Рішення від 09.04.2021 по справі 460/9846/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 року м. Рівне №460/9846/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Лютко М.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув,

відповідача: представник Брагіна О.Л.,

третьої особи відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доНаціональної поліції України - Комісія НП України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України,в якійпросив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, оформлене протоколом №5 від 30.09.2020, в частині розгляду документів про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1

- зобов'язати Національну поліцію України в особі комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на засіданні комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій, учасниками війни та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у 2018 році, проходячи службу в органах Національної поліції України, неодноразово відряджався до районів проведення антитерористичної операції та операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Донецької та Луганської областей.

Так, наказом ГУ НП в Рівненській області від 24.04.2018 №427 його відряджено з 25.04.2018 року по 12.06.2018 року терміном на 49 діб до ГУ НП в Рівненській області; наказом №511 ГУ НП в Рівненській області від 16.05.2018 продовжено термін відрядження з 29.05.2018 по 16.06.2018 терміном на 19 діб; наказом ГУ НП в Рівненській області №512 від 16.05.2018 відряджено з 25.04.2018 по 28.05.2018 терміном на 34 доби до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк); наказом №583 від 01.06.2018 року внесено зміни до п. 1 наказу ГУ НП в Рівненській області від 16.05.2018 №511 в частині його відрядження, вважати відрядженим до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк) з 30 квітня 2018 року до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Донецької та Луганської областей; наказом ГУНП в Рівненській області №584 від 01.06.2018 внесено зміни до п. 1 наказу ГУНП в Рівненській області від 16.05.2018 №511 в частині відрядження позивача - вважати відрядженим з 30.04.2018 року до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Донецької та Луганської областей, наказом ГУ НП в Рівненській області №1091 від 10.10.2018 позивача відряджено з 18.10.2018 по 16.11.2018 терміном на 30 діб до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк) із спеціальною собакою з пошуку вибухівки та зброї; наказом ГУНП в Рівненській області №1194 від 05.11.2018 продовжено термін його відрядження до Луганської області (м. Сєвєродонецьк) терміном на 19 днів з 17.11.2018 по 05.12.2018. Вважає, що це є підставою для надання статусу учасника бойових дій.

Незважаючи на фактичне виконання завдань щодо запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою в зоні АТО та ООС в період їх проведення та інших завдань, визначених Законом України "Про боротьбу з тероризмом", метою направлення позивача в Луганську область поліцією визначено надання практичної допомоги щодо залучення службових собак під час проведення профілактичних заходів з виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки, організації виконання робіт з пошуку вибухових пристроїв, вогнепальної зброї та боєприпасів. Направлення здійснювалось з оформленням відрядження, проте без подання клопотання про включення до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО та ООС, що дало змогу уникнути обов'язку подання матеріалів до відповідної комісії для присвоєння статусу учасника бойових дій.

ОСОБА_1 вказує, що вищевказані факти призвели до грубих порушень його законних прав та інтересів.

Позивач стверджує, що за час перебування в межах визначеної зони проведення антитерористичної операції позивач, як суб'єкт боротьби з тероризмом, використовуючи права, передбачені положеннями п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" та будучи наділений повноваженнями, визначеними ч. 2 ст. 5 Закону України "Про боротьбу з тероризмом", здійснював функції щодо виконання завдань з протидії протиправним діям, спрямованим на дестабілізацію соціально-політичного становища в регіоні, боротьбу зі злочинністю, сепаратизмом, тероризмом, профілактику та попередження цих проявів, охорону публічного порядку та участь в інших заходах в умовах особливого періоду.

Зазначає, що у зв'язку з тим, що ГУ НП в Рівненській області не подавало відповідних документів до відповідача, для надання йому статусу учасника бойових дій, позивачу липні 2020 року звернувся до комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України із заявою щодо надання такого статусу.

Відповідач листом від 27.07.2020 №М-1175/12/2/03-2020 повідомив позивача, що подані ним документи будуть розглянуті комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України на найближчому засіданні.

Листом від 08.10.2020 №12689/09/22-2020 Національна поліція України повідомила позивача про те, що на засіданні комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України розглянуто його звернення щодо надання статусу учасника бойових дій та згідно з рішенням комісії (протокол №5 від 30.09.2020) матеріали надіслано на доопрацювання до Головного управління Національної поліції в Рівненській області для приведення їх у відповідність до вимог пункту 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 року №413 (зі змінами), листів Національної поліції України від 05.05.2016 №4800/03/12-2016, від 08.02.2017 №1396/04/12-2017 та від 05.02.2019 №1414/04/12-2019.

Позивач вважає, що за результатами розгляду вказаної заяви йому було фактично відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки для отримання статусу учасника бойових дій він звернувся із заявою до комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України та надав документи, визначені Постановою КМУ від 20.08.2014 року №413. Оскільки вищевказана відмова є протиправною та такою, що порушує його права, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Ухвалою суду від 11.01.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 04.02.2021 на 10:30 год. Залучено Головне управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Хвильового, 2, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 40108761) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Ухвалою суду від 04.02.2021 клопотання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Національної поліції в Рівненській області, про відкладення підготовчого судового засідання - задоволено.Підготовче засідання у справі №460/9846/20 відкладено до 24.02.2021 до 11:15 год.

05.02.2021 та 15.02.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача вважає оскаржуване рішення Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України оформлене протоколом №5 від 30.09.2020, в частині розгляду документів про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 законним, а тому Комісія, як суб'єкт владних повноважень, діяла в межах, у спосіб та на підставі Конституції та законів України.

У поданому відзиві представник відповідача також зазначає, що листом НПУ від 09.10.2020 №12766/04/12-2020 оригінал звернення ОСОБА_1 про надання статусу УБД та додані до нього матеріали були надіслані до ГУ НП в Рівненській області для доопрацювання. З метою доопрацювання документів ГУ НП в Рівненській області до Генерального штабу ЗСУ було направлено запит щодо надання інформації про залучення ОСОБА_1 до складу сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. Зазначають, що адміністративне управління Генерального штабу ЗСУ листом від 09.11.2020 №300/3/1093 повідомило ГУ НП в Рівненській області, що згідно з наказами Генерального штабу ЗСУ "Про залучення особового складу до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях" за 2018 рік ОСОБА_1 не залучався. Покликаючись на п. 1 розділу ІІІ Положення про Комісію рішення щодо надання статусу учасника бойових дій вказують, що позивач разом із зверненням не надав до Комісії жодних документів про безпосереднє його залучення до виконання завдань антитерористичної операції, операції об'єднаних сил. На підставі наведеного уважають, що позивач у періоди з 25.04.2018 по 16.06.2018, з 18.10.2018 по 05.12.2018 до виконання завдань антитерористичної операції, операції об'єднаних сил не залучався. А тому, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (а.с.44-45, 67-73).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 05.02.2021 подав до суду письмові пояснення на позовну заяву, які аналогічні доводам відповідача та висловили позицію щодо доцільності відмови у задоволенні позовних вимог (а.с.47-49).

19.02.2021 позивачем подано відповідь на відзив, в якій той висловив свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення (а.с.105-107).

24.02.2021 підготовче судове засідання у справі відкладено до 11.03.2021 до 12:15 год., у зв'язку з задоволенням клопотання відповідача про відкладення судового засідання та проведенням наступного судового засідання в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 11.03.2021 закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 09.04.2021 на 10:00 год.

Позивач та представник третьої особи на стороні відповідача у судове засідання, призначене на 09.04.2021, не прибули. Про дату, місце і час судового засідання повідомлялися належним чином. До початку судового засідання подали заяви про розгляд справи за їхньої відсутності.

У судовому засіданні, призначеному на 09.04.2021, представник відповідача заперечила проти задовллення позову з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила повністю відмовити у задовденні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що у 2018 році позивач, під час проходження служби в Національній поліції України неодноразово відряджався до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Луганської області.

Так, наказом ГУНП в Рівненській області від 24.04.2018 №427 позивача відряджено з 25.04.2018 по 12.06.2018 терміном на 49 діб до ГУ НП в Рівненській області (а.с.10, 65, 95).

Наказом від 16.05.2018 №511 ГУНП в Рівненській області продовжило термін відрядження з 29.05.2018 по 16.06.2018 терміном на 19 діб (а.с.11, 61, 86).

Наказом ГУНП в Рівненській області від 16.05.2018 №512 ОСОБА_1 відряджено з 25.04.2018 по 28.05.2018 терміном на 34 доби до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк) (а.с.12, 62, 86).

Наказом від 01.06.2018 №583 внесено зміни до п.1 наказу ГУНП в Рівненській області від 16.05.2018 №511 в частині відрядження позивача, вважати відрядженим до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк) з 30 квітня 2018 року до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Донецької та Луганської областей (а.с.13, 64, 87).

Наказом ГУНП в Рівненській області від 01.06.2018 №584 внесено зміни до п. 1 наказу ГУНП в Рівненській області від 16.05.2018 №511 в частині відрядження ОСОБА_1 - вважать відрядженим з 30.04.2018 до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою виконання завдань з пошуку за допомогою службових собак вибухівки, зброї, наркотиків та розшуку правопорушників по запаховому сліду на території Донецької та Луганської областей (а.с.14, 63, 87).

Наказом ГУНП в Рівненській області №1091 від 10.10.2018 позивача відряджено з 18.10.2018 по 16.11.2018 терміном на 30 діб до ГУ НП в Луганській області (м. Сєвєродонецьк) із спеціальною собакою з пошуку вибухівки та зброї (а.с.15, 59, 88).

Наказом ГУНП в Рівненській області від 05.11.2018 №1194 продовжено термін відрядження позивача до Луганської області (м. Сєвєродонецьк) терміном на 19 днів з 17.11.2018 по 05.12.2018 (а.с.16, 60, 88).

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України із заявою щодо надання такого статусу (а.с.81-85).

Відповідач листом від 27.07.2020 №М-1175/12/2/03-2020 повідомив позивача, що подані ним документи будуть розглянуті комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України на найближчому засіданні (а.с.21, 96).

Листом від 08.10.2020 №12689/09/22-2020 Національна поліція України повідомила позивача про те, що на засіданні комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України розглянуто його звернення щодо надання статусу учасника бойових дій та згідно з рішенням комісії (протокол №5 від 30.09.2020) матеріали надіслано на доопрацювання до Головного управління Національної поліції в Рівненській області для приведення їх у відповідність до вимог пункту 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 №413 (зі змінами), листів Національної поліції України від 05.05.2016 №4800/03/12-2016, від 08.02.2017 №1396/04/12-2017 та від 05.02.2019 №1414/04/12-2019 (а.с.22, 97).

За змістом протоколу №5 від 30.09.2020 комісією ухвалено: "Відповідно до пункту 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (зі змінами), підпункту 8 пункту 2 та абзацу 2 пункту 3 розділу II Положення про комісію Національної поліціїУкраїни з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України від23.05.2016 № 405, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2016за №857/28987, направити на доопрацювання матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій нижчезазначеним поліцейським: до ГУНП в Рівненській області, на ОСОБА_1 , капрала поліції"(а.с.79-80).

Тобто, таке рішення обґрунтоване фактичною відсутністю в поданих позивачем документах доказів, які б підтверджували безпосереднє його залучення до виконання завдань антитерористичної операції, операції об'єднаних сил.

Не погодившись з рішенням Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, яке оформлене протоколом №5від 30.09.2020, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №413 (далі - Порядок № 413), статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Згідно з п. 2-1 Порядку № 413, статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об'єднаним оперативним штабом Збройних Сил України (об'єднаним командним пунктом об'єднаних сил), а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до п. 4 Порядку № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення:

для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;

для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;

для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження суб'єктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами;

для осіб, які проходять службу у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення;

для осіб, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, - витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витяги з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів, документи про направлення у відрядження до районів здійснення цих заходів;

для осіб, які залучалися до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці сьомому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;

для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці сьомому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Пунктом 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається: комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 413 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для надання статусу учасника бойових дій:

особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади;

особи, зазначені в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку, або командири добровольчих формувань, у складі яких такі особи брали участь в антитерористичній операції, подають на розгляд міжвідомчої комісії документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку для таких осіб, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій після закінчення 30 календарних днів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 4 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатками 3 і 5.

Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та в разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.

Згідно з п. 8 Порядку № 413, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.

Вказані норми кореспондують з положеннями розділу ІІ Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 №405, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2016 р. за №857/28987 (далі Положення №405) та п.19 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У розділі ІІІ Положення № 405 визначені особливості надання поліцейським, державним службовцям, іншим працівникам Національної поліції України статусу учасника бойових дій, учасника війни за участь в антитерористичній операції.

Так, у п.1 розділу ІІІ Положення № 405 вказано, що комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі документів про: 1) безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; 2) направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; 3) перебування у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Відповідно до розділу ІІІ Положення №405 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі таких документів:

витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь поліцейського, державного службовця, іншого працівника Національної поліції України у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

для поліцейських, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, а також витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;

для поліцейських, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, а також матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;

для поліцейських, які проходять службу в органах поліції, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.

Комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника війни на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документів про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Тобто, законодавством чітко визначено сукупність обставин, за яких особа може отримати статус учасника бойових дій.

Як встановлено з матеріалів справи, у 2018 році ОСОБА_1 неодноразово відряджався до районів проведення операцій об'єднаних сил з метою надання практичної допомоги щодо залучення службових собак під час проведення профілактичних заходів з виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки, організації виконання роіт з пошуку вибухових пристроїв, вогнепальної зброї та боєприпасів, а також на виконання вказівки Національної поліції України від 19.04.2018 №4646/04/35-2018 (а.с.224).

Матеріали справи не містять, серед іншого, відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про завершення позивачем виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення або інших документів, які б вказували на безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, проте судом враховано те, що відповідно до вказівки НПУ від 19.04.2018 №4646/04/35-2018 "Про відрядження кінологів зі службовими собаками до Головного управління Національної поліції в Луганській області" працівники кінологічного центру ГУ НП в Рівненській області, зокрема позивач, відряджалися до ГУ НП в Рівненській області з метою надання практичної допомоги щодо залучення службових собак під час проведення профілактичних заходів з метою виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки, організації виконання робіт з пошуку вибухових пристроїв, вогнепальної зброї та боєприпасів, тобто фактично для виконання завдань АТО та ООС.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

Згідно ч. 6 ст. 4 вказаного закону Національна поліція України є суб'єктом боротьби з тероризмом.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень КМУ" м. Сєвєродонецьк відноситься до переліку населених пунктів де проводилась антитерористична операція та операції об'єднаних сил.

Доказами перебування позивача в зоні проведення операції об'єднаних сил є досліджені судом накази ГУНП в Рівненській області: від 24.04.2018 №427; від 16.05.2018 року №511; від 16.05.2018 №512; від 01.06.2018 №583; від 01.06.2018 №584; від 10.10.2018 №1091; від 05.11.2018 №1194, якими позивача було відряджено до Головного управління Національної поліції в Луганській області (м. Сєвєродонецьк), а також розстановки нарядів (а.с.109-201), яким позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд зазначає, що зазначені документи свідчать про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, оскільки вони містять інформацію щодо виконання обовязків служби в районі проведення АТО, а згодом ООС, які є аналогічні завданнями АТО і ООС.

Документами, що підтверджують безпосереднє перебування в районах та в період здійснення відповідних заходів, позивача - є посвідчення про відрядження: серії ГЄ №11 від 24.04.2018; серії ГЄ №16 від 28.05.2018; серії ГЄ №34 та серії ГЄ №36 (а.с.17-20).

Крім того, суд зазначає, що вказані документи несуть інформацію про періоди відрядження позивача та підтверджують доводи позивача щодо несення служби на блок-постах, а також містять інформацію про термін перебування у відрядженні позивача.

Твердження відповідача щодо ненадання позивачем доказів про безпосереднє залучення його до виконання завдань антитерористичної операції спросовується копіями журналу розтановки нарядів суб'єктів боротьби з тероризмом операції Об'єднаних сил на території Луганської області капралом поліції ОСОБА_1 , відповідно до яких останній на протязі 45 днів перебування у службовому відрядженні до зони АТО, а згодом до операції Об'єднаних сил на території Луганської області та залучався до виконання завдань антитерористичної операції, спрямованих на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України.

Частиною 2 статті 5 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" визначено, що Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги знайшли своє підтвердження впродовж розгляду справи та не спростовуються запереченнями відповідача.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст.139 КАС України.

Оригінал квитанції про сплату судового збору від 30.12.2020 №30212963 знаходиться в матеріалах справи (а.с.23).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Національної поліції України - комісія Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Хвильового, 2, м. Рівне, 33000, код ЄДРПОУ 40108761) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, оформлене протоколом №5 від 30.09.2020, в частині направлення на доопрацювання до Головного управління Національної поліції в Рівненській області документів про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Зобов'язати Національну поліцію України в особі комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути документи щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на засіданні комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій, учасниками війни та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Національної поліції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 19 квітня 2021 року

Суддя С.А. Борискін