Справа № 496/1130/21
Провадження № 2/496/1308/21
16 квітня 2021 року Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши позовну заяву Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість з грошового забезпечення за дні прогулу у розмірі 16528 грн. 36 коп. та дні відпустки у розмірі 16528 грн. 36 коп., а також судові витрати по справі, посилаючись на те, що він з 30.01.2020 року перебував на посаді командира відділення 5 ДПРЧ 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області у званні сержанта цивільного захисту, а 28.05.2020 року його було звільнено зі служби у запас у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту та наказом від 01.06.2020 року про виключення з кадрів ДСНС України було проведено розрахунки переплат грошового забезпечення та встановлено, що сума переплати грошового забезпечення за дні відпустки та дні прогулу, виплачена ОСОБА_1 , становить 16528 грн. 36 грн. та підлягає поверненню відповідачем.
Згідно ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Пунктами 1, 2, 8 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
За пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Таким чином відповідач, перебуваючи на посаді, що відноситься до публічної служби, завдав шкоду державі в особі Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області у період здійснення ним повноважень, пов'язаних із виконанням його службових обов'язків.
Вказані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди/збитків, навіть якщо притягнення її до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди/збитків відбувається після її звільнення з державної служби.
Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією, висловленою у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.01.2020 року у справі №813/1045/18 (провадження № 11-54апп19).
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Відповідно до ст. 20 КАС України даний спір підсудний окружному адміністративному суду.
Згідно положень п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на викладені положення норм законодавства та заявлені вимоги, приходжу до висновку про необхідність відмови у відкритті провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, оскільки вказана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 186, 260-261 ЦПК України, суддя -
Державному пожежно-рятувальному загону Головного управління ДСНС України в Одеській області відмовити у відкритті провадження у справі за позовом до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди.
Надіслати копію ухвали позивачу разом з позовною заявою та документами, доданими до неї.
Роз'яснити представнику Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України, що з адміністративним позовом він може звернутися до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом п'ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Суддя Л.О. Пендюра