пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
15 квітня 2021 року Справа № 903/206/21
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Хомич О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу № 903/206/21
за позовом заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України
до відповідача-1: Старовижівської районної державної адміністрації, смт. Стара Вижівка
відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, м. Луцьк
про визнання незаконними та скасування розпоряджень Старовижівської районної державної адміністрації, усунення перешкод у здійсненні права розпорядження земельною ділянкою площею 8,7266 га шляхом скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі,
за участю представників:
від позивача: Букало Я.Я.,
від відповідача-1: н/з,
від відповідача-2: Хитрик Н.В.,
В судовому засіданні взяла участь Присяжнюк І.Б. - прокурор відділу Волинської обласної прокуратури (службове посвідчення №059361 від 25.01.21),
23.03.2021 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява №15-546 вих-21 від 22.03.2021 заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, в якій прокурор просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району" в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 8,7266 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9983;
- визнати незаконним та скасувати п. 462 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 № 351 "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318";
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою площею 8,7266 га, кадастровий номер 0725084602:02:000:9983 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі 0725084602:02:000:9983;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування рішення державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Старовижівської районної державної адміністрації Осіїк О.А. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 02.12.2016, індексний номер 32688522, яким проведено державну реєстрацію за Головним управлінням Держгеокадастру у Волинської області права власності: державна на земельну ділянку площею 8,7266 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9983 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з одночасним припиненням речових прав Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а саме: права власності - державна на земельну ділянку площею 8,7266 га з кадастровим номером 0725084602:02:000:9983 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою суду від 26.03.2021 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.04.2021; встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до 14.04.2021 року.
14.04.2021 Волинська обласна прокуратура подала клопотання №15-795 вих-21 від 14.04.2021, в якому просить замінити відповідача-1 - Старовижівську районну державну адміністрацію на належного відповідача - Ковельську районну державну адміністрацію, посилаючись на те, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Волинській області ліквідовано Старовижівський район та утворено Ковельський район (з адміністративним центром у місті Ковель); згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ; внаслідок реорганізації Старовижівської районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Ковельської районної державної адміністрації права та обов'язки Старовижівської районної державної адміністрації перейшли до Ковельської районної державної адміністрації.
В судовому засіданні 15.04.2021 було розглянуто клопотання прокурора про заміну відповідача-1 - Старовижівської районної державної адміністрації на належного відповідача - Ковельську районну державну адміністрацію та залишено його без задоволення, оскільки за змістом ч. 2 ст. 48 ГПК України суд здійснює заміну первісного відповідача належним за клопотанням позивача.
14.04.2021 Волинська обласна прокуратура також подала клопотання №15-796 вих-21 від 14.04.2021, в якому просить залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ДП «Старовижівське лісове господарство». На обгрунтування клопотання прокурор посилається на те, що прийняття оспорюваних розпоряджень Старовижівської районної державної адміністрації, які в подальшому зумовили незаконну реєстрацію у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки, кадастровий номер 0725084602:02:000:9983, як земельної ділянки сільськогосподарського призначення, впливає на права та обов'язки державного підприємства «Старовижівське лісове господарство», оскільки це підприємство здійснює охорону лісів у кварталі 54, виділах 10-13, 17, 33, 34 Старовижівського лісництва, що підтверджується Планом лісонасаджень Старовижівського лісництва державного підприємства «Старовижівське лісове господарство», який є складовою частиною Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Старовижівське лісове господарство».
Як зазначає прокурор, Українською лісовпорядною експедицією Українського лісовпорядного проектного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» у 2012 році було проведено базове лісовпорядкування, за результатами якого було схвалено вищезазначений Проект.
Згідно з поясненнями прокурора, земельні ділянки, що охоплені матеріалами лісовпорядкування, були передані ДП «Старовижівське ЛГ» на підставі рішення Волинської обласної ради від 18.08.2000 № 13/2 та розпорядження ради від 05.09.2000 № 100-р.
Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Оскільки прокурор заявляє вимоги про визнання незаконним та скасування розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району" в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 8,7266 га, кадастровий номер 0725084602:02:000:9983; визнання незаконним та скасування п. 462 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 № 351 "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 № 318", вважаючи, що ці розпорядження не відповідають вимогам законодавства, оскільки були неправомірно вилучені земельні ділянки лісового фонду та змінено їх цільове призначення на землі сільськогосподарського призначення, клопотання прокурора про залучення ДП «Старовижівське лісове господарство» до участі у розгляді справи третьою особою на стороні позивача, яке не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, підлягає до задоволення, а державне підприємство «Старовижівське лісове господарство» на підставі ст.50 ГПК України слід залучити до участі у розгляді третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки рішення у справі може вплинути на його права та обов?язки.
Згідно із Статутом ДП «Старовижівське лісове господарство», затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України №642 від 30.10.2007, зареєстрованого 13.11.2007, підприємство створено з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів; основними напрямками діяльності підприємства, зокрема, є проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід та ін.
В судовому засіданні 15.04.2021 представник позивача звернувся з клопотанням про заміну на підставі ст. 48 ГПК України відповідача-1 - Старовижівську районну державну адміністрацію на належного відповідача - Ковельську районну державну адміністрацію.
На обгрунтування клопотання посилається на те, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Волинській області ліквідовано Старовижівський район та утворено Ковельський район (з адміністративним центром у місті Ковель); згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ; внаслідок реорганізації Старовижівської районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Ковельської районної державної адміністрації права та обов'язки Старовижівської районної державної адміністрації перейшли до Ковельської районної державної адміністрації.
Суд, розглянувши клопотання позивача про заміну відповідача-1 у справі № 903/206/21, дійшов висновку про його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів" у Волинській області ліквідовано Старовижівський район та утворено Ковельський район (з адміністративним центром у місті Ковель) у складі територій Велимченської сільської, Велицької сільської, Вишнівської сільської, Голобської селищної, Головненської селищної, Дубечненської сільської, Дубівської сільської, Заболоттівської селищної, Забродівської сільської, Ковельської міської, Колодяжненської сільської, Луківської селищної, Люблинецької селищної, Любомльської міської, Поворської сільської, Ратнівської селищної, Рівненської сільської, Самарівської сільської, Сереховичівської сільської, Смідинської сільської, Старовижівської селищної, Турійської селищної, Шацької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Вказана постанова набрала чинності 18.07.2020.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1.
Визначено, що юрисдикція районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ, поширюється на всю територію відповідних новоутворених районів.
Додатком 1 передбачено реорганізацію Старовижівської районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Ковельської районної державної адміністрації.
Пунктом 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321, передбачено, що перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Старовижівська районна державна адміністрація з 18.01.2021 перебуває в стані припинення.
Враховуючи встановлені вище обставини та наведені положення законодавства, права та обов'язки Старовижівської районної державної адміністрації перейшли до Ковельської районної державної адміністрації. Вказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові від 30.12.2020 по справі № 805/4361/17-а.
Згідно з ч.2 ст. 48 ГПК України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчою провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Враховуючи той факт, що внаслідок реорганізації Старовижівської районної державної адміністрації шляхом її приєднання до Ковельської районної державної адміністрації, права та обов'язки Старовижівської районної державної адміністрації перейшли до Ковельської районної державної адміністрації, належним відповідачем має бути Ковельська районна державна адміністрація.
У зв'язку з цим підлягає до задоволення клопотання позивача, підтримане прокурором, про заміну відповідача-1 - Старовижівської районної державної адміністрації на належного відповідача - Ковельську районну державну адміністрацію.
Суд звертає увагу належного відповідача - Ковельської районної державної адміністрації, що відповідно до ч. 3 ст. 183 ГПК України у зв'язку із заміною неналежного відповідача, залученням співвідповідача такі особи мають право подати клопотання про розгляд справи спочатку не пізніше двох днів з дня вручення їм відповідної ухвали. Якщо таке клопотання не буде подане у вказаний строк, суд продовжує розгляд справи.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Разом з цим, в судовому засіданні представник відповідача-2 пояснила, що відповідач -2 надіслав відзив на позов 14.04.2021.
Станом на час проведення судового засідання 15.04.2021 на адресу суду відзив відповідача-2 на позов не надходив.
У зв'язку із залученням до участі у розгляді справи третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, у зв'язку із заміною відповідача-1 на належного та необхідністю ознайомлення прокурора та позивача з відзивом відповідача-2 на позов, підготовче засідання слід відкласти.
Керуючись ст.ст. 48, 50, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Клопотання представника позивача - Кабінету Міністрів України про заміну відповідача-1 у справі - задовольнити.
2. Замінити відповідача-1 - Старовижівську районну державну адміністрацію на належного відповідача - Ковельську районну державну адміністрацію (45000, м. Ковель, вул. Незалежності, 73, код ЄДРПОУ 04051402).
3. Клопотання прокуратури про залучення до участі у розгляді справи третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державного підприємства «Старовижівське лісове господарство» задовольнити.
4. Залучити до участі у розгляді справи третьою особою на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Державне підприємство «Старовижівське лісове господарство» (44400, Волинська область, смт. Стара Вижівка, вул. Незалежності, 66, код ЄДРПОУ 13354633).
5. Зобов'язати прокурора надіслати належному відповідачу - Ковельській районній державній адміністрації, третій особі на стороні позивача, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ДП «Старовижівське лісове господарство» копію позовної заяви з додатками. Докази надіслання подати суду.
6. Відкласти підготовче засідання на "19" травня 2021 р. на 12:00 год.
7. Встановити відповідачу-1 - Ковельській районній державній адміністрації строк до 17.05.2021 року для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України.
8. Встановити третій особі на стороні позивача, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ДП «Старовижівське лісове господарство» строк до 17.05.2021 року для подачі письмових пояснень на заявлений позов.
9. Запропонувати прокурору, позивачу подати відповідь на відзив відповідача-2 у строк до 17.05.2021 року.
10. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов'язковою.
11. Учасники справи можуть подавати документи засобами поштового зв'язку, електронною поштою або через підсистему "Електронний суд".
12. Рекомендувати учасникам справи ознайомлення з матеріалами справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, яку подавати через дистанційні засоби зв'язку.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню.
Суддя І. О. Якушева