Справа № 524/2210/20
2/405/1129/20
12.04.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
представника позивача : адвоката Охмак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький в режимі відео конференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області як орган опіки та піклування про визначення місця проживання дитини,-
Позивач звернулась в суд з позовом, в якому просить визначити місце проживання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 .
Позов обґрунтовує тим, що вона та відповідач перебували в зареєстрованому шлюбі з 05.06.2015 року до 09.08.2019 року. Шлюб між ними розірвано 09.08.2019 року. Від шлюбу вони мають доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після припинення шлюбних відносин вона з донькою переїхали проживати до помешкання її мами - ОСОБА_4 до квартири АДРЕСА_2 , яка належить матері на праві власності і де створені всі належні умови для проживання і розвитку дитини. Після переїзду відповідач почав наполягати, щоб донька переїхала проживати до нього і у зв'язку з цим у них виник спір щодо проживання доньки. Розуміючи, що дитина потребує уваги батька, не перешкоджає побаченням батька з дитино, але в судовому порядку бажає визначити місце проживання доньки з нею.
Посилаючись на зазначені обставини, норми чинного законодавства, просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 29.10.2020 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній цивільній за правилами загального позовного провадження.
Відповідачем відзив на позов не подавався.
Ухвалою суду від 09.03.2021 року підготовче провадження у справі закрите, справа призначена до розгляду по суті в режимі відеоконфернеції з Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ч.11 ст.128 ЦПК України.
Представником третьої особи подано до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, надавши висновок щодо доцільності проживання малолітньої дитини з позивачем.
Заслухавши представника позивача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, з'ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернулася позивач, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що сторони з 05.06.2015 року перебували в зареєстрованому шлюбі, який заочним рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука від 09.08.2019 року розірвано.
Від шлюбу сторони мають доньку - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в свідоцтві про народження якої сторони записані батьками дитини.
Між сторонами виник спір з приводу визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , при цьому, в судовому засіданні встановлено, що дівчинка мешкає разом з матір'ю - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи від 15.01.2021 року № 727, виданою Департаментом «Центру надання адміністративних послуг» Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Статтею 141 СК України визначено, що мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
Відповідно до частини першої статті 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно.
Батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права та обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Принцип «найкращих інтересів дитини» є пріоритетним при вирішенні справ цієї категорії.
Стаття 8 Конвенції про права дитини не надає батькам права вживати заходів, які можуть зашкодити здоров'ю чи розвитку дитини (рішення ЄСПЛ у справі «Йогансен проти Норвегії» від 07.08.1996 року, параграф 78).
У параграфі 54 рішення ЄСПЛ від 07.12.2006 року № 31111/04 у справі «Хант проти України» зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага (рішення у справі «Олсон протии Швеції» (№ 2) від 27.11.1992 року, і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
У рішенні ЄСПЛ від 11.07.2017 року, заява № 2091/13 у справі «М.С. проти України», йдеться про визначення «інтересів дитини», їх місця у взаємовідносинах між батьками. У згаданому рішенні ЄСПЛ зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв'язків із сім'єю, крім випадків, коли сім'я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним.
Аналіз наведених норм права та практики ЄСПЛ дає підстави для висновку про те, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім права батьків.
Відповідно до ст.ст.11, 12 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місцепроживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Місцепроживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (ч. 1 ст. 160 СК України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення.
Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Відповідно до ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Механізм провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної з захистом прав дитини, визначений постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини».
Відповідно до п.3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України, органами опіки та піклування є, зокрема, виконавчі органи міських рад, які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.
Крім того, відповідно до пункту 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, для розв'язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця навчання, виховання дитини, довідку про сплату аліментів (у разі наявності). Під час розв'язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини служба у справах дітей має захищати інтереси дитини з урахуванням рівних прав та обов'язків матері та батька щодо дитини. Працівник служби у справах дітей за місцем проживання дитини проводить бесіду з батьками та відвідує їх за місцем проживання, про що складає акт за формою згідно з додатком 9. У разі коли батьки дитини проживають у межах різних адміністративно-територіальних одиниць, той із батьків, який подав заяву про визначення місця проживання дитини з ним, звертається до служби у справах дітей за місцем свого проживання для здійснення обстеження його житлово-побутових умов та складення акта обстеження умов проживання згідно з додатком 9. Зазначений акт передається заявником до служби у справах дітей за місцем проживання дитини, працівник якої проводить з ним бесіду.
Під час вирішення питання щодо визначення місця проживання дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, стан здоров'я дитини та інші обставини, що мають істотне значення.
Місце проживання дитини не може бути визначене з тим із батьків, який не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або вживає наркотичні засоби, своєю поведінкою може зашкодити здоров'ю та розвитку дитини. Якщо встановлено, що жоден з батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, служба у справах дітей подає клопотання голові районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про позбавлення таких батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.
Згідно з п.п.1, 3 Типового положення про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 року, комісія з питань захисту прав дитини є консультативно-дорадчим органом, що утворюється головою районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради. Основними завданнями комісії є сприяння забезпеченню реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток.
Комісія відповідно до покладених на неї завдань розглядає питання, у тому числі спірні, які потребують колегіального вирішення, зокрема, вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини. Основною організаційною формою діяльності комісії є її засідання, які проводяться у разі потреби, але не рідше ніж один раз на місяць. До участі у засіданнях комісії можуть запрошуватися представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які беруть безпосередню участь у вирішенні долі конкретної дитини, з правом дорадчого голосу. Комісія у межах своєї компетенції приймає рішення, організовує їх виконання (п.п.4, 8, 9 Типового положення).
Після обстеження житлово-побутових умов, проведення бесіди з батьками та дитиною, служба у справах дітей складає висновок про визначення місця проживання дитини і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.
При цьому, відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів, зокрема, щодо місця проживання дитини, - обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дітей виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, надав суду висновок від 05.03.2021 року № 287 про доцільність визначення місця проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з матір'ю - ОСОБА_1 , який затверджено рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області 05.03.2021 року № 287.
Вказаним висновком встановлено, що відповідно до довідки від 21.01.2021 року, виданої КП «Полтавський обласний центр терапії залежностей Полтавської обласної ради» позивач ОСОБА_1 на диспансерному обліку не перебуває, на лікуванні не знаходилась.
Згідно з податковою декларацією платника єдиного податку фізичної особи-підприємця поданої 12.01.2021 року загальна суму доходу ОСОБА_1 за 2020 рік складає 730 945,00 грн.
Як вбачається з характеристики від 12.01.2021 року № 1, виданої приватним підприємством «АКТИВ СЕРВІС ПЛЮС», ОСОБА_1 працює на даному підприємстві з 11.12.2018 року. З 10.12.2019 року займає посаду заступника директора з комерційних питань. За період роботи ОСОБА_5 встигла зарекомендувати себе відповідальним, виконавчим співробітником, здатним якісно виконувати доручені завдання. У колективі користується повагою та авторитетом. Витримана, коректна. Відрізняється пунктуальністю, високою вимогливістю до себе і прагненням до професійного зросту. Відповідно до довідки від 12.01.2021 року № 00000000001, виданої даним приватним підприємством, загальна сума доходу ОСОБА_1 за період з липня 2020 року по грудень 2020 року становить 60 174,82 грн.
Згідно довідки від 13.01.2021 року № 1, виданої центром гармонійного розвитку «І-городок», малолітня ОСОБА_3 відвідує даний заклад з 01.10.2019 року. До закладу дитину приводить мати, ОСОБА_1 , декілька разів дитину приводили мати з батьком. Зв'язок з вихователями підтримує мати. Дитина забезпечена усім необхідним для повноцінного зростання.
Відповідно до листа від 13.01.2021 року № 114/186, виданого комунальним некомерційним медичним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» м. Кременчука, малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під медичним спостереженням амбулаторії ЗП-СМ № 6 КНМП «ЦПМСД № 3» м. Кременчука. Дитина здорова, до лікаря звертається у супроводі матері, рекомендації лікаря виконуються у повному обсязі. У супроводі батька дитина до лікаря-педіатра не зверталася.
Згідно з листом від 18.01.2021 року № 03.1-07/82 Кременчуцького міського центру соціальних служб Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та відповідно до п. 72 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» (зі змінами від 03.10.2018 року) 18.01.2021 року спеціалістами центру було відповідно та складено оцінку потреб сім'ї ОСОБА_1 . За результатами складеної оцінки потреб сім'ї було з'ясовано, що мати спроможна виконувати обов'язки щодо виховання дитини та догляду за нею. Складних життєвих обставин в родині не виявлено, дана сім'я не рекомендована на облік сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах.
26.01.2021 року спеціалісти служби у справах дітей Автозаводської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області здійснили обстеження житлово-побутових умов за адресою: АДРЕСА_1 . Зі слів ОСОБА_1 за цією адресою вона мешкає разом з до ОСОБА_3 . Квартира складається з трьох кімнат, коридору, кухні, балкону, лоджії та ванної кімнати. Умови проживання задовільні, в наявності необхідні меблі, побутова техніка, речі повсякденного користування, продукти харчування. Для дитини передбачена окрема кімната, в якій є все необхідне для повноцінного розвитку та відпочинку.
11.01.2021 службою у справах дітей Автозаводської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області було направлено запит до служби у справах дітей Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області з метою з'ясування думки ОСОБА_2 з приводу визначення місця проживання його малолітньої доньки ОСОБА_3 , 2015 року народження, разом матір'ю - ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації від 14.01.2021 року № 0114/5/1, наданої служб справах дітей Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, 13.01.2021 року було обстежено умови проживання ОСОБА_2 за адресою; АДРЕСА_3 . Під час обстеження з'ясовано, що умови проживання є задовільними.
Також працівниками служби у справах дітей Петрівської районної державної адміністрації було проведено бесіду з ОСОБА_6 з метою з'ясування його думки стосовно визначення місця проживання дитини з матір'ю. Під час бесіди ОСОБА_7 повідомив, що не заперечує проти постійного проживання доньки разом з матір'ю та надав відповідну заяву на ім'я начальника служби у справах дітей Автозаводської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13.01.2021 року.
У вище вказаній заяві зазначено, що ОСОБА_2 не заперечує проти визначення місця проживання малолітньої доньки ОСОБА_3 разом з матір'ю ОСОБА_1 та просить це питання розглянути на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області без його участі.
10.02.2021 року на засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області було розглянуто питання щодо визначення місця проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Комісія з питань захисту прав дитини виконавчого коми Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області врахувала надані документи, висновок служби у справах дітей Автозаводської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та вирішила за доцільне визначити місце проживе: малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір'ю ОСОБА_1 .
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Статтею 15 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини зобов'язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини
Враховуючи те, що батько малолітньої дитини ОСОБА_3 не заперечує проти визначення місця проживання дитини з матір'ю, суд, в свою чергу, погоджується з зазначеним висновком органу опіки та піклування, вважає його обгрунтованим в частині визначення місця проживання дитини разом з матір'ю та таким, що в цій частині не суперечить інтересам малолітньої дитини ОСОБА_3 .
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України суд відносить судові витрати, понесені сторонами, за їх рахунок.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області як орган опіки та піклування про визначення місця проживання дитини задовольнити.
Визначити місце проживання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір'ю - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати по справі вважати фактично понесеними.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення в повному обсязі виготовлене 19.04.2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , прож. АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , прож. АДРЕСА_5 .
Третя особа: Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області як орган опіки та піклування, 39600 Полтавська обл., м. Кременчук, площа Перемоги, 2.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко