Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 квітня 2021 р. № 520/16991/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горшкової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Бондара О.В.,
представника відповідача - Гундар Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0002643201 від 14.08.2020, №0002633201 від 14.08.2020, №0002623201 від 14.08.2020, №0002583201 від 14.08.2020, №0002593201 від 14.08.2020, №0002603201 від 14.08.2020, №0002613201 від 14.08.2020, винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позову зазначив, що фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" проведена без відповідних підстав, які визначені пунктом 80.2 статті 80 Податкового кодексу України. Крім того, перевірка проводилась за присутності директора Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА", проте у акті перевірки № 1011/20-40-32-01-08/39712901 від 18.06.2020 підпис директора відсутній. Також зазначив, що акт перевірки фактично складений 18 червня 2020 року, а зареєстрований лише 26 червня 2020 року, тобто із порушенням строків реєстрації акту фактичної перевірки встановленого п.86.5 ст. 86 Податкового кодексу України. Отже, податкові повідомленні-рішення, прийняті на підстав незаконної перевірки та акту, складеного із порушенням вимог Податкового кодексу України, не можуть вважатися правомірними та підлягають скасуванню. Крім того, посилався на те, що у позивача є наявності всі документи, які спростовують доводи відповідача. У зв'язку із чим, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.12.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 15.03.2021 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, а висновки якого стали підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень. Посилання позивача на те, що у контролюючого органу відсутні підстави для проведення перевірки є безпідставними, оскільки перевірка відбулась в результаті здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, внаслідок опрацювання податкової інформації. Перевірку позивача розпочато 18.06.2020, завершено - 25.06.2020, про що зазначено на останній сторінці акту перевірки. Акт перевірки зареєстровано 26.06.2020, тобто наступного робочого дня після закінчення перевірки, що кореспондується з вимогами статті 86 Податкового кодексу України. На паливних складах Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" у період з 01.07.2019 по 10.06.2020 здійснювалось зберігання та оптова реалізація пального без наявності відповідної ліцензії, що є порушення частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального". Крім того, встановлено, що у період з 01.04.2020 по 25.06.2020 на акцизних складах за адресами: Салтівське шосе, 169, м. Харків та по вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків здійснювалась реалізація пального з резервуарів через місця відпуску пального, які не обладнані належним чином рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, чим порушено вимоги п.п. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. У зв'язку із чим просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, встановив наступне.
У період з 18.06.2020 по 25.06.2020 за місцем провадження господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" за адресами: Салтівське шосе, 169, м. Харків та вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків співробітниками Головного управління ДПС у Харківській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання встановлених законодавством України вимог, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів.
Результати перевірки оформлені актом від 26.06.2020 № 1011/20-40-32-01-08/39712901, яким зафіксовані порушення позивачем вимог діючого законодавства України, а саме:
- частини 1 підпункту 230.1.2. пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України;
- частиною 1 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
На підставі висновків акту перевірки від 26.06.2020 № 1011/20-40-32-01-08/39712901 контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення, а саме:
- податкове повідомлення-рішення №0002603201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500000,00 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок за порушення частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- податкове повідомлення-рішення №0002633201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 140000,00 (сто сорок тисяч) гривень 00 копійок за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України;
- податкове повідомлення-рішення №0002623201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 160000,00 (сто шістдесят тисяч) гривень 00 копійок за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України;
- податкове повідомлення-рішення №0002593201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500000,00 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок за порушення частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- податкове повідомлення-рішення №0002583201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500000,00 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок за порушення частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- податкове повідомлення-рішення №0002613201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 500000,00 (п'ятсот тисяч) гривень 00 копійок за порушення частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- податкове повідомлення-рішення №0002643201 від 14.08.2020, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 120000,00 (сто двадцять тисяч) гривень 00 копійок за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
Товариство з обмеженою відповідальності "ХОЗСФЕРА" скористалось правом адміністративного оскарження та направило до Державної податкової служби України скаргу на податкові повідомлення-рішення, проте рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 20.11.2020 № 33122/6/99-00-06-02-06-06 скаргу позивача залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0002643201 від 14.08.2020, №0002633201 від 14.08.2020, №0002623201 від 14.08.2020, №0002583201 від 14.08.2020, №0002593201 від 14.08.2020, №0002603201 від 14.08.2020, №0002613201 від 14.08.2020 - залишено без змін.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями Товариство з обмеженою відповідальності "ХОЗСФЕРА" звернулось до суду за захистом своїх прав.
Оцінюючи обґрунтованість прийнятих відповідачем рішень, суд зазначає наступне.
Так, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" проведена без відповідних підстав, які визначені пунктом 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" 26.03.2015 зареєстроване як юридична особа. Види діяльності: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.45 Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у.; 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у.; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 47.71 Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах; 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.10 Складське господарство; 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 69.10 Діяльність у сфері права; 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.
Порядок проведення фактичних перевірок встановлений нормами статей 75 та 80 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 Податкового кодексу України визначено, що фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пунктом 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Так, судом встановлено, що фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" проведено на підставі наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 16.06.2020 № 2015.
Зі змісту наказу 16.06.2020 № 2015 вбачається, що підставою проведення перевірки є підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Норма цього підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" покладені на відповідача.
Аналогічний висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 07.11.2019 по справі № 140/391/19.
Відтак, суд відхиляє доводи позивача щодо відсутності підстав проведення перевірки.
Відповідно до пункту 80.5 статті 80 Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки (абзац другий цього пункту).
Отже, платник податку, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, зокрема фактичної, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж посадові особи контролюючого органу були допущені до перевірки, у подальшому предметом розгляду у суді може бути лише суть виявлених порушень податкового та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Такі висновки висловлені Верховним судом у справах №804/1113/16, №807/2062/17, № 140/391/19.
Щодо посилань позивача на порушення строку реєстрації акту перевірки та відсутність підпису директора ТОВ "ХОЗСФЕРА" в акті перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 86.5 статті 86 Податкового кодексу України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Поряд із тим, суд вважає необґрунтованими вказані посилання представника позивача, оскільки акт перевірки складено 25.06.2020, у останній день перевірки. Розпочато перевірку 18.06.2020 о 15-00, про що зазначено на останній сторінці акту перевірки. Акт перевірки зареєстровано 26.06.2020, тобто наступного робочого дня після закінчення перевірки, що відповідає вимогам пункту 86.5 статті 86 Податкового кодексу України.
Щодо відсутності підпису директора в акті перевірки суд зазначає, що директор ТОВ "ХОЗСФЕРА" відмовився від підпису, у зв'язку з чим контролюючим органом складено акт відмови від ознайомлення з актом перевірки та його підписанням від 25.06.2020, що спростовує доводи позивача.
Щодо порушень вимог податкового законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА", які викладені у висновках акту перевірки, суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" отримало з 01.07.2019 ліцензію на право здійснення оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі (а.с. 36-37 т.1).
Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" отримало з 31.12.2019 ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на автозаправочній станції за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (а.с. 38-39 т. 1).
З 10 червня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" отримало ліцензію на право зберігання пального на автозаправочній станції за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (а.с. 41-42 т.1).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" оптова торгівля пальним - діяльність з придбання та подальшої реалізації пального зі зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі/та зберігання пального на праві власності або користування.
Відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюється суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Відповідно до частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Таким чином, Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" чітко визначено, що оптова торгівля пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним - окремий вид діяльності, який передбачає отримання відповідної ліцензії, та визначається як діяльність з придбання та подальшої реалізації пального іншим суб'єктам господарювання, яка здійснюється за наявності місць (території), на яких розташовані ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі пальним. При цьому, у разі здійснення оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі ліцензія отримується на кожне таке місце з зазначенням адреси такого місця в ліцензії.
Згідно з пп. 14.1.6 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом:
а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Як вбачається із акту перевірки, на паливному складі Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1011386) у період з 01.07.2019 по 10.06.2020 здійснювалось зберігання та оптова реалізація пального без наявності відповідної ліцензії.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" у перевіряємому періоді від Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергосоюз-Трейд" отримало пальне на акцизний склад - 1011386 (акцизна накладна від 28.12.2019 № 1638, від 27.12.2019 № 1635, від 06.12.2019 № 1506, від 05.12.2019 № 1496). Обсяг отриманого пального на паливний склад з уніфікованим номером 11386 склав 98828,74 кг (а.с. 183, 189 т. 1).
Крім того, із акцизної накладної № 409 від 30.04.2020 судом встановлено, що отримане пальне Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" перерозподіляло на свій же акцизний склад (а.с. 187 т. 1).
Тобто, фактично позивач зберігав отримане пальне на власному акцизному складі - 1011386.
Також, із акцизних накладних від 14.05.2020 № 538, від 19.06.2020 № 802 та від 07.05.2020 № 446 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" реалізувало пальне Товариству з обмеженою відповідальністю "Глобал Трафік ЛПГ" (а.с. 184-186 т. 1 ).
Крім того, перевіркою встановлено, що на паливному складі Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" за адресою: вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1012788) у період з 01.07.2019 по 25.06.2020 здійснювалось зберігання та оптова реалізація пального без наявності відповідної ліцензії.
Як вбачається із матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" у перевіряємому періоді від Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал-ДТ" отримало нафтопродукти на склад, що знаходить за адресою: вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків, тобто на акцизний склад - 1012788 (видаткові накладні № 732 від 26.04.2020, № 733 від 26.04.2020, № 734 від 26.04.2020, № 736 від 26.04.2020, № 753 від 28.04.2020, № 766 від 28.04.2020, № 535 від 07.04.2020, № 536 від 07.04.2020, товарно-транспортних накладних від 26.04.2020 № 732, № 733, № 734, № 735, від 28.04.2020 № 753, № 766, від 07.04.2020 № 535, № 536) (а.с. 195-210 т. 1).
Крім того, із акцизної накладної № 224 від 07.04.2020 судом встановлено, що отримане пальне Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" перерозподіляло на свій же акцизний склад, що додаткового свідчить про те, що фактично позивач зберігав отримане пальне на власному акцизному складі - 1012788 (а.с. 181 т. 1).
Також, із видаткових накладних від 07.04.2020 № 44, № 45, від 10.04.2020 № 49, від 16.04.2020 № 53, від 22.04.2020 № 57, від 24.04.2020 № 60, від 29.04.2020 № 69 та товарно-транспортних накладних від 07.04.2020 № 28, № 29, від 10.04.2020 № 49, від 16.04.2020 № 33, від 22.04.2020 № 35, від 24.04.2020 № 36, від 29.04.2020 № 38 вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" реалізувало пальне Товариству з обмеженою відповідальністю "Паркінг+" (а.с. 211-224 т. 1 ).
Крім із матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" зберігало нафтопродукти - дизельне пальне у об'ємі 16976 тонн на акцизному складі вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків, тобто на акцизний склад - 1012788, що підтверджується актом приймання-передачі нафтопродуктів зі зберігання від 29.04.2020 № 65-ВД товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів № 65-ВД від 29.04.2020 (а.с. 225-226 т.1).
Таким чином, суд приходить до висновку, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" у перевіряємий період фактично здійснювалось зберігання та оптова торгівля пальним - придбання та подальша реалізація пального іншим суб'єктам господарювання за адресою: вул. Драгомирівська, буд. 10, м.Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1012788) та за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1011386) без наявності відповідної ліцензії на зберігання та оптову торгівлю пальним, у зв'язку із чим контролюючим органом правомірно встановлено порушення позивачем частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року N 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби. Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року N 227 ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Листом Державної фіскальної служби від 30.05.2019 за № 17014/7/99-99-12-01-01-17 на виконання Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" доведено територіальним органам - головним управлінням ДФС в областях та м. Києві, що суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем роздрібної торгівлі пальним починаючи з 12.06.2019. При цьому головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання починаючи з 01.07.2019.
Виходячи із норм Закону №481 та листа Державної фіскальної служби від 30.05.2019 за № 17014/7/99-99- 12-01-01-17 відповідач мав право видавати ліцензії з 1 липня 2019 року.
Поряд із тим, доказів звернення до контролюючого органу із заявою про отримання ліцензії до 01.07.2019 позивачем до суду не надано.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу 8 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.
Враховуючи правомірність висновків контролюючого органу щодо порушення позивачем частини 8 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення № 0002613201 від 14.08.2020, № 0002603201 від 14.08.2020, № 0002593201 від 14.08.2020, № 0002583201 від 14.08.2020, винесені Головним управлінням ДПС у Харківській області в межах чинного законодавства, а тому не підлягають скасуванню.
Крім того, контролюючим органом під час перевірки встановлено, що у період з 01.04.2020 по 25.06.2020 на акцизних складах Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" за адресами: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1011386); Салтівське шосе, 169, м. Харків, АЗС (уніфікований номер акцизного складу -1012718); вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу-1012788), здійснювалась реалізація пального з резервуарів через місця відпуску пального, які не обладнані належним чином рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, чим порушено вимоги пп. 230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.
Як вже зазначалось судом, за змістом підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
За змістом пункту 12 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Пунктом 18 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України було встановлено, що норми п. 128-1 ст.128-1 Податкового кодексу України застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п.212.1 ст.212цьогоКодексу) з 1 січня 2020 року.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891.
Пунктом 2 Порядку № 891 визначено, що витратомір-лічильник - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах; рівнемір-лічильник рівня пального у резервуарі - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара.
Як встановлено пунктом 5 та пунктом 7 Порядку № 891, інформація про розпорядника акцизного складу, наявні акцизні склади, розміщені на них резервуари, витратоміри та рівнеміри вноситься розпорядниками акцизних складів до електронних документів для наповнення Реєстру шляхом ручного вводу даних та надсилається одноразово. Натомість, інформація про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби, добового обсягу обігу пального та добового фактичного обсягу реалізованого пального зводиться автоматично, шляхом передачі даних витратомірів та рівнемірів, зареєстрованих у Реєстрі.
Формат даних та структуру Реєстру затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за № 4/32975 (далі - наказ № 944).
На виконання пункту 3 Порядку № 891 і пункту 2 наказу № 944 ДПС розроблено програмне забезпечення для створення та ведення Реєстру, яке надає безкоштовну можливість платникам податків подавати до контролюючого органу довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (електронний документ за формою J0210301) довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі (електронні документи за формою J0210401) засобами ІТС "Електронний кабінет" та ІТС "Єдине вікно подання електронної звітності".
Так, згідно з даними інформаційних ресурсів ДПС України встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" на паливному складі за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1011386) використовуються резервуари для приймання, зберігання та відпуску пального, що зареєстровані у СЕАРП за № 1011386/1, № 1011386/2, № 1011386/3, № 1011386/4, № 1011386/5, які не обладнані рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, що мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності.
Також, на паливному складі за адресою: вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1012788) використовуються резервуари для приймання, зберігання та відпуску пального, що зареєстровані у СЕАРП за № 1012788/1, № 1012788/2, № 1012788/3, № 1012788/4, № 1012788/5, № 1012788/6, № 1012788/7, які не обладнані рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, що мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності.
Крім того, на паливному складі за адресою: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1012718) використовуються резервуари для приймання, зберігання та відпуску пального, що зареєстровані у СЕАРП за № 1012718/1, № 1012718/2, № 1012718/3, № 1012718/4, № 1012718/5, № 1012718/6, № 1012718/7, які не обладнані рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, що мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності.
Відомості про внесення до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, у період, що перевірявся, в системі відсутні.
Докази на спростування вказаного позивачем не надано.
Відповідно до статті 128-1 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
З аналізу наведеного слідує висновок, що у розпорядників акцизних складів на підставі указаних норм Податкового кодексу України виник обов'язок обладнати акцизні склади, на території яких здійснюється господарська діяльність із продажу пального витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх у відповідному Єдиному державному реєстрі до 01.04.2020.
При цьому з 01.04.2020 відповідно до статті 128-1 Податкового кодексу України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.
Твердження позивача про наявність ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а також рішень судів у справах №580/1339/20 та №691/988/20, не спростовують а навпаки підтверджують необхідність обладнання резервуарів рівномірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, що не здійснено позивачем.
Крім того, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів проведення повірки чи контролю резервуарів через місця відпуску пального.
Суд вважає необґрунтованим посилання представника позивача на технічний висновок ПП "Еконафтсервіс" № НК-41РП-2019, № НК-42РП-2019, № НК-43РП-2019, № НК-44РП-2019, № НК-45РП-2019 за результатами технічного обстеження резервуару горизонтального зварного об'ємом 25 м-3 № 5 та технічні паспорти сталевого резервуару РГСД-25 як на належне проведення контролю резервуарів, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що відповідно до частин 1, 3, 5, 6 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 05.06.2014 1314-VII законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться: науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.
Делегування науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, визначеними цією частиною, своїх повноважень щодо проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, іншим особам або залучення ними в будь-який спосіб до цієї діяльності осіб, які не мають відповідних на те повноважень, забороняється.
Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Згідно частини 2 статті 16 вказаного Закону призначені органи з оцінки відповідності повідомляють науковому метрологічному центру, уповноваженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності, на ведення реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки, про видані ними сертифікати перевірки типу засобів вимірювальної техніки.
Сертифікат перевірки типу засобу вимірювальної техніки є документом, який засвідчує, що тип засобу вимірювальної техніки затверджено.
З системного аналізу викладеного вбачається, що проведення повірки засобів вимірювальної техніки є обов'язком позивача, невиконання якого матиме правовим наслідком притягнення до відповідальності.
Так, судом досліджений технічні висновки ПП "Еконафтсервіс" № НК-41РП-2019, № НК-42РП-2019, № НК-43РП-2019, № НК-44РП-2019, № НК-45РП-2019 за результатами технічного обстеження резервуару горизонтального зварного об'ємом 25 м-3 № 5 та технічні паспорти сталевого резервуару РГСД-25. Орган, який здійснював обстеження, зазначив, що цей висновок підтверджує можливість подальшої експлуатації резервуару горизонтального зварного об'ємом 25 м-3 № 5.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" органом з уповноваження на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації (далі - орган з уповноваження), є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" для проведення зазначеної в частині першій цієї статті повірки наукові метрологічні центри, метрологічні центри та повірочні лабораторії зобов'язані одержати свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - свідоцтво про уповноваження), яке видається органом з уповноваження.
Суд зазначає, що ПП "Еконафтсервіс" не є тим органом, який в розумінні статті 18 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" уповноважений на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки.
Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 (далі ТР), встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.
Засоби вимірювання витратоміри/рівнеміри проходять процедуру оцінки відповідності по своїм модулям (B та F) згідно з ТР.
Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП "Укрметртестстандарт".
В залежності від технічних та технологічних аспектів роботи акцизного складу, розпорядник акцизного складу самостійно приймає рішення щодо вибору марок, моделей витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, програмного забезпечення для повноцінного їх функціонування, якими повинні бути обладнані акцизні склади.
Таким чином, враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що витратоміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП "Укрметртестстандарт".
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 08.02.2016 № 193 затверджено порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів (далі Порядок №193).
Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки (п.1 Розділу IV Порядку №193).
Результати повірки ЗВТ вважають позитивними, якщо їх метрологічні і технічні характеристики відповідають вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та технічних регламентів щодо ЗВТ (далі - встановлені вимоги).
Результати повірки ЗВТ, що випущені з виробництва і введені в експлуатацію до набрання чинності технічними регламентами щодо ЗВТ, вважають позитивними, якщо їх метрологічні та технічні характеристики відповідають вимогам нормативних документів, чинних на момент їх виробництва і введення в експлуатацію (п.2. Розділу IV Порядку №193).
Оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином:
1) позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. На вимогу заявника можливе поєднання зазначених видів засвідчення результатів повірки;
2) свідоцтво про повірку ЗВТ може бути оформлене: на паперовому носії; в електронній формі - у разі дотримання вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та цього Порядку;
3) форма і розміри повірочних тавр наведені в додатку 3 до цього Порядку (п.3 Розділу IV Порядку №193).
Суд зазначає, що доказів проведення повірки резервуарів та лічильників за адресами: Салтівське шосе, 169, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу - 1011386); Салтівське шосе, 169, м. Харків, АЗС (уніфікований номер акцизного складу -1012718); вул. Драгомирівська, буд. 10, м. Харків (уніфікований номер акцизного складу-1012788), позивачем до суду не надано.
Суд також зазначає, що всі вищевказані обставини підтверджуються наданими у судовому засіданні 12.04.2021 поясненнями свідка ОСОБА_1 - заступника начальника відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального управління контролю за підакцизними товарами, який безпосередньо проводив фактичну перевірку позивача.
Таким чином, сукупність встановлених в ході судового розгляду спору обставин дає підстави для висновку про доведеність допущених позивачем порушень вимог Податкового кодексу України, що стали підставою для застосування відповідальності та прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ХОЗСФЕРА" (пр. Науки, буд. 45-А, кв. 44, м. Харків, 61072, код 39712901) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код 43143704) про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 20 квітня 2021 року.
Суддя О.О. Горшкова