Рішення від 05.04.2021 по справі 480/9310/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року Справа №480/9310/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В.,

за участі секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,

представника позивача - Брайко Ю.В.,

представника відповідача - Петрова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/9310/20 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - відповідач-1, Департамент соцзахисту населення), Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика (далі - відповідач-2, Комісія по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій), про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій № 12.07-36/201-1/07 від 04.06.2020 про припинення надання раніше призначеної субсидії;

- зобов'язання Департаменту соцзахисту населення повернути суму житлової субсидії з травня 2018 по січень 2019 року в розмірі 2 456, 82 грн., яка надавалась не у грошовій формі, на особовий рахунок ОСОБА_1 ,

УСТАНОВИВ:

І. Позиція позивача

Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій 04.06.2020 прийнято рішення № 12.07-36/201-1/07 яким, відповідно до пункту 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995, у зв'язку з неповідомленням про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства протягом 30 календарних днів, позивачу припинено раніше призначену субсидію за адресою: АДРЕСА_1 , з травня 2020 року.

На переконання ОСОБА_1 , вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки зі своїм чоловіком ОСОБА_2 вона перебуває у шлюбі з 1977 року та з початку 2015 року з ним разом не проживає. У першій заві про призначення житлової субсидії та декларації, поданих 25.09.2015, чоловік не вказувався, оскільки не був зареєстрований та фактично не проживав за адресою: АДРЕСА_1 . У поданих 08.07.2016 заяві та декларації, чоловік також не вказувався. У зв'язку з народженням ІНФОРМАЦІЯ_1 онука, місцем проживання якого була вказана адреса, позивач повідомляла про зміни у складі сім'ї.

Тобто, з 2016 року змін у складі сім'ї ОСОБА_1 не відбувалось, у зв'язку з чим, інформація про такі зміни не надавалась.

Крім того, позивач зазначила, що ОСОБА_2 є членом сім'ї лише згідно з нормами Сімейного кодексу України, втім, він не є членом домогосподарства у розумінні постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 27.04.2018.

Після подання у травні 2020 року заяви та декларації про призначення житлової субсидії, у яких вказувався чоловік ОСОБА_2 , відповідач-2 всупереч приписів Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995, не здійснив обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та не перевірив документи щодо майнового стану заявника.

За таких обставин, ОСОБА_1 вважає оскаржуване рішення про припинення надання раніше призначеної субсидії протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги - такими, що підлягають задоволенню.

ІІ. Заперечення відповідачів

Не погоджуючись з позовними вимогами, у відзиві на позовну заяву (а.с. 31-34) Департамент соцзахисту населення зазначив, що, оскільки предметом оскарження є рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, яка утворена відповідно до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради № 302 від 12.06.2018 та є суб'єктом владних повноважень, то саме ця комісія має бути відповідачем у справі.

Також, відповідач-1 зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку Департаменту соцзахисту населення як отримувач житлової субсидії з листопада 2016 по квітень 2020 року. У наданих 21.05.2020 заяві та декларації про отримання житлової субсидії, позивачем було зазначено чоловіка ОСОБА_2 , який зареєстрований за іншою адресою.

Отже, з указаних документів було з'ясовано, що у період отримання житлової субсидії, ОСОБА_1 перебувала у шлюбних відносинах. Тобто, з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України № 329 від 27.04.2018, яка визначала обов'язок врахування під час призначення житлової субсидії доходів членів сім'ї особи зі складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, було встановлено, що з травня 2018 по квітень 2020 позивач отримувала субсидію у завищеному розмірі, оскільки не враховувались доходи її чоловіка.

За таких обставин, відповідно до делегованого права, передбаченого пунктом 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій 04.06.2020 прийнято рішення № 12.07-36/201-1/07 про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_1 з травня 2020 року.

Комісія по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій у відзиві (а.с. 67-68) також зазначила, що оскаржуване рішення було прийнято у зв'язку з встановленням факту перебування ОСОБА_1 у шлюбі у період з травня 2018 по квітень 2020 року та неврахування доходів її чоловіка під час призначення житлової субсидії, наслідком чого стало отримання субсидії у завищеному розмірі.

Беручи до уваги приписи пунктів 90 та 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, відповідач-2 вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

Ухвалою від 24.12.2020 відкрито провадження у справі № 480/9310/20, розгляд справи вирішено проводити у письмовому провадженні з 19.01.2021, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 26.02.2021, до участі у справі в якості другого відповідача залучено Комісію по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 23.03.2021 об 11 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 23.03.2021, занесеною до протоколу, в судовому засіданні оголошено перерву до 11 год. 30 хв. 31.03.2021, відповідача-2 зобов'язано надати додаткові докази по справі.

Ухвалою суду 31.03.2021, занесеною до протоколу, в судовому засіданні оголошено перерву до 11 год. 30 хв. 05.04.2021.

В судовому засіданні 05.04.2021 представник ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити.

IV. Обставини справи

ОСОБА_1 є уповноваженим власником (співвласником, наймачем) житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до довідки № 14.03-08/68342 від 21.10.2020, окрім неї, за цією адресою зареєстровані ще 4 особи: син ОСОБА_3 , невістка ОСОБА_4 , онука ОСОБА_5 та онук ОСОБА_6 (а.с. 14).

На підставі заяви від 25.09.2015 та декларації, за вказаною адресою позивачу була призначена житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 11). У період з травня 2018 по квітень 2020 року включно, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначалась ОСОБА_1 автоматично, на підставі відповідних рішень (а.с. 84-106).

З метою подальшого отримання субсидії, 21.05.2020 Департаменту соцзахисту населення позивач подала заяву та декларацію, у якій, окрім зареєстрованих за адресою АДРЕСА_1 осіб, вказала також і чоловіка ОСОБА_2 , фактичним місцем проживання якого є АДРЕСА_2 (а.с. 80-82).

За результатами розгляду зазначеної заяви, 04.06.2020 Комісією по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій прийнято рішення № 12.07-36/201-1/07 про припинення надання раніше призначеної субсидії з травня 2020 року (а.с. 9).

Крім того, 10.06.2020 Департаментом соцзахисту населення прийнято розпорядження про повернення надміру перерахованої (виплаченої) субсидії за період з 01.05.2018 по 30.04.2020 (а.с. 10), а 28.09.2020 - ОСОБА_1 направлено повідомлення про припинення та відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям (а.с. 9 звор. бік).

Розпорядженням відповідача-1 від 18.01.2021, згадане розпорядження від 10.06.2020 скасовано (а.с. 36), а 19.01.2021 прийнято нове розпорядження про повернення надміру перерахованої (виплаченої) субсидії відповідно до розрахунку (а.с. 35, 37).

V. Норми права, які регулюють спірні правовідносини та їх застосування

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017, який набрав чинності 10.12.2017.

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 вказаного Закону встановлено, що визначення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі, належить до повноважень Кабінету Міністрів України.

Так, умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на плату за користування житлом або його утримання та комунальні послуги (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 (далі - Положення № 848).

Згідно з пунктом 2 Положення № 848 (в редакції яка діяла на момент призначення житлової субсидії позивачу вперше), право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до пункту 7 Положення № 848 у згаданій редакції, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Пунктом 12 Положення № 848 (в редакції яка діяла на момент призначення житлової субсидії позивачу вперше) передбачалось, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.

Згідно з пунктом 14, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.

Після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

В подальшому, Кабінетом Міністрів України 27.04.2018 прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022» (далі - Постанова КМУ № 329), якою вказане Положення № 848 викладено у новій редакції.

Пунктом 2 Постанови КМУ № 329 установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства, зокрема є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Відповідно до пункту 2 нової редакції Положення № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (пункт 3 Положення № 848).

Пунктом 4 Положення № 848 визначено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 8 Положення № 848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).

При цьому, за змістом пункту 9, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 10 Положення № 848).

Пунктом 13 Положення № 848 установлено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), зокрема, заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 16 Положення № 848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення № 848, а саме абзацом 18 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає повідомлення заявнику в паперовому вигляді рекомендованим листом із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

Також, пунктом 16 Положення № 848 передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.

Згідно з пунктом 22 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема, громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Отже, зміст вказаних норм дає підстави дійти висновку, що з 01.05.2018 суттєво змінилися умови надання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Зокрема, під час призначення житлової субсидії почали враховуватись доходи не тільки осіб зі складу домогосподарства, тобто, осіб, які зареєстровані або фактично проживають у певному житловому приміщенні, а й членів сімей цих осіб, місце фактичного проживання (реєстрації) відмінне від адреси домогосподарства.

При цьому, особи, які отримували житлову субсидію і члени сім'ї яких не були зареєстровані за адресою домогосподарства, зобов'язані були подати нові заяви та декларації для призначення житлової субсидії із зазначенням таких членів сім'ї.

На виконання пункту 43 Положення № 848 (в редакції, яка діяла на момент подачі позивачем заяви та декларації про призначення субсидії у травні 2020 року), для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії (пункт 60 Положення № 848 у згаданій редакції).

У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення (пункт 63).

Рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії (пункт 66).

Відповідно до приписів пункту 90 Положення № 848, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема, щодо зміни у складі сім'ї члена домогосподарства.

У разі коли громадянин не повідомив про зазначені обставини, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг (пункт 119).

Отже, відповідно до приписів вказаних норм, за результатами розгляду заяви та декларації про призначення субсидії, уповноважені органи (структурні підрозділи з питань соціального захисту населення або комісії) мають право прийняти одне з трьох рішень: про призначення житлової субсидії, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії.

При цьому, рішення про припинення житлової субсидії може бути прийняте уповноваженим органом тільки у передбачених випадках і тільки після прийняття рішення про призначення житлової субсидії.

VI. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору

У цій справі, обґрунтовуючи правомірність оскаржуваного рішення, Департамент соцзахисту населення та Комісія по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій стверджують, що приймаючи рішення про припинення раніше призначеної субсидії ОСОБА_1 , діяли на підставі та у порядку, передбаченому Положенням № 848.

Втім, дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд не може погодитись з указаними доводами відповідачів, з огляду на таке.

Як підтверджено матеріалами справи, 21.05.2020 ОСОБА_1 до Департаменту соцзахисту населення були подані заява про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, а також декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (а.с. 80-82).

За результатами розгляду вказаних документів, Комісія по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій дійшла висновку про недотримання позивачем вимог пункту 90 Положення № 848, а саме: не повідомлення після 01.05.2018 протягом 30 календарних днів відомостей про зміни у складі сім'ї членів домогосподарства, зокрема, про чоловіка ОСОБА_2 . Саме на підставі цих висновків, з огляду на приписи пункту 119 Положення № 848, відповідачем-2 і було прийнято оскаржуване рішення про припинення раніше призначеної субсидії.

Суд погоджується з тим, що після набрання чинності 01.05.2018 постановою Кабінету Міністрів України № 329 від 27.04.2018 та зміною умов надання житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 зобов'язана була подати нову заяву і декларацію, оскільки мала члена сім'ї (чоловіка) не зареєстрованого за адресою домогосподарства, доходи якого, відповідно до приписів пункту 9 Положення № 848 (в редакції станом на 01.05.2018), повинні були враховуватись при розрахунку субсидії.

Неподання такої заяви і декларації призвело до неврахування доходів чоловіка позивача ОСОБА_2 при розрахунку розміру житлової субсидії та її отримання у більшому розмірі.

В той же час, суд зазначає, що розглядаючи заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 21.05.2020 та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії (а.с. 80-82), на виконання вимог пунктів 60, 66 Положення № 848 (в редакції, яка діяла на момент подання заяви), відповідачі мали право прийняти одне з трьох рішень: про призначення житлової субсидії, про непризначення житлової субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Суд констатує, що Положення № 848 не передбачає повноваження відповідного органу приймати рішення про припинення житлової субсидії за наслідками розгляду заяви про її призначення. Обов'язковою передумовою прийняття рішення про припинення житлової субсидії, окрім іншого, має бути настання трьох обставин, а саме: призначення житлової субсидії, зміна у складі сім'ї членів домогосподарства після призначення житлової субсидії, не повідомлення протягом встановленого строку про таку зміну.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 з 1977 року, що свідчить про відсутність змін у складі сім'ї члена домогосподарства після призначення житлової субсидії, суд доходить висновку про невідповідність оскаржуваного рішення критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та, як наслідок, наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині його скасування.

При цьому, позовні вимоги в частині зобов'язання Департаменту соцзахисту населення повернути суму житлової субсидії в розмірі 2 456, 82 грн., яка надавалась не у грошовій формі, на особовий рахунок ОСОБА_1 , на переконання суду, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки під час розгляду справи встановлено отримання позивачем у період з 01.05.2018 по 01.05.2020 житлової субсидії у завищеному розмірі.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, з метою повного та ефективного захисту права ОСОБА_1 на отримання житлової субсидії, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, зобов'язавши відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача від 18 травня 2020 року (зареєстрована 21.05.2020) про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика від 04.06.2020 №12.07-36/201-1/07 про припинення надання ОСОБА_1 раніше призначеної субсидії.

Зобов'язати Комісію по розгляду питань, пов'язаних з отриманням житлових субсидій, призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та по прийняттю рішень про включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, інформації про адресу фактичного місця проживання пільговика ( АДРЕСА_3 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідент. номер НОМЕР_1 ) від 18 травня 2020 року (зареєстрована 21.05.2020 за №587439) про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик