14.05.2018 року;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 28.03.2017 року по 14.05.2018 року;

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 14.05.2018 року по 18.04.2019 року;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 14.05.2018 року по 18.04.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що вона є внутрішньо переміщеною особою, яка зверталась до відповідачів з заявами про виплату їй адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг. Однак, у зв'язку зі зміною місця фактичного проживання Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради припинило раніше призначену виплату адресної допомоги, а рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 16.08.2018 року їй відмовлено у наданні адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг з посиланнями на п.3 та п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 не проживання заявника за вказаною в заяві адресою. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними та такими, що порушую соціальні права, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 12.01.2021 року відкрито спрощене провадження по справі за правилами ст.257-262 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач - Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, через канцелярію суду надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 16.08.2018 року позивачу відмовлено у надання адресної допомоги на внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, оскільки, з матеріалів її особової справи було встановлено, що ОСОБА_1 з 29.10.2015 по 28.12.2015 року отримувала вказану допомогу у розмірі 442 грн., а за 29.12.2015 по 28.02.2016 - у розмірі 221 грн щомісячно. Виплату допомоги припинено відповідно до п.7 Порядку №505 як працездатній особі, яка не працевлаштувалась. Оскільки, на момент звернення до відповідача її життєві обставини не змінилися, підстави для повторного призначення адресної допомоги відсутні, у зв'язку з чим управління діяло в порядку, межах та у спосіб, визначений чинним законодавством України.

Відповідач - Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, надіслав на адресу суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, вказавши на те, що рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у формі протоколу №21 від 23.06.2017 року позивачу відмовлено у призначенні грошової допомоги, оскільки, перевірка достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньопереміщеної особи спеціалістом Управління встановлено, що за вказаною в адресі заявою ОСОБА_1 не проживає та після спливу чотирьохмісячного строку від призначення адресної допомоги не працевлаштувалася. Окрім того, згідно абз.8 п.3 Порядку №505, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний трок не призначається.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взята на облік як внутрішньо переміщена особа 28 жовтня 2015 року в Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради, де в період з 29.10.2015 по 28.04.2016 року отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. З 29.02.2016 року виплата грошової допомоги припинена.

03.08.2020 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради з заявою, в якій просила повідомити про підстави припинення виплати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Листом Управління соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради від 17.08.2020 року №Б-129/6524-03 повідомило заявника, що виплата грошової допомоги припинена у зв'язку з переїздом до іншого населеного пункту. Так, 03.11.2016 ОСОБА_1 знято з обліку та листом від 27.12.20169 №9937-09 особову справу направлено до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації.

Також зазначено, що на підставі заяви від 28.03.2017 року позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб Міністерства соціальної політики України №0000157472 за адресою проживання/перебування в АДРЕСА_3 .

05.05.2017 Управлінням отриманий лист від ПАТ "Ощадбанк", в якому містилась заява від 10.04.2017 та копії документів, необхідних для отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. За результатами проведеної відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 №365 перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи спеціалістами управління встановлено, що за вказаною адресою заявник не проживає.

Рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол №21 від 23.06.2017) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні грошової допомоги.

Окрім того, повідомлено. що згідно з абзацом 8 пункту 3 Порядку №505 особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається (а.с.10-11).

Також, 03.08.2020 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Листом Управління соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 17.08.2020 року №Б-374 повідомило заявника, що 14.05.2018 Управлінням їй видано довідку внутрішньо переміщеної особи №0000534888.

05.06.2018 від АТ "Ощадбанк" до управління відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 №505, в редакції постанови, яка була чинна на час звернення, надійшов пакет документів разом із заявою для призначення допомоги. Додатково Управління повідомило, що у відповідній графі заяви ОСОБА_1 вказали факт відсутності працевлаштування. Оскільки раніше заявник перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в УПСЗНА Київського району ХМР, управлінням було зроблено запит щодо надання особової справи.

Згідно з отриманою від УПСЗНА Київського району ХМР відповіддю, особова справа заявника 27.12.2016 була надіслана до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної державної адміністрації у місті Києві.

Крім того в листі зазначено, що ОСОБА_1 отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в УПСЗНА в Київському районі ХМР як працездатна особа, яка непрацює, з 29.10.2015 по 28.12.2015 у розмірі 442 грн. щомісячно, з 29.12.2015 по 28.02.2016 у розмірі 221 грн. щомісячно. З 29.02.2016 вказану допомогу припинено відповідно до п.7 Порядку як працездатній особі, яка не працевлаштувалася.

Рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради від 16.08.2018 заявнику відмовлено у призначенні допомоги на підставі п.3 Порядку як особі працездатного віку, якій виплату грошової допомоги було припинено відповідно до п.7 цього Порядку.

Також вказано, що 18.04.2019 у зв'язку зі зміною проживання та вибуття до іншого району Ви були зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб в Управлінні. 14.05.2019 року особова справа передана до Управління соціального захисту настелення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (а.с.34-35).

Не погоджуючись з діями відповідачів, що полягають у відмові в призначенні адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", відповідно до преамбули якого цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Згідно ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".

Відповідно до пункту 2 Порядку №505 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до абз. 8, 9, 10 п.3 Порядку №505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого органу (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Згідно із п. 7 Порядку №505 якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Пунктом 12 Порядку вказано, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.

Суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 не встановлено жодного обмеження особи звернутись з новою заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у разі, коли з моменту припинення виплати особі адресної грошової допомоги по день нового звернення її до управління із заявою про виплату допомоги, як працевлаштованої особи, минув шестимісячний строк, тобто наступний повний строк в розумінні пункту 3 Порядку № 505, грошова допомога на наступний строк може не призначатись тільки тим особам, які продовжують перебувати в статусі не працевлаштованої (безробітної) особи, відтак у разі, якщо особа працевлаштувалась і її статус не суперечить зазначеним вище пунктам Порядку №505, вона знову набуває право на виплату їй щомісячної адресної допомоги.

Вказаний висновок також наведений в постановах Верховного Суду від 15.04.2019 у справі №227/513/17 та від 15.08.2019 у справі №415/4379/17, від 17 жовтня 2019 року №414/2201/16-а.

Частиною 5 ст.242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З наданих позивач до суду індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування вбачається, що ОСОБА_1 в період з 01.01.2013 по 28.02.2017 та з 01.05.2017 по 01.02.2019 року фактичного заробітку/доходу не мала та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України не здійснювала (а.с.28).

Суд зазначає, що рішення Управління соціального захисту населення Адміністрації Київського району Харківської міської ради про припинення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг чинне, на час розгляду судом даної адміністративної справи до суду не оскаржено та в установленому законом порядку не скасовано.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що оскільки, на момент звернення позивача до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради 03.08.2020 року з заявою про відновлення виплати щомісячної адресної допомоги та до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради 14.05.2018 року з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, ОСОБА_1 мала статус не працевлаштованої (безробітної) особи, правових підстав для призначення чи відновлення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у відповідачів не було.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачами доведено правомірність вчинених ними дій, суд доходить висновку що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивача ухвалою суду від 12.01.2021 року звільнено від сплати судового збору на підставі ст.8 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко