вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
19 квітня 2021 року Справа № 480/2739/21
Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020, № 01-13/06-536 від 12.03.2020, 01-13/06-2581 від 03.12.2020, № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, яким був мій покійний чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 61 рік;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху, оскільки, зокрема, позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни. При цьому, заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даними позовними вимогами та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду надано не було.
В даній ухвалі судом було зазначено, що позивачу необхідно, зокрема, надати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовними вимогами щодо визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, а також докази поважності причин пропуску такого строку.
На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачем надано суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Клопотання обгрунтовується тим, що на протязі тривалого часу позивач намагалась вирішити законне питання через відповідний орган виконавчої влади, а саме Управління соціального захисту населення Краснопільської РДА та з його правонаступником, які на протязі останнього року реформувались, змінюючи свої повноваження та територію юрисдикції, що не залежало особисто від позивача. Крім того, позивач акцентувала увагу суду на те, що остання письмова відмова відповідача (Управління соціального захисту населення Краснопільської РДА) була надана за № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, та саме з цього часу, на думку позивача, відраховується термін звернення до суду. Також, з лютого-березня 2020 року в Україні був впроваджений карантин, який обмежував деякі питання щодо звернення громадян за захистом своїх прав в судовому порядку.
Дослідивши матеріали позовної заяви та клопотання про поновлення строку звернення до суду, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
За приписами ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту наведених норм слідує, що для звернення до адміністративного суду з позовом встановлено шестимісячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Суд зазначає, що поважними причинами, що зумовили пропуск строку звернення до суду, визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами, які не дозволяють вчасно реалізувати право на судовий захист.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.
Суд звертає увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.
Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Суд вважає за необхідне зазначити, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.
Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення від 21 грудня 2010 року у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України").
Поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд судді.
Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного Суду від 31 березня 2020 року по справі № 807/235/16 (адміністративне провадження № К/9901/49805/18).
Суд зазначає, що доводи викладені позивачем в клопотанні про поновлення строку звернення до суду щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, є безпідставними, оскільки не позбавляли особу можливості протягом більше чим рік реалізувати своє право на судовий захист.
При цьому суд вважає безпідставними посилання позивача, що оскільки остання письмова відмова відповідача (Управління соціального захисту населення Краснопільської РДА) була надана за № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, та саме з цього часу, відраховується термін звернення до суду, оскільки з 17.12.2020 року обчислюється строк звернення до суду саме щодо оскарження відмови Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листом № 01/13/06-2463 від 17.12.2020.
А відтак в даному випадку позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду з вище зазначеними позовними вимогами, при цьому належних доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.
За вказаних обставин, суд не знайшов підстав для задоволення клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно із п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки позивач звернувся до суду після закінчення встановленого законом строку та протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху не подав до суду належних доказів поважності пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, суд визнає неповажними вказані в клопотання про поновлення строку звернення до суду підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду та вважає за необхідне повернути позовну заяву в частині позовних вимог позивачу.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації в частині позовних вимог про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни - повернути позивачу.
Роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя В.О. Павлічек