Справа № 420/3923/21
19 квітня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до голови Ради суддів України Моніча Б.С. (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
15 березня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Ради суддів України Моніча Б.С. про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ухвалою суду від 22 березня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору та зазначений адміністративний позов залишено без руху, як поданий без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України. Позивачу було роз'яснено, що виявлені недоліки позовної заяви мають бути усунуті шляхом зазначення у позовній заяві відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України (реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача та відповідача, його офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти або причини неможливості надання вказаної інформації); надання доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги з примірниками для відповідача; надання власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, а також документу про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Для усунення недоліків позову позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 22 березня 2021 року позивач отримав 27 березня 2021 року засобами поштового зв'язку, що підтверджується зворотним повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.
31 березня 2021 року позивачем через канцелярію суду подано заяву, у якій зазначено про те, що в ухвалі від 22 березня 2021 року не розглянуто пункт другий позовної заяви, згідно якого позивачка просить звільнити її від сплати судового збору на підставі ст. 129 Конституції України.
У прохальній частині заяви від 31 березня 2021 року позивач просила: 1) звільнити її від сплати судового збору саме на підставі ст. 129 Конституції України за принципом рівності, змагальності, верховенства права, та, зважаючи на відсутність у позивачки іншого способу захисту прав, крім судового, які порушено відповідачем; 2) надати додатковий час для виправленням встановлених судом вимог.
Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору. Продовжено позивачу строк для усунення недоліків адміністративного позову. Позивачу для усунення недоліків адміністративного позову надано 5-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали.
Копію ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 05 квітня 2021 року позивач отримав 15 квітня 2021 року засобами поштового зв'язку, що підтверджується зворотним повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.
12 квітня 2021 року від позивачки через канцелярію суду надійшла телефонограма, зареєстрована за вхід. № 18259/21, щодо надання додаткового часу на усунення недоліків позову по справі № 420/3923/21. Клопотання мотивоване тим, що 09.04.2021 року позивачка перебувала у судовому засіданні разом із представником Департаменту освіти і науки ООДА, який повідомив про двох захворілих у Департаменті на коронавірусну хворобу.
Розглянувши клопотання позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, враховуючи наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, з подальшими змінами, установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин. Термін дії карантину неодноразово продовжувався постановами Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239, від 22.04.2020 № 291, від 04.05.2020 № 343, від 20.05.2020 №391.
22 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України, відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, прийнято постанову № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”. Остання редакція
Пунктом 1 цієї постанови, в редакція постанови КМУ № 273 від 31.03.2021, установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 19 грудня 2020 р. на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в Одеській області встановлено “червоний” рівень епідемічної небезпеки.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
За таких обставин, враховуючи, що недоліки позовної заяви, визначені в ухвалах суду від 22 березня 2021 року та 5 квітня 2021 року, перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, та з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, дотримання права позивача на доступ до суду, суд вважає необхідним продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви на строк дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)
Керуючись ч. 2 ст. 121, ст.ст. 169, 248, 256, 293 КАС України,
Продовжити позивачу строк для усунення недоліків адміністративного позову - на строк до завершення дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Надати позивачу для усунення недоліків адміністративного позову 5-денний строк з дня завершення строку дії карантину, пов'язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Глуханчук