про відмову у відкритті апеляційного провадження
19 квітня 2021 рокуЛьвівСправа № 500/1479/20 пров. № А/857/4910/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Гінди О. М.
суддів -Ніколіна В. В.
Пліша М. А.
перевіривши апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року у справі № 500/1479/20 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 березня 2021 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з порушеннями строків встановлених ч. 1 ст. 295 КАС України, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
На виконання вимог вказаної ухвали, апелянт подав платіжне доручення № 46 від 26.01.2021 про сплату судового збору в розмірі 1790 грн 71 коп.
Вирішуючи питання про відмову у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно ч. 8 ст. 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, зокрема, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно матеріалів справи, відповідачем вже подавалася апеляційна скарга на рішення від 15.10.2020. Однак, ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021, апеляційну скаргу відповідача повернуто, оскільки останнім не виконано вимог ухвали про залишенн апеляційної скарги без руху щодо сплати судового збору.
Матеріалами справи підтверджено, що первинне звернення відповідача з апеляційною скаргою, здійснено в межах строку звернення до суду апеляційної інстанції, встановленого ст. 295 КАС України.
Натомість, суд апеляційної інстанції вважає, що право особи повторно звернутися з апеляційною скаргою після її повернення відповідно до положень ч. 8 ст. 169, ч. 2 ст. 298 КАС України, не є абсолютним, таке звернення повинно бути в порядку, встановленим законом.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що повторно апеляційну скаргу, подано через засоби поштового зв'язку - 17.02.2021. При цьому, ГУ ДПС у Тернопільській області у заяві про поновлення строку апеляційного оскарження не наводить будь-яких доводів щодо об'єктивних перешкод, з яких звернення з апеляційною скаргою стало можливим лише 17.02.2021.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що під строком звернення до адміністративного суду розуміється строк, протягом якого особа має право звернутися з адміністративним позовом і розраховувати на одержання судового захисту. Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності та неостаточності у відносинах.
Крім цього, інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Також, поважними причинами пропуску строку звернення до суду, визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджується належними доказами.
Крім цього, відповідачем при повторному зверненні до суду апеляційної інстанції, не наведено доказів коли саме на його адресу надійшла ухвала Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 про повернення первинної апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху від 15.03.2021, чітко зазначив про необхідність надання належного доказу, який би підтверджував коли саме на адресу відповідача надійшла ухвала Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 про повернення первинної апеляційної скарги.
Однак, позивачем не виконано вимог ухвали від 15.03.2021, а саме, не надано належного та достовірного доказу, який би свідчив про дату отримання ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2020 про повернення первинної апеляційної скарги, і відповідно, не підтверджено поважність пропуску строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до положень частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, оскільки у встановлений суддею-доповідачем строк, скаржником не подано заяви про поновлення строку апеляційного оскарження, тобто не підтверджено поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження, у зв'язку з чим необхідно відмовити у відкритті апеляційного провадження у цій справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 298, 299, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року у справі № 500/1479/20 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач О. М. Гінда
судді В. В. Ніколін
М. А. Пліш