Справа № 946/2962/21 Провадження № 3/946/1129/21
16 квітня 2021 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Пащенко Т.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої бухгалтером ІАТК, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до представлених матеріалів 06.04.2021 року о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: просп.Суворова, 87, м.Ізмаїл Одеської області в кабінеті бухгалтерії, де виникла конфліктна ситуація зі ОСОБА_2 , в ході якої ОСОБА_1 плеснула чаєм в обличчя останній та виштовхала її з кабінету, чим порушила громадський порядок і спокій громадян, за що передбачена відповідальність ст.173 КУпАП.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №579323 від 15.04.2021 року та інші матеріали, долучені до нього, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення складаний із грубим порушенням вимог ст.256 КУпАП, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості розглянути справу по суті.
Так, КУпАП чітко визначає форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, згідно ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, в тому числі, місце вчиненні і суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст.173 КУпАП, повинні розглядатися протягом доби та згідно ст.268 КУпАП у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У протоколі про адміністративне правопорушення міститься підпис ОСОБА_1 про ознайомлення її із тим, що розгляд адміністративної справи відбудеться 15.04.2021 року о 10 год. 00 хв. в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області.
В матеріалах протоколу містить заява ОСОБА_1 від 15.04.2021 року про розгляд справи у її відсутність, однак суд не приймає до уваги цю заяву, оскільки у відповідності до вимог ст.268 КУпАП дане правопорушення розглядається саме у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана судді Пащенко Т.П. 15.04.2021 року.
ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилася та не була доставлена працівником Ізмаїльського ВП ГУНП в Одеській області.
У зв'язку із зазначеним, суд позбавлений можливості забезпечити своєчасний розгляд справи відповідно до діючого законодавства.
Зазначені недоліки суд відносить до суттєвих порушень вимог діючого КУпАП, що не дозволяють йому здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі у відповідності з діючим КУпАП.
З урахуванням вищевикладеного, слід зробити висновок про те, що винність ОСОБА_1 у вчинені правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП завчасна, тому протокол разом з доданими матеріалами слід повернути до Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області для належного оформлення, в ході якого необхідно оформити протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за №1496/27941, після чого доставити особу, яка притягається до відповідальності, до суду для розгляду справи по суті.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 173, 251, 268, 277-280 КУпАП, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.173 КУпАП, повернути до Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області для належного оформлення, в ході якого усунути недоліки, зазначені в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.П.Пащенко